В Україні виявили шість схем, що сприяли ухиленню від мобілізації, в результаті чого було затримано десять організаторів.
У результаті масштабної операції, проведеної в різних областях України, затримано десять організаторів, які брали хабарі від 3 до 20 тисяч доларів за допомогу в уникненні призову на основі фальшивих документів.
У Чернігівській області затримали депутатку міської ради, яка за винагороду сприяла призовникам ухилятися від мобілізації, фальсифікуючи їх статус студентів місцевого коледжу. Така схема дозволяла чоловікам отримувати відстрочку як здобувачам передвищої професійної освіти.
На Хмельниччині викрито керівника відділу районного територіального центру комплектування (ТЦК), який виготовляв фальшиві медичні довідки, щоб зняти чоловіків з військового обліку.
В інших регіонах України функціонували альтернативні схеми. Наприклад, на Донеччині керівник районного військового комісаріату сприяв "вибуттю" призовників, використовуючи фальшиві медичні довідки.
У Сумській області двоє засновників благодійного фонду створювали фейкові документи для охочих виїхати за кордон як волонтери.
В Одеській області колишній заступник керівника морського порту та нинішній співробітник цього закладу організували продаж довідок про інвалідність, залучаючи до цієї схеми лікарів з місцевої громади.
У Черкасах правоохоронці затримали рецидивіста, котрий, маскуючись під військовослужбовця, організовував "лікування" ухилянтів за допомогою фальшивих медичних висновків, що дозволяло їм уникнути військової служби.
Організаторів схеми було повідомлено про підозру у вчиненні злочинів за такими статтями Кримінального кодексу України: ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання діяльності Збройних Сил України), ч. 3 ст. 368 (одержання неправомірної вигоди), ч. 3 ст. 332 (незаконне переправлення осіб через державний кордон), ч. 1 ст. 366 (службове підроблення), ч. 4 ст. 368-3 (підкуп службової особи), а також чч. 2, 3 ст. 369-2 (зловживання впливом).
За ці злочини зловмисникам загрожує до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.