У зонах ризику все ще перебуває понад 3 мільйони музейних експонатів.
У прифронтових та загрожених областях України досі залишається більше 3 млн об'єктів музейного фонду України. Такі дані наводить Коаліція дієвців культури у відкритому листі до Міністрі культури та стратегічних комунікацій Миколи Точицького.
Згідно з інформацією, викладеною у листі, наразі евакуація охопила менше 10% державних музейних колекцій України.
Коаліція представників культури звертається до МКСК з закликом терміново провести евакуацію музейних об'єктів та підготувати публічний звіт про фактичний стан процесу евакуації та переміщення культурних цінностей. Крім того, місцевим керівникам з регіонів, що не зазнають безпосередніх бойових дій, пропонується розглянути можливість прийняти та забезпечити збереження музейних цінностей. У своєму листі автори також нагадують, що Україна є учасником Конвенції про захист культурних цінностей 1954 року, що зобов'язує її вживати заходів для вивезення рухомих культурних цінностей. Ігнорування цих міжнародних зобов'язань може ускладнити процес притягнення Російської Федерації до відповідальності за злочини проти української культури.
Наводимо текст листа повністю:
Міністрові культури та стратегічних комунікацій
Панові Миколі Точицькому
Шановний пане Міністре!
Представники культурної сфери, громадських організацій та експертних спільнот закликають до термінової евакуації державного музейного фонду з регіонів, що піддаються загрозі в Україні. Ми вимагаємо опублікувати звіт Міністерства культури та стратегічних комунікацій, що висвітлює фактичний стан процесу евакуації та переміщення культурних цінностей. Наголошуємо, що власником державного музейного фонду є український народ, а за його збереження відповідає Міністерство культури, зокрема, Міністр.
Ворожі наступальні дії, інтенсивні бомбардування та невизначеність щодо зупинки бойових дій, з можливим визначенням зони розмежування, яка наразі виглядає неясною, можуть загрожувати культурному надбанню України, зокрема в Чернігівській, Сумській, Харківській, Донецькій, Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській, Миколаївській та Одеській областях. Це станеться, якщо Міністерство не вжить термінових заходів, як це не було зроблено у 2014 та навіть у 2022 роках.
Станом на сьогодні, лише близько 10% музейних колекцій України було евакуйовано, тоді як понад 3 мільйони експонатів все ще перебувають у зонах ризику.
Усвідомлюючи складність реалізації, високу вартість і брак людських та часових ресурсів вважаємо за доцільне вирішення такого питання на міжвідомчому рівні - РНБО, Кабінет Міністрів. Прийняття стратегічного політичного рішення на рівні керівництва держави про убезпечення рухомої культурної спадщини, спрямування зусиль різних відомств на організацію евакуації є свідченням того, що культура є частиною безпекової стратегії, спрямованої на збереження держави та української ідентичності не на папері, а в реальності.
ГО "Коаліція дієвців культури", яка об'єднує представників більше, ніж 50 організацій і менеджерів культури з різних регіонів України, в тому числі й музеїв, разом з іншими представниками громадянського суспільства звертається до Міністерства культури та стратегічних комунікацій із закликом терміново евакуювати музейний фонд України із загрожених, близьких до зони бойових дій територій.
У свою чергу, ми закликаємо керівників державних установ, органів місцевого самоврядування, представників бізнесу, фінансових установ та культурних організацій, які знаходяться далеко від зон активних бойових дій, розглянути можливість прийняття та забезпечення збереження музейних цінностей.
Міністерство зобов'язане виконати свою функцію перед народом України і офіційно, через ухвалення швидких і законних рішень, які узгоджуються з ратифікованими Україною міжнародними зобов'язаннями, зупинити процес втрати національного культурного надбання, який триває понад 10 років, попри персональні уявлення керівників музеїв різних форм власності про безпеку ввірених їм колекцій на загрожених територіях, які систематично піддаються бомбардуванням і попри їх суб'єктивні прогнози розвитку російсько-української війни.
Україна є стороною "Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту від 14 травня 1954 року", відповідно до статті 3 якої була зобов'язана вжити необхідних заходів для захисту культурних цінностей ще в мирний час. Зокрема, організувати та забезпечити складання реєстрів культурних цінностей, планування надзвичайних заходів, які б гарантували належний захист споруд та рухомих культурних цінностей на місцях . А, у разі неможливості забезпечити їх належний захист від наслідків військових дій, керівники органів відповідальних за охорону культурних цінностей зобов'язані організувати вивезення рухомих культурних цінностей.
Ігнорування українською владою міжнародних стандартів захисту власних культурних спадщин знижує їхню цінність в очах світової спільноти та може ускладнити можливість притягнення до відповідальності за злочини, скоєні проти української культури.
10 лютого 2025 року Коаліція направила листа до МКСК (4680/06-25 від 10.02.25) з конкретними пропозиціями щодо практичних рішень та підтримки з боку спільноти. Закликаємо державні органи, установи та активістів об'єднати свої зусилля для збереження рухомої культурної спадщини.