Третя штурмова: Білецький розповів про етапи формування бригади та підготовку до великої війни.
Розробка стратегії оборони та інтенсивна підготовка цивільного населення до військових дій почалася ще під час великих навчань, що проводилися Росією та Білоруссю поблизу кордонів України у 2021 році. Про це повідомив Андрій Білецький, засновник і командир Третьої штурмової, в інтерв'ю Наталії Мосейчук, як зазначає Цензор.НЕТ.
Розпочалася загальнонаціональна ініціатива "Не панікуй, готуйся", в рамках якої цивільних осіб навчали основам військової підготовки, медичних навичок та поведінки в умовах збройного конфлікту. Кожного тижня тисячі людей з усіх куточків України брали участь у цих навчаннях.
"Саме від цих людей виник спецпідрозділ 'Кракен' у Харкові, а також сформувалися підрозділи в Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Харківській, Луганській, Сумській, Полтавській, Чернігівській та Київській областях," - зазначив Білецький.
Основу цього руху становили ветерани "Азову" та представники молодіжної патріотичної організації "Центурія". Білецький зазначив, що їхній внесок у захист України заслуговує на окремий аналіз після закінчення війни: "Центурія нараховувала приблизно 1100 членів. З них 1040 вирушили на службу. На сьогодні серед них є семеро Героїв України".
Чимало добровольців, які стояли у витоків Третьої штурмової, брали участь у війні на самому її початку - навесні 2014 року, коли озброєні російські бойовики намагались захопити Харків. Перший бій окупантам патріоти дали на Римарській. За словами Білецького, жодної допомоги від тодішньої влади міста та правоохоронців патріоти не отримали.
"Половина міліціонерів були з "георгіївськими стрічками". Ніхто ж не розумів, чий буде Харків, чия візьме протягом доби-двох. По всьому виглядало так, що візьме Росія. Але цього не відбулося... Тут були справжні тигри. Значна частина цих моїх друзів і товаришів вже загинула", - розповів Білецький.
Він заявив, що на початок російського вторгнення вже був готовий план дій, протягом години офіцери розпочали роботу на запасному командному пункті: все відбулося так, як планувалося. За три тижні тільки в Києві вдалося залучити дві тисячі бійців. Аналогічні добровольчі підрозділи також формувались у містах - Харків, Суми, Полтава, Дніпро та інші.
"Безумовно, спочатку це була міліційна формація, схожа на початкові загони Махна. Половина бійців не мала бойового досвіду, а їхнє озброєння складалося лише з легкого стрілецького. Ця група людей брала участь у боях - частково на Лівобережжі, а в основному на Правобережжі: у Горенці, Мощуні, Василькові. Це були стратегічні точки, де планувався російський прорив", - зазначив Білецький.
Улітку 2022 року він звернувся до тодішнього головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного з пропозицією сформувати нову бригаду, на що отримав позитивну відповідь: "Ми перевели наших хлопців із 98-го батальйону з Дніпропетровська до Києва. Залучили підрозділи з Полтави, Луганщини, Сум, частково з Харкова, а також багато наших формувань територіальної оборони з Волині та Галичини".
Так зʼявилася Третя окрема штурмова бригада ЗСУ - нині один з найчисельніших підрозділів у складі Сухопутних військ. Після Київської кампанії бригада брала участь у боях на Запорізько-Маріупольському напрямку, у Херсонській операції, обороні Бахмута та Авдіївки на Донеччині, з літа 2024 року Третя штурмова воює на Харківщині.