"Хмаринки" та "оливки": як українці в соціальних мережах сигналізують про ТЦК і яке покарання їх може чекати.
На даний момент адміністратори каналів, що підтримують ухилянтів, не отримують покарань у вигляді реального ув'язнення.
Від початку повномасштабного вторгнення правоохоронці винесли вироки 57 адміністраторам та учасникам телеграм- чи вайбер-спільнот, де повідомляли про місця роздавання повісток чи пересування працівників ТЦК.
Про це передає "Слідство.Інфо".
Частина з обвинувачених - адміністратори таких чатів чи каналів для ухилянтів, а один із них попереджав про ТЦК у персональному листуванні зі знайомим.
Два нових учасники знімали відео для TikTok, на яких потрапили блокпости з військовими ТЦК. Також був покараний чоловік, який у зимку 2024 року виклав на YouTube відео, що знімалося на Нивках у Києві, про ТЦК.
"Не попадайтесь, друзі. Будьте обережні", - російською застерігав ухилянтів чоловік.
Журналісти зацікавилися справою Віталія С. з Гайворона, що на Кіровоградщині. З травня 2024 року він управляв одним із місцевих телеграм-каналів, призначеним для ухилянтів. Чоловіку було призначено покарання у вигляді 5 років позбавлення волі, проте йому було надано умовне звільнення з іспитовим терміном на 3 роки.
У жовтні 2024 року рішення суду отримав також власник вайбер-групи "Повістки Снятин Косів р-н" Микола А. Йому було призначено такий же вирок, як і в попередньому випадку — іспитовий термін. Цікаво, що сам Микола не підпадає під мобілізацію, оскільки є студентом і навчається за денною формою.
У публікації зазначили, що відповідальність можуть нести не лише адміністратори груп для ухилянтів, а й учасники цих спільнот. Наприклад, мешканець Ніжина Григорій А. надіслав у групу для ухилянтів не менше п'яти голосових повідомлень, у яких вказав місця розташування представників ТЦК.
Адвокат раніше пояснив, чи мають співробітники ТЦК право відвідувати територію приватних домоволодінь.