Журналісти "Слідство.Інфо" повідомили про покарання, які отримали українці за публікації в соціальних мережах, що стосуються діяльності територіальних центрів комплектування (ТЦК).
Адміністраторів Telegram-каналів притягують до відповідальності як за розповсюдження даних про розташування співробітників військкоматів, так і за нездатність видаляти коментарі учасників групи.
З початку масштабного вторгнення Росії в Україну було притягнуто до відповідальності 57 адміністраторів та учасників спільнот у Telegram і Viber. Вони поширювали інформацію про місце розташування працівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які займалися роздачею повісток. Ці дані були отримані в результаті аналізу судових рішень, проведеного журналістами "Слідства.Інфо".
Зазначається, що один обвинувачений попереджав у персональному листуванні зі знайомим про ТЦК, ще двох судили за те, що публікували відео в соцмережі TikTok блокпостів із представниками військкоматів. Окрім цього, покарання також отримав чоловік, який взимку 2024 року оприлюднив відео в YouTube про ТЦК на Нивках у Києві.
Журналісти також детально проаналізували сім вироків, які винесли суди у семи різних областях України в цьому місяці.
"Наприклад, Віталій С. із Гайворона, що на Кіровоградщині, від травня 2024-го адміністрував один із місцевих телеграм-каналів. У цьому каналі люди повідомляли про те, де і коли у Гайвороні та населених пунктах неподалік працюють співробітники ТЦК. Таку інформацію маскували під повідомлення начебто про погоду", - йдеться в повідомленні.
Правоохоронці повідомили, що підозрюваний, виконуючи обов'язки адміністратора каналу, мав змогу заборонити обговорення діяльності ТЦК та видаляти учасників, які публікують подібні дописи. Проте він не вживав жодних заходів, що дозволило військовозобов'язаним уникнути отримання повісток у певних місцях.
Ще один вирок отримав власник Viber-спільноти "Повістки Снятин Косів р-н" Микола А, який розмістив 15 повідомлень про локації, де діяли співробітники військкомату. Будь-хто з учасників міг поділитися інформацією про місця вручення повісток, а Микола, як адміністратор, не заважав їх поширенню та не видаляв. Також він приховав мобільні номери всіх учасників групи в налаштуваннях. За оцінкою слідства, це свідчить про те, що він усвідомлював незаконність своїх дій і прагнув уникнути викриття.
Журналісти наголошують, що судити можуть не лише адміністраторів спільнот у соцмережах, але й учасників. Зокрема, увагу правоохоронців привернув житель Ніжина Чернігівської області, який в одній із місцевих груп у Viber, що налічує близько пять тисяч учасників, відправив мінімум п'ять голосових повідомлень про перебування представників ТЦК.
Громадян, котрі в соціальних мережах діляться інформацією про переміщення співробітників військкоматів або їхні місця перебування, можуть судити за частиною 1 статті 114-1 Кримінального кодексу України, що стосується "Перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань". За цією статтею передбачено покарання у вигляді позбавлення волі терміном від п'яти до восьми років.
Проте, у "Слідство. Інфо" повідомили, що серед осіб, які постали перед судом у жовтні, жоден не отримав реального терміна покарання. У різних регіонах суди ухвалювали рішення про звільнення правопорушників від відбування покарання під наглядом, встановлюючи їм іспитові терміни відповідно до статті 75 Кримінального кодексу України. Обвинувачені не підлягатимуть ув'язненню, якщо протягом іспитового періоду, який може тривати від одного до трьох років, вони не скоять новий злочин та дотримуватимуться певних умов. Одному з порушників було призначено штраф у розмірі 170 тисяч гривень.
Журналісти повідомляють, що правопорушники, які отримали в цьому місяці покарання, розкаялися та визнали свою провину.
Тиждень тому Служба безпеки та Національна поліція затримали 19 адміністраторів та дописувачів Телеграм-каналів, які намагалися зірвати мобілізацію та публікували локації ЗСУ.