Це не просто про школу як фізичне приміщення, а про можливість отримати освітні послуги, - зазначила Анна Новосад, SavED.

Анна Новосад, співзасновниця фундації SavED

В умовах нинішньої безпекової ситуації немає доцільності обговорювати всебічне та комплексне "велике відновлення". Натомість, акцент слід робити на тимчасових рішеннях, які забезпечать якнайшвидше відновлення доступу до освіти. Таку думку висловила Анна Новосад, співзасновниця фундації SavED, під час панельної дискусії на тему "Як створювати проєкти відновлення з урахуванням майбутнього?" в рамках конференції "Відбудова громад в Україні".

"Масштаб руйнувань та масштаб відсутності до сервісів такий, що ми не маємо говорити про "відбудову шкіл" - тоді нам доведеться мислити категоріями зведення будівель. Ми маємо мислити категоріями потреб людей і якомога швидшого відновлення доступу до сервісів. Це - не про школу як будівлю. Це - про те, де ми можемо це навчання облаштувати", - вважає вона.

На переконання колишньої очільниці Міністерства освіти та науки України, одним з можливих шляхів швидшого відновлення шкіл є перетворення частково занедбаних приміщень місцевих Будинків культури.

"На фоні знищених шкіл, увагу звертають на будинки культури - радянські споруди, які часто не мають туалетів та системи опалення. Ми вже маємо п'ять випадків успішного перетворення таких будівель на школи. Це яскравий приклад ревіталізації приміщень. У Червоній долині (Миколаївщина) ми інвестували близько €150 000 у трансформацію будинку культури в навчальний заклад," - поділилася вона своїм досвідом.

Однак, основними викликами, які співзасновниця SavED вважає найактуальнішими, є жорсткість державних політик у сфері будівництва, вимоги до безпеки та надмірна бюрократія в процесах. Особливо це стосується системи видачі дозволів.

Чудовий приклад новаторських рішень у сфері просторового дизайну та інклюзії – це модульні школи, які розробляє українська компанія з Дніпропетровщини. Проте, існує одна суттєва проблема. Вартість однієї такої школи становить близько півмільйона доларів, включаючи всі необхідні елементи. У нас передбачено фінансування на 20 таких навчальних закладів, але немає громад, готових їх прийняти. Це пов'язано з вимогами щодо дотримання певної відстані від фронтових зон, від артилерійських обстрілів та необхідністю отримання дозволу від Ради безпеки, - пояснює вона.

Окрім цього, необхідно ознайомитися з вимогами, які стосуються бюджетного року для місцевих громад.

"Ми працюємо зі Снігурівською громадою, яка влітку цього року отримала від держави величезні гроші (між 40 та 50 млн грн) на облаштування укриття. Як і інші громади, вона отримала ці гроші влітку. Станом на зараз - через відсутність підрядників, через відсутність працівників, через відсутність матеріалів - використано 30% коштів, тож в грудні доведеться залишок повертати", - розповіла Анна Новосад.

О фундації SavED

З початку повномасштабного вторгнення фундація SavED опікується відновленням закладів освіти у прифронтових громадах. Зокрема, в деокупованих громадах Харківської області, прифронтових громадах Миколаївської області, багатьох громадах Дніпропетровської області, на Київщині та Чернігівщині.

Фундація реалізує проект "Вулики" — це тимчасові освітні центри, які створюються в укриттях, наприклад, у Харківській області, або в збережених комунальних приміщеннях, як у Миколаївській. Цю ініціативу, засновницею якої є Анна Новосад, підтримала програма "U-LEAD з Європою".

Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку "U-LEAD з Європою" спільно фінансується ЄС і його державами-членами: Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією - для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад. "U-LEAD з Європою" запланувала до кінця 2024 року допомогти громадам напрацювати 25 якісних проєктів із розвитку, які будуть профінансовані в рамках програми.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.