В Україні розпочався новий проєкт під назвою "Альянс доброчесності в місцевому самоврядуванні".
У Києві відбулася презентація ініціативи "Альянс доброчесності місцевого самоврядування", яка об'єднує 22 міські громади з 10 регіонів України.
"Від імені Міністерства розвитку громад та територій України висловлюю подяку нашим партнерам за їхню підтримку, співпрацю та реалізацію важливих ініціатив, які мають місце саме сьогодні. Тільки об'єднавши зусилля, ми зможемо дати відсіч ворогу. Сьогодні громади, що були обрані в рамках проєкту, стануть пілотними в новоствореному Альянсі доброчесності. Це надзвичайно важливий крок, який потребує подальшого розширення, особливо в тих громадах, де проходить процес відновлення, а також у тих, що мають сильні бюджети," - підкреслив віцепрем'єр-міністр з відновлення України та міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба.
Представник влади наголосив, що реалізація проєкту має на меті, перш за все, підвищення рівня довіри серед населення.
"Сьогодні наша основна мета полягає у зменшенні ризиків корупції, що, в свою чергу, допоможе протистояти внутрішнім загрозам. У часи повномасштабної війни цей аспект є не менш критичним фронтом, який ми повинні відстоювати спільно в межах країни. Боротьба з корупцією - це питання національної безпеки для всієї держави", - зазначив він.
Одночасно міністр підкреслив, що відкритість у діях та ухваленні рішень місцевих і регіональних органів влади сприятиме зміцненню євроінтеграційних позицій країни. Він зазначив, що Альянс доброчесності громад може відігравати важливу роль у виконанні зобов'язань України перед Європейським Союзом.
Посол США в Україні Бріджит Брінк підкреслила, що нова програма має значний потенціал для трансформації. Вона зазначила, що за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Великої Британії цю програму можна адаптувати до європейських та міжнародних стандартів. Дипломатка також додала, що впровадження таких стандартів дозволить місцевим громадам ефективніше управляти коштами платників податків, що, в свою чергу, призведе до покращення якості послуг, які вони надають.
"Ми вражені вашими досягненнями, і з 2014 року з гордістю стоїмо на підтримці децентралізації в Україні - однієї з найзначніших реформ, що призвела до формування більше 400 місцевих громад. Ця зміна дозволяє громадам самостійно визначати свої пріоритети, що яскраво демонструє, що Україна є протилежністю до корумпованої автократії путіна", - підкреслила Брінк.
Юлія Єсмуханова, заступниця керівника проєкту, повідомила, що Альянс доброчесності в сфері місцевого самоврядування розпочав свою діяльність в рамках ініціативи, спрямованої на підтримку доброчесності в публічному секторі (Pro-Integrity).
"Спільно з донорами ми визначили десять регіонів, керуючись наступним критерієм: обирали ті, які найбільше постраждали від війни, або мають значну кількість внутрішньо переміщених осіб. У цих регіонах ми акцентували увагу на міських громадах з населенням понад 25 тисяч осіб і запрошували їх взяти участь у нашому конкурсі. В результаті серед 75 громад ми обрали 22, які сьогодні представлені тут," - зазначила вона.
За словами Єсмуханової, Альянс доброчесності нині зосередиться на п'яти основних напрямках. Серед них - аналіз корупційних ризиків і створення стратегій для підвищення доброчесності, перегляд нормативних актів з метою забезпечення прозорих умов для бізнесу в громадах. Крім того, планується співпраця з міжнародними громадами та фінансовими установами, зміцнення можливостей антикорупційних агентів, а також проведення ІТ-аудиту для впровадження новітніх цифрових рішень або удосконалення вже існуючих.
"У рамках оцінки корупційних загроз ми вибрали п'ять ключових секторів для першого року співпраці з громадами, в яких будемо здійснювати цю оцінку. Серед них — управління комунальним нерухомим майном, архітектура та містобудування, публічні закупівлі, земельні питання, а також управління відновленням інфраструктури. У цих сферах ми проведемо глибокий аналіз корупційних ризиків, після чого спільно з громадою розробимо плани щодо підвищення доброчесності, які слугуватимуть дорожніми картами для нашої подальшої співпраці", — зазначила експертка.
Ініціатива має на меті впродовж п'яти років об'єднати 80 громад задля підвищення доброчесності серед органів місцевого самоврядування. Цьогоріч пілотними стали міські громади з Чернігівщини, Сумщини, Харківщини, Хмельниччини, Вінниччини, Київщини, Кіровоградщини, Дніпропетровщини, Полтавщини, Черкащини.
За інформацією Укрінформу, до Єдиного порталу для викривачів долучилося більше 7,5 тисяч підприємств, а також було отримано понад 4 тисячі заяв.