"Я торкаюся землі, і раптовий вибух охоплює все навколо." Захисник, що повернувся з-за меж країни, аби приєднатися до Збройних Сил України, поділився своїми переживаннями про отримані травми та фантомні болі.
45-річний Валентин з міста Прилуки, Чернігівська область, все життя працював у сфері ремонтів, проте після початку великої війни чоловік почав волонтерити, а згодом долучився до війська. Під час виконання бойового завдяння захисник втратив кінцівку.
Історія Валентина була представлена в Національному реабілітаційному центрі UNBROKEN Ukraine.
24 лютого 2022 року Валентин знаходився за межами країни, але щойно отримав новини про початок повномасштабної агресії, відразу ж повернувся додому і приєднався до волонтерського руху. У 2023 році він ухвалив рішення стати частиною 119-ї окремої бригади територіальної оборони, де зайняв посаду кулеметника.
Понад рік Валентин обороняв Україну від окупантів та був учасником важких боїв, проте 15 жовтня 2024 року його війна закінчилася. Захисник отримав важке поранення -- наступивши на міну, він втратив кінцівку.
"Ми йшли групою з 3 чоловік. Я ступаю на землю і різкий вибух. Ділянка, на яку я ступив, була засипана мінами. Чесно, не знаю яким дивом, але я згрупувався та не зачепив інші міни, бо можливо зараз би не розказував цю історію", -- пригадав Валентин.
Першу допомогу чоловіку надали у шпиталях Донеччини та Дніпра. На лікування, реабілітацію та протезування захисник поїхав до Львова. Однією з проблем, яка з'явилася у Валентина -- фантомні болі: "Найважче -- це навіть не сам той біль, а усвідомлення того, що частина тіла, якої не існує, болить. Це знесилює. Відчуття наче тебе б'ють молотком по стопі, якої вже немає. І цей фантомний біль міг з'явитися як вдень, так і вночі", -- ділиться захисник.
З фантомними болями захисникам може допомогти український тренажер у віртуальній реальності VRNOW. Завдяки цій розробці реабілітація військових відбувається ефективніше.
Ось як функціонує VRNOW:
Тренажер "перепрограмовує" розум, сприяючи зменшенню болю в неіснуючих кінцівках.
Віртуальна реальність сприяє пацієнтам у вивченні нових рухових навичок та покращенні їх фізичного здоров'я.
Взаємодія з віртуальним середовищем мотивує, знижує тривожність і додає впевненості.
Тренажер скорочує час на відновлення і допомагає швидше повернутися до активного способу життя.
В Україні вже існують деякі медичні заклади, які використовують подібний тренажер. Крім того, Національний реабілітаційний центр UNBROKEN Ukraine розпочав кампанію зі збору коштів на придбання VRNOW, що сприятиме відновленню ветеранів.
Мета збору: 1 800 000 грн. Задонатити можна за посиланням.
"Фантомний біль є невидимим супротивником, що може значно уповільнити процес відновлення пацієнта. VRNOW не лише допомагає боротися з цим болем, але й сприяє відновленню рухових функцій кінцівок. Це справжня революція в методах комплексної реабілітації," - підкреслює керівник центру Олег Білянський.