26 листопада: сьогодні відзначаємо церковне свято; за кого можна помолитися за захист від недоброзичливців?

Ділимося інформацією про церковне свято, яке святкується 25 листопада за новим та старим стилем, а також розповідаємо, що не слід робити в цей день і кому випадають іменини.

26 листопада за новим церковним календарем відзначається освячення церкви святого великомученика Юрія Переможця в Києві, а також вшановується український святий - єпископ Інокентій. У народному календарі це свято відоме як Юр'їв день. У нашій статті ми розглянемо традиції, прикмети та заборони, пов’язані з цією датою, а також розповімо, яке церковне свято відзначається сьогодні за старим стилем.

У 2023 році Православна церква України впровадила новий календарний стиль - новоюліанський, що призвело до зміщення неперехідних свят (з фіксованими датами) на 13 днів раніше. Проте деякі віряни продовжують дотримуватися старого юліанського стилю, і право на його використання залишається за релігійними громадами та монастирями.

Православне свято, яке відзначається 26 листопада за новим календарем (або 9 грудня за старим), присвячено річниці освячення церкви, зведеної на честь великомученика Юрія Переможця в Києві. Цей день також вшановує пам'ять святителя Інокентія, єпископа Іркутського.

Юрій Переможець - це один із найвідоміших святих, які залишили свій слід в історії православної церкви. Із давніх-давен київські князі мали традицію зводити храми на честь своїх ангелів-охоронців.

Рівноапостольний князь Володимир - у хрещенні Василь - побудував у Києві та Вишгороді храми імені святителя Василя Великого, князь Ізяслав І - у хрещенні Димитрій - звів храм і монастир у Києві на честь святого великомученика Димитрія. Князь Ярослав Мудрий, який у хрещенні отримав ім'я Георгій, започаткував храм і чоловічу обитель на честь великомученика Юрія (Георгія), а також побудував храм в ім'я великомучениці Ірини, ангела-хранителя своєї дружини Інгігерди.

Храм, присвячений великомученику Юрію (Георгію), відомий як Георгіївська церква, є одним із найперших монастирських храмів Києва, зведеним у XI столітті. Розташовувався він перед воротами Святої Софії, на перетині сучасної Володимирської вулиці та Георгіївського провулка. Історія свідчить, що князь Ярослав виділив значні кошти на його будівництво, в якому брали участь численні трудящі. Георгіївська церква згадується в Лаврентіївському літописі, який стверджує, що храм міг бути освячений святителем Іларіоном, митрополитом Київським, 26 листопада 1051 року. На жаль, цей храм був зруйнований, ймовірно, через занепад стародавньої частини Києва після спустошення міста ордою хана Батия в 1240 році.

***

Святитель Інокентій, в миру знаний як Іван Кульчицький, з'явився на світ у 1861 році на Чернігівщині. Він належав до давнього українського шляхетського роду Кульчицьких, що походив з Волині. У молодості Іван вступив до Київської духовної академії, а в 1710 році прийняв чернечий постриг під іменем Інокентій. Після цього він став викладачем у Слов'яно-греко-латинській академії, де обійняв посаду префекта та професора богослов'я.

У 1719 році Інокентія перевели до Олександро-Невської лаври в Санкт-Петербурзі, а через рік він став її намісником. Наступного року він прийняв єпископський сан і очолив Переяславську єпархію, а також взяв участь у духовній місії в Пекіні, Китай. У 1727 році Священний Синод наділив його титулом єпископа Іркутського і Нерчинського. Робота Інокентія була складною: він займався духовним наставництвом людей різних національностей, які не знали основ християнства, і до самої смерті не отримував жодної винагороди, часто стикаючись з фінансовими труднощами. Біля Вознесенського монастиря в Іркутську він заснував монгольську та російську школи, підтримуючи їх на мізерні кошти, але дбаючи про якісних викладачів, навчальні матеріали, одяг та їжу для учнів.

Відомий інцидент стався навесні 1728 року, коли регіон переживав серйозну посуху. У відповідь на це єпископ надав благословення священнослужителям в Іркутську проводити літургію, доповнену молебнем про припинення природної стихії, а також читання Акафіста Божій Матері кожної суботи до дня пам'яті пророка Іллі. Завдяки молитвам святителя та духовенства в небі розгорілася буря, що супроводжувалася сильним дощем, і посуха нарешті завершилася.

Інокентій також розпочав зведення кам'яного Вознесенського монастиря в Іркутську, замінивши старий дерев'яний. Під його керівництвом межі єпархії розширилися до таких округів, як Селенгінський, Якутський та Ілімський. Однак суворі умови клімату призвели до його передчасної смерті у 1731 році. У 1764 році були виявлені його нетлінні мощі, які виявилися джерелом цілющих сил. Люди з усіх куточків Сибіру приходили, щоб вшанувати святого та отримати зцілення. У 1805 році його канонізували, зарахувавши до лику святих.

Прихильність Бурятії до святого викликала занепокоєння у радянської влади, і в 1921 році мощі були перевезені до Росії, де згодом пропали. Лише через певний час їх виявили в Ярославському історико-архітектурному музеї, а в 1990 році урочисто перенесли до Знам'янського собору в Іркутську.

Православне свято сьогодні за юліанським календарем - день пам'яті святителя Іоана Златоуста, архієпископа Константинопольського. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.

За погодою цього дня визначають, якою буде зима та який урожай можна очікувати:

В народі 26 листопада відзначають свято, відоме як Юр'єв день, або ж Юрій Осінній та Єгор Осінній. Існує приказка: "Юрій укриє, а Миколай заморозить". Це вказує на те, що якщо в день Юрія погода стане морозною, то на свято Миколи Зимового слід очікувати справжніх холодів.

У церковне свято 26 листопада, як і в будь-який інший день, важливо уникати проявів гніву, вживання лайливих слів, заздрісних думок, скупості, лінощів, відчаю, образ на інших, а також відмови в допомозі як людям, так і тваринам.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не слід ходити на полювання і вирушати в далеку дорогу, а якщо поїздку перенести не можна, то радять помолитися про її благополучне завершення.

У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святителя Інокентія - просять зміцнити віру і зцілення від блискавок.

Георгій Побідоносець вважається заступником аграріїв та воїнів. Віряни звертаються до святого з молитвами про захист від ворогів і недоброзичливців, про підтримку у битвах, а також про охорону людей від злого, а тварин – від диких звірів.

У народі вважають, що для того, щоб заслужити прихильність святого, потрібно добре попрацювати сьогодні. Також до цього дня намагалися розрахуватися з усіма боргами - щоб прийдешній рік був вдалим і грошовим.

Для тих, хто слідує посту, ми раніше опублікували детальний календар харчування на Різдвяний піст 2024 року, розбитий за днями.

Сьогодні за церковним календарем святкують іменини таких святих: Миколая, Данила, Юліана, Георгія, Василя, Петра, Назарія, Афанасія, Іллі та Якова.

За старим стилем день ангела в Івана, Германа.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.