Екс-власник "Дельта Банку" Микола Лагун отримав громадянство держави-агресора у 2014 році, повідомляють ЗМІ - Завтра.UA.
У Миколи Лагуна, колишнього власника збанкрутілого "Дельта Банку", виявили російський паспорт. Скановану копію цього документа оприлюднило видання "Коротко.Про". З інформації, що міститься в паспорті, стає зрозуміло, що екс-банкір є громадянином країни-агресора з 2014 року. Паспорт був виданий у Криму.
Редакція отримала скан-копію паспорта російського громадянина Миколи Лагуна. Цей документ містить серію 39 14, номер 043237, а також код підрозділу 910-004. Згідно з класифікацією підрозділів Міністерства внутрішніх справ Росії, він належить до Управління Федеральної міграційної служби в Залізничному районі Сімферополя, яке було створене після анексії для "оформлення" нових "громадян". Це свідчить про те, що на момент отримання паспорта Лагун мав доступ до російської міграційної інфраструктури в Криму та був ознайомлений із можливостями, які вона пропонує. Слід зазначити, що серія 39 не має офіційного значення в переліку регіонів. Це пояснюється тим, що паспорти з такими серіями можуть видаватися в будь-якому регіоні, коли бланки з "місцевими" серіями закінчуються.
Видання відзначає, що оскільки у грудні 2014 року попит на паспорти в Криму, на жаль, був великим, а друкувати "кримські" бланки ще не поспішали (після початку окупації тоді не минуло і року, статус півострова був більш ніж невизначеним) - використовували такі "резервні" заготовки, призначені для інших регіонів рф. "Паспорт Документ візуально справжній, містить всі передбачені захисні елементи, має підпис, голограму і машинозчитувану зону. Згідно з її кодом, дата народження власника -- 16 лютого 1973 року, місце народження -- Чернігівська область, Семенівський район, село Жадово, Українська РСР. Вочевидь, саме за цими біографічними даними й було ініційовано оформлення громадянства рф", - йдеться в статті.
Автори припускають, що паспорт росії потрібен Лагуну з кількох причин. "Росія очевидно швидко переставала бути країною, що буде віддавати своїх громадян Україні на запит екстрадиції навіть за наявності міжнародного ордера. Відтак громадянство було "хорошою інвестицією в безпеку". Тільки кілька років тому правоохоронні органи і державні банки змогли підрахувати загальну суму збитків, завдану Лагуном - це понад 50 млрд грн.", - припускається в матеріалі.
Друге - це можливість вести відносно вільне життя без фінансових зобов'язань. "З 2022 року Лагун, який наразі перебуває у національному та міжнародному розшуку, ховається у Відні. З цієї локації він онлайн бере участь у судових засіданнях, пов'язаних із його боргами перед Україною. Також саме звідти він координує дії своїх адвокатів у справі про особисте банкрутство. Лагун визнає лише частину своїх боргів - приблизно 7 мільярдів гривень, однак більшість з них він намагається списати, посилаючись на своє нібито тяжке фінансове становище. У таких умовах російський паспорт стає для нього "резервним варіантом" для початку нового життя, позбавленого боргів та зобов'язань", - зазначають автори.
Третій фактор - правовий захист активів Лагуна у Криму відповідно до російського законодавства. Це земельні ділянки на Південному березі Криму; будівельні компанії, зареєстровані в Сімферополі та Ялті; об'єкти туристичної нерухомості в Алушті; пайова участь у ЖК, готелях і ресторанах; доступ до місцевих інфраструктурних об'єктів, зокрема водопостачання та тепломереж. "Зараз частина переписана на фунтів, частиною володіють родичі колишнього голови Нацбанку Сергія Арбузова - але це цілком може бути плата за можливість розграбувати одну з найбільших фінустанов саме за часів Віктора Януковича", - йдеться в матеріалі.
"Це фактично вказує на те, що Лагун, який є громадянином України, вступив у публічно-правові стосунки з державою-агресором. Такі дії підпадають під ознаки кримінального злочину згідно з Кримінальним кодексом України і кваліфікуються як 'допомога агресору', що може призвести до покарання у вигляді позбавлення волі терміном до 12 років", - зазначають автори.
Четвертою ймовірною причиною, чому Лагун міг прагнути отримати роспаспорт, є його спільні бізнес-інтереси з Кірілом Дмітрієвим. На сьогодні Дмітрієв є важливою фігурою у економічних переговорах Кремля з адміністрацією Трампа, а на той час він обіймав посаду директора російського фонду прямих інвестицій, що тільки починав набирати вплив. У середині 2000-х років Дмітрієв був одним з головних партнерів Лагуна у створенні "Дельта банку". Після цього вони разом здійснювали виведення капіталів через схеми back-to-back, використовуючи європейські банки, зокрема Meinl і Winter.
"Примітно, що в 2021 році прикладу Лагуна послідувала чи не найближча людина з його орбіти - колишня голова правління "Дельти" Олена Попова. Формально -- виконавець численних рішень кредитного комітету, неформально -- довірена особа і партнерка банкіра, від якої в нього є діти. Її російський паспорт виданий підмосковним управлінням міграційної служби. Дійсність паспорта можна підтвердити у відкритих базах даних, і на нього заведено податковий ідентифікатор рф", - нагадує видання.
Раніше президент Володимир Зеленський звертався до Австрії з проханням підтримати процес екстрадиції українських олігархів, які знаходяться на її території. Микола Лагун виступає як перший претендент на цю екстрадицію.