Чому студенти виступають проти призначення Андрія Вітренка на посаду міністра освіти?

Андрій Вітренко протягом тривалого часу присвячував себе науковій кар'єрі, але згодом вирішив перейти в політику. Пізніше він зміг інтегрувати обидві сфери, працюючи багато років у Міністерстві освіти.

"Еспресо" проаналізує причини, чому студенти виступають проти цих змін у уряді, які звинувачення висувають на адресу Вітренка та де вже згадували майбутнього міністра.

Протягом вже більше тижня в українських медіа активно обговорюються великі кадрові зміни в уряді. На фоні призначення нового прем'єра та нових керівників у міністерствах оборони, економіки та юстиції, здавалося б, тихо проходять зміни і в головному освітньому відомстві країни. Здається, що інформацію про заміну Лісового на Вітренка в основному поширювали лише кілька депутатів та студенти.

Протягом останніх двох днів у столиці проходили акції протесту, на яких молодь висловлювала своє незадоволення останніми кадровими змінами. На Арсенальну площу вийшли студенти з Українського католицького університету, Київської школи економіки, Києво-Могилянської академії, а також представники громадської організації "Українські студенти за свободу" та Української асоціації студентів. У своїх вимогах вони наголошували на необхідності недопущення Вітренка до посади міністра освіти і науки та його звільнення з посади заступника міністра.

Зображення: Володимир Тунік-Фриз

На початку слід підкреслити, що першим, хто публічно озвучив інформацію про цю перестановку, стала народна депутатка та колишня заступниця міністра освіти Сергія Квіта Інна Совсун. Вона висловила думку, що єдина причина для такого призначення полягає в тому, що Вітренко зможе забезпечити підтримку студентів на виборах, використовуючи адміністративний ресурс.

Давайте спробуємо згадати, чим залишився в пам'яті багаторічний працівник Міністерства освіти і науки України, який перейде на нову посаду в управлінні відомства.

Перш за все, необхідно вказати, що наразі Нацагентство із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) лише проводить перевірку щодо можливого плагіату у його наукових роботах.

Андрій Вітренко під час онлайн-зустрічі з представниками Студпарламенту КНУ та КПІ 12 липня висловив свою категоричну неприязнь до академічної недоброчесності. Він підкреслив, що якщо агенція не зможе підтвердити наявність подібних порушень у його працях, він готовий звернутися до суду для захисту своєї честі та гідності.

"Кожну свою наукову публікацію я створив завдяки великим зусиллям та самовідданості... Я не сприймаю і не збираюся миритися з академічною недоброчесністю. Мені відомо, що на мене надійшла скарга до Національного агентства забезпечення якості вищої освіти. Використовуючи свої повноваження заступника міністра, я буду звертатися до НАЗЯВО з проханням розглянути цю справу в найкоротші терміни", - підкреслив кандидат на посаду міністра.

Проте, у випадку виявлення плагіату, він "вчинить згідно з діючими правовими нормами".

Слід зазначити, що активісти з громадської ініціативи "Дисергейт" подали заяву про можливий плагіат у наукових працях та кандидатській дисертації Андрія Вітренка. Вони стверджують, що його роботи містять текстові збіги, перефразування та зміну порядку слів, а також інші порушення академічної етики, включаючи плагіат праць російських та казахстанських науковців.

Водночас слід зазначити, що посилання на ресурс "Плагіат і фальсифікації в наукових працях", де були опубліковані дослідження активістів, наразі не функціонують, з’являється повідомлення "Сторінка не знайдена" (також не збереглися у веб-архіві). Проте, жодних коментарів з цього приводу не надходило ані від Андрія Вітренка, ані від НАЗЯВО. У мережі залишилися лише кілька квітневих передруків від ЗМІ, які детально висвітлюють питання, пов'язані з перекладом публікацій та запозиченнями від російських авторів.

Результатів перевірки робіт від агенства наразі немає, а відтак інформація про академічну недоброчесність все ще непідтверджена. Лиш додамо, що до цього НАЗЯВО офіційно заявило про плагіат у попередніх двох міністрів, заступником яких був Андрій Вітренко - Оксена Лісового та Сергія Шкарлета. До речі, про Шкарлета...

Як ми зазначали раніше, майбутній міністр тривалий час обіймає посаду заступника керівника Міністерства освіти і науки. Проте, однією з ключових критик щодо Андрія Вітренка є його підтримка суперечливої фігури Сергія Шкарлета, який очолював відомство з грудня 2020 року по березень 2023 року.

Чим запам'ятався головний освітянин країни тих років? Достатньо того, що Шкарлет відкрито підтримував у 2004 та 2010 роках президента Віктора Януковича, та і сам балотувався як регіонал у тому ж 2010 до Чернігівської облради. Вже перед призначенням його звинуватять у великій кількості плагіату, що згодом підтвердиться офіційно. Незабаром розгориться скандал із кнопкодавством під час голосування за його призначення на посаду - голоси деяких депутатів від ОПЗЖ зарахують, хоча їх і не було на сесії ВРУ. А незадовго до повномасштабного вторгнення студенти багатьох українських вишів вийдуть на безстрокову акцію, вимагаючи відставки керівника Шкарлета після ситуації з виборами президента Києво-Могилянки, де МОН не затвердило результатів волевиявлення університету, за якими переміг Сергій Квіт.

зображення: Сергій Нуженко/"Радіо Свобода"

Але яке відношення має Андрій Вітренко до всього цього? Не завжди заступники міністрів розділяють думки своїх керівників або виступають на їх захист. Однак, в даному випадку підлеглий вирішив стати на захист свого начальника, опублікувавши статтю з десятьма пунктами, в якій стверджував, що студентські протести є політично мотивованою ілюзією. Він також підкреслив, що Сергій Шкарлет "завжди був і залишається прихильником конструктивного діалогу, особливо з молоддю".

Слід підкреслити, що Міністерство освіти в той час відмінило перевибори президента Національної університету "Києво-Могилянська академія" і підтвердило результати попереднього голосування, проте вимогу про відставку Шкарлета реалізують лише через рік.

Паралельно з діяльністю в МОН, у 2020 році Андрій Вітренко обрався депутатом у Київську міську раду 9 скликання від партії "Слуга народу", де очолив комісію з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності.

Зазначимо, що далі ми будемо говорити про непідтверджені дані. Як стало відомо з джерел, близьких до видання "Дзеркало тижня", Денис Комарницький, який наразі є фігурою в кримінальному розслідуванні та був основною метою спецоперації НАБУ "Чисте місто", виступає як лобіст і організатор виборчої кампанії Андрія Вітренка. Спочатку Офіс президента планував призначити його на посаду секретаря Кабінету Міністрів України, але від цієї ідеї зрештою відмовились, вирішивши надати йому керівну посаду в одній з впливових комісій.

"Вітренко і очолювана ним бюджетна комісія ніколи не була ключовою в корупційних схемах, як земельна, але Вітренко не заважав Комарницькому працювати з фракціями та свою частку завжди мав", - заявили анонімні джерела ZN.UA.

В принципі, це не було б великою проблемою, адже джерело залишається анонімним, а сама інформація не має підтвердження. Однак варто зазначити, що Андрій Вітренко з'являвся на відомих "плівках Комарницького", які були опубліковані НАБУ та САП у результаті операції "Чисте місто", метою якої було викриття корупції у містобудуванні в Київський міській раді. Сам кандидат на пост міністра визнав у коментарі для "Главкому", що відвідував той самий офіс ексдепутата КМР Дениса Комарницького, з якого здійснювалася прослушка. Він пояснив це тим, що Комарницький мав значний вплив на рішення фракції "Удар".

"І я, як голова фракції, контактую і зустрічаюсь з головою фракції "ЄС" Володимиром Прокопівим, і зі співголовами фракції "Удар" Валентином Мондриївським, Дмитром Білоцерковцем. Так само з Комарницьким я зустрічався щодо формування якихось політик в Київській міськраді - в мене були важливі проєкти рішень, які мені треба було підтримувати", - вказав Вітренко, заперечивши те, що вирішував з Комарницьким якісь земельні, чи бюджетні питання.

Проте цей коментар був зроблений у березні, а тепер, у липні, на тій же зустрічі зі Студпарламентом КНУ та КПІ, він буде заперечувати будь-які зв'язки з Комарницьким.

"У своєму житті я ніколи не мав жодних стосунків із Денисом Сергійовичем Комарницьким — ані дружніх, ані в контексті корупції. Він не був модератором моєї виборчої кампанії на посаду депутата Київської міської ради. Я познайомився з Денисом лише після того, як отримав депутатський мандат. Чесно кажучи, у мене навіть немає його номера телефону," — зазначив Вітренко.

Цікаво, але після кожної з подій, що відбулися сьогодні, Андрій Вітренко виходив на публіку з однією і тією ж позицією — він вважав, що все це є частиною продуманої політичної кампанії проти нього, яка не має жодного фактичного підґрунтя. У обох протестах — як сьогоднішніх, так і тих, що були спрямовані проти Сергія Шкарлета — студенти, на його думку, отримували гроші за свою участь, а звинувачення в плагіаті, на його думку, також мали матеріальну мотивацію. Щодо зв'язків із "смотрящим" Комарницьким, він вважає це частиною інформаційних атак і маніпуляцій.

зображення: Міністерство освіти та науки України

До речі, щодо політичних питань: з січня 2024 року Андрій Вітренко став керівником Київської обласної організації партії "Слуга народу".

#Чернігівська область #Київська область #Україна #Студент #Київ #Європейський Союз #Уряд України #Корупція #Економіка #Президент України #Національне антикорупційне бюро України #Спеціалізована антикорупційна прокуратура #Організація громади #Київська школа економіки #Експрес-телебачення #Опозиційна платформа - За життя #Законодавство #Володимир Великий #Вища освіта #Радіо «Свобода» #Докторська дисертація #Український католицький університет #Віктор Янукович #Мітинг #Партія регіонів #Міністерство освіти і науки України #Київський національний університет імені Тараса Шевченка #Київська міська рада #Вищий навчальний заклад #Дзеркало тижня. Україна #Слуга народу (політична партія) #УДАР (партія) #Сергій Квіт #Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського #Національний університет "Києво-Могилянська академія #Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти #Плагіат #Наталія Вітренко

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.