Інвестиції для досягнення успіху - досвід компанії Netpeak Group.
Зображення: Міністерство енергетики України
Як на мене, єдиний варіант не втомлюватися від чогось - зробити це частиною своєї рутини, а для цього - налагодити системну роботу. Ця історія про те, як ми в Netpeak Group налагодили системну підтримку держави та проєктів, що наближають перемогу. Вірю, наш досвід може бути корисним для інших українських компаній, які шукають свій шлях регулярної допомоги країні.
З чого ми розпочали?
1. Пожертви. Фінансування військових, економічних та гуманітарних ініціатив.
З самого початку ми обирали різноманітні проекти, як для військових, так і для підтримки тих, хто залишився в тилу. Це має не лише практичне, а й значний психологічний ефект: коли ти підтримуєш лише один напрямок, з часом може з'явитися думка: "Схоже, нічого не відбувається. Можливо, можна зупинитися, адже ніхто цього не помітить".
Навпаки, у випадку, коли в організації реалізується численні проєкти, що фінансують армію та суспільство, зміни стають більш очевидними, і ви відчуваєте тіснішу взаємодію з різними соціальними групами.
На які проєкти донатили Netpeak Group у 2024 році:
2 мільйони гривень було виділено на підтримку Охматдиту через платформу UNITED24 завдяки компаніям Kiss My Apps, Netpeak Agencies Group, Tonti Laguna Group та Inweb. 1,5 мільйона гривень направлено на підтримку морських дронів для СБУ Sea Baby від Tonti Laguna Group та Netpeak Agencies Group. 1,36 мільйона гривень отримала організація Superhumans завдяки зусиллям диджитал-агентства Netpeak. Kiss My Apps зробила внесок у розмірі 1,5 мільйона гривень на підтримку НГУ "Хартія" в рамках двох благодійних аукціонів під час конференцій Netpeak Group Pulse. 1,2 мільйона гривень було інвестовано в проєкт Buntar Aerospace від Tonti Laguna Group. Ще 1 мільйон гривень від Kiss My Apps пішов на створення школи операторів БпЛА від БФ "Повернись живим". Група Netpeak також жертвує 1 мільйон гривень на збори Odesa Business Club для дистанційних бойових станцій та M2 Browning. 500 тисяч гривень було виділено на придбання пожежного автомобіля для ДСНС від Netpeak Group. Крім того, стартап-студія Kiss My Apps пожертвувала 400 тисяч гривень на книжковий простір "Сенс" на Хрещатику.
Особливу увагу слід приділяти залученню працівників, що перебувають за межами країни, до підтримки військових і гуманітарних ініціатив, а також до поширення історій про опір російській агресії.
Приведу в приклад агенцію цифрового маркетингу Netpeak Bulgaria.
З початком масштабного військового конфлікту команда болгарського офісу послідовно підтримувала Україну, незважаючи на складні політичні настрої в болгарському суспільстві та вплив російської пропаганди.
Ось чого вони досягли за три роки:
1. Військовим і цивільним особам було надано допомогу на загальну суму 15 мільйонів гривень, яка включає дрони, тепловізори та генератори.
2. Започатковано медіаплатформу та фонд "Бесарабський фронт", що пропонує хроніку війни болгарською мовою, досягаючи аудиторії до 200 тисяч осіб щомісяця.
3. Провели три експедиції в Україну, під час яких було передано:
- 40 генераторів та 20 систем Starlink для третьої окремої штурмової бригади.
- понад 100 комп'ютерів для дітей у школах Миколаєва та Одещини;
- інтерактивні дошки, проектори та іншу техніку для 43 навчальних закладів у Миколаєві, Запоріжжі, Болградському й Ізмаїльському районах.
4. CЕО Netpeak Bulgaria Геннадій Воробйов зустрічався з міністром оборони Болгарії Тодором Тагаревим, лобіюючи дипломатичну та військову підтримку України.
Яким чином можна ще надавати допомогу? Старанно виконувати свої обов'язки для тих, хто потребує підтримки, як на передовій, так і в тилу. І робіть це безкоштовно. Це те, що ми називаємо pro bono.
Як це реалізується? Netpeak Group винагороджує працівників диджитал-агенцій Inweb та Netpeak, а також команди AI-платформи для телефонії, коллтрекингу та аналітики дзвінків Ringostat за їхню участь у волонтерських проєктах, які підтримують гуманітарні та державні ініціативи.
Одним з таких проєктів стало партнерство з UNITED24 під час проведення "Game4Ukraine" на лондонському "Стемфорд Бридж". Група диджитал-агентств Netpeak на умовах pro bono створила та реалізувала digital-стратегію просування квитків на цей матч.
У поєдинку взяли участь 64 зірки світового футболу, зібравши 30 000 глядачів та зібравши мільйон євро для відновлення школи на Чернігівщині, яка була зруйнована російськими військами.
З початку повномасштабної агресії ми виділили 27,6 мільйона гривень на цей вид донатів.
Ще один дієвий спосіб залучити кошти та підтримати важливі ініціативи - благодійні аукціони для донатів. У 2024 році завдяки таким аукціонам, де серед лотів були зустрічі з засновником Netpeak Group Артемом Бородатюком та книги еміра Дубаї Мохаммеда ібн Рашида аль-Мактума "Моє бачення: виклики в перегонах за досконалістю" - нам вдалося зібрати 500 000 гривень на благодійність.
У серпні ми провели офлайн-конференцію Netpeak Group Pulse 2024 після чотирирічної паузи. Це був масштабний захід, який відзначив новий етап після переходу компанії на remote-first формат роботи. У рамках аукціону на конференції зібрали ще 500 000 гривень на потреби 13-ї бригади НГУ "Хартія". Найпопулярнішими лотами стали футболка збірної України з автографом Шевченка, продана за 80 000 гривень, та вінілова платівка "Океан Ельзи" за 50 000 гривень.
У грудні ми запустили Netpeak Group Pulse для всіх бажаючих і організували ще один аукціон. Цього разу нашою метою було підтримати Медичний добровольчий батальйон "Госпітальєри" та 13-ту бригаду НГУ "Хартія", в результаті чого вдалося зібрати 420 000 гривень.
Якщо говорити про системний підхід до благодійності, то Netpeak Group активно залучає партнерів і донаторів через власні соціальні ініціативи. Протягом трьох років нам вдалося зібрати та передати 83 мільйони гривень. Додатково, враховуючи прямі внески від компаній групи (44,8 мільйони гривень), загальна сума становить 155 мільйонів гривень, які Netpeak Group, як бізнес, передала українській армії та громадським проектам з початку повномасштабної війни.
Звісно, основні донати пішли на військові потреби - 67,6 мільйонів гривень, на гуманітарні проєкти - 64,5 мільйонів. Також ми підтримали IT-армію на 17,3 мільйонів гривень та вклали 4,4 мільйони в розвиток економіки країни.
Ці успіхи стали наслідком спільних зусиль, щирого прагнення підтримати Україну в цей критичний момент та ясного усвідомлення нашої мети – забезпечити перехід з третього світу до першого в межах одного покоління. Наша мета має багатоаспектний характер, тому ми обрали допомагати країні під час війни на декількох фронтах.
У 2024 році Netpeak Group підписала 20 меморандумів та договорів з державними структурами, уклала партнерства з Міністерством економіки та Міністерством освіти, налагодила співпрацю з Суспільним. У військовій сфері ми підтримуємо кілька підрозділів Національної гвардії України, співпрацюємо з фондами "Повернись живим" і "Підтримай третю штурмову".
2. Кейси ради з питань підтримки підприємництва
У січні 2024 року Президент створив раду з питань підтримки підприємництва, яка виконує консультативні функції - підприємці мають змогу поділитися своїми компетенціями з державою. Засновник та CEO Netpeak Group Артем Бородатюк увійшов до складу ради, і тому я розкажу трохи про треки, до яких він залучений - адже роботу Артема в цій раді фінансують компанії Netpeak Group. Тож це також - допомога державі від групи компаній.
2.1. Платформа "Пульс"
"Пульс" — це інноваційна платформа, що надає можливість підприємцям ефективно моніторити та оцінювати якість державних послуг. Найважливішою функцією є можливість залишати відгуки, скарги та описувати проблеми. Цей інструмент допомагає виявляти системні недоліки в діяльності державних органів, аналізувати тенденції та слідкувати за досягненнями. Артем спільно з українським підприємцем, співзасновником і генеральним директором monobank Олегом Гороховським займається реалізацією цього проєкту.
На платформі вже представлено оцінювання для 22 державних установ, серед яких Міністерство економіки, Податкова служба та Національний банк.
Преобразування масштабної системи державного управління є довготривалим процесом. Проте сьогодні існує можливість оцінювати досягнення та чітко визначати, які аспекти потребують поліпшення.
2.2. Панель управління Єдиного реєстру досудових розслідувань
Цей інструмент є зручним засобом для аналізу даних про впровадження в бізнесі, які раніше були розподілені по десятках таблиць або взагалі недоступні.
У дашборді представлена інформація про справи, що безпосередньо пов'язані з бізнесом та іншими правопорушеннями економічного характеру. Це, в свою чергу, відкриває нові можливості для подальшої цифровізації процесів в прокуратурі та державних структурах в цілому.
Чому це важливо? Бо диджиталізація процесів держави відіграє ключову роль у формуванні довіри до неї. З "цифрами" неможливо домовитись, а віртуальні дашборди - найкращий запобіжник від непрозорості.
У діяльності ради, яка займається підтримкою підприємництва, існує ще кілька напрямків, про які ви незабаром дізнаєтеся. Проте ми запитали себе: які ще навички, окрім диджиталізації, можуть бути корисними Україні від нашої групи IT-компаній?
І вирішили використати наш багаторічний досвід у сфері рекрутингу (зокрема ШІ-фреймворк з найму LITI), завдяки яким наша група IT-компаній зросла до 1500+ співробітників. Тепер цей досвід і технології можуть працювати на розвиток країни.
3. Менеджери для держави
Під час співпраці з командою Мінеко засновник Netpeak Group Артем Бородатюк звернув увагу на одну суттєву деталь: в міністерстві існувала велика кількість завдань, які потребували участі спеціалізованого менеджера – CDTO (Chief Digital Transformation Officer). У результаті ми вирішили запропонувати знайти такого фахівця, а також Product Manager для Офісу ефективного регулювання BRDO.
Власне, саме ці особи несуть відповідальність за роботу платформи "Пульс".
Згодом до Артема Бородатюка звернулись з проханням знайти ще п'ятьох менеджерів у різні міністерства - ці задачі взяла на себе наша рекрутингова агенція Netpeak Talent, а роботу команди рекрутерів оплатила стартап-студія мобільних застосунків Kiss My Apps (входить в Netpeak Group). Важливо, що для платників податків це не несло жодних витрат, тобто рекрутери не отримували виплат з держбюджету.
В результаті CDTO в Мінекономіці став Олександр Циборт, а Product Manager в BRDO - Костянтин Руденко.
Інші претенденти, обрані для Міністерства цифрової трансформації, Міністерства економіки та Міністерства оборони, наразі проходять співбесіди або очікують на затвердження (додаткову інформацію про них ми надамо згодом).
Для того, щоб виявити цих фахівців, команда з шести рекрутерів Netpeak Talent організувала 314 інтерв'ю. Ця ініціатива слугує яскравим прикладом того, як бізнес може підтримувати державу в умовах війни не лише за рахунок фінансових вливів, а й шляхом обміну знаннями та навичками.
4. Освітні ініціативи: підтримка молодих фахівців та підприємців
Вранці 24 лютого, коли почалися перші обстріли, нас охопила відчуття безпорадності. Однак, незабаром ми змогли зібратися і діяти злагоджено – кожен у своїй сфері. Ми вирішили підтримати нашу країну, використовуючи те, що вміємо найкраще – обмінюючись знаннями та досвідом.
В 2024 році ми запустили освітні проєкти та громадські ініціативи:
1. Курс "Для менеджерів". На початку року засновник Netpeak Group Артем Бородатюк надав доступ до свого внутрішнього курсу 200 підприємцям. Артем відкрив для публічного доступу два відео з 38 - "Мені більше за всіх потрібно" та "Actionable follow-up". Це важливо, бо підприємці та ті, хто тільки починає свій шлях у бізнесі, зможуть оминути численні помилки.
2. Курс "Від новачка до професіонала в сфері штучного інтелекту". У партнерстві з Міністерством цифрової трансформації та Міністерством освіти Netpeak Group запустила безкоштовний курс, присвячений застосуванню штучного інтелекту. Наразі 23 599 учасників зареєструвалися на курс, з яких 6 352 успішно завершили навчальні модулі та отримали сертифікати. Згідно з планами уряду, до 2030 року Україна повинна увійти до трійки провідних країн у сфері розробки та впровадження рішень на базі штучного інтелекту. Цей курс є складовою частиною цієї стратегії.
3. Сесії запитань та відповідей для бізнесменів. У 2023 році Артем Бородатюк організував 14 відкритих заходів і панельних дискусій стосовно бізнесу, управління та процесу найму, які зібрали 5 000 учасників.
5. Податкова система та її вплив на розвиток: аналіз в цифрах
Останнє в цьому переліку, але не останнє за важливістю - підприємці та українці, що працюють, допомагають державі тим, що чесно сплачують податки.
Протягом трьох кварталів поточного року компанії Netpeak Group підвищили свої податкові відрахування на 48% у порівнянні з тим же періодом минулого року.
Наш кейс - гарний приклад того, як реінвестування допомагає компаніям зростати і зрештою сплачувати більше податків. Хочеться, щоб Данило Гетманцев та його команда взяли до уваги цей момент і побачили на конкретному прикладі, що податкові надходження можуть збільшуватись не тільки за рахунок підвищення податків, а й при зростанні компаній, які реінвестують кошти.
Висновки
Як бізнес може системно допомагати державі під час повномасштабного вторгнення:
Займатися благодійністю. Вносити внески до різноманітних фондів, залучати фінансову підтримку від партнерів, надавати безкоштовні послуги та креативно організовувати збори коштів. Благодійні аукціони демонструють відмінні результати. Підтримувати державу. Ділитися своїми знаннями та навичками, а також, якщо є така можливість, допомагати в процесі найму. Розробляти освітні проекти, аби надавати підприємцям та молоді можливість отримати цінні знання та впоратися зі складнощами. Розвивати свій бізнес і сплачувати податки — це не просто обов'язок, а шанс інвестувати в подальший розвиток, зростати, збільшувати податкові внески, створювати нові робочі місця та, таким чином, сприяти стабільності економіки країни.
У період, коли Україна стикається з небаченими викликами, бізнес має потенціал стати катализатором змін. Наша мета полягає в тому, щоб взаємодія між державними структурами та приватними підприємствами формувала ефективні рішення, які сприятимуть нашій перемозі, відновленню та розвитку країни.
Авторка: Ольга Пачесна, COO Netpeak Group
Тиск на бізнес шкідливий для відновлення України, адже саме бізнес залучає на це кошти, - посол США Брінк