Сьогодні відзначаємо День прихильників зоопарків: як зоологічні установи забезпечують захист тварин в умовах війни в Україні | УНН
Зоопарки України стали прихистком для тварин з гарячих точок. Евакуація, лікування та міжнародна допомога - ключові аспекти захисту тварин.
8 квітня відзначається день любителів зоопарку, які покликані оберігати види, що зникають, створювати просвітницький простір для дітей та служити місцем для розваг. Проте під час війни у звіринців з'являється ще одна велика місія - захист своїх підопічних від прямої загрози. Як зоопарки рятують тварин під час війни, розкаже УНН.
Попри сучасні технології та устаткування, яким володіють українські звіринці, воєнні дії завжди призводили до величезних втрат і навіть повного знищення тварин, що містяться у них. Через це деяким пухнастим довелося змінити регіон проживання, а іншим - навіть країну мешкання. Їх евакуювали у більш безпечні місця.
Зокрема у Київському зоопарку знайшли прихисток понад 400 тварин з різних куточків України. У "КиївЗоо" знайшли прихисток навіть совенята, яких українські бійці 92-ОШБ знайшли в одному зі зруйнованих обстрілами будинків у Липцях, що на Харківщині. Вони були у клітці й, скоріш за все, загинули б без допомоги.
Ще сімох переляканих папуг жако до Київзоо привезли співробітники поліції. У лютому 2025 року волонтери передали Київському зоопарку врятовану молоду самку зеленої мартишки.
У цьому місці також знайшли притулок евакуйовані страуси Нанду з Сумської області. Завдяки зусиллям волонтерів, цих пернатих вдалося врятувати з небезпечної ситуації та доставити до Київського зоопарку. У своєму новому домі ці величезні птахи адаптувалися до життя, як у природному середовищі, поряд із іншими південноамериканськими мешканцями.
Київському зоопарку передали на реабілітацію рись на ім'я Степан22.11.24, 12:12 * 22084 перегляди
На старті повномасштабної війни в Україні Київський зоопарк представив короткометражний фільм, в якому розповідається про події 24 лютого та відвагу його працівників. У цьому відео показано, як тварини в зоопарку страждали від гучних вибухів і навіть хворіли через стрес, який вони переживали в ці важкі часи.
Внаслідок підриву Каховської ГЕС затопило місцевий зоопарк "Казкова діброва". У ньому проживало близько 300 тварин. Вижили ті з них, які знаходилися вдома в жінки, яка доглядає за тваринами "Діброви". Це маленькі теплолюбні звірі й пташки, яких вона забрала додому ще восени, бо в "Діброві" не було опалення і електрики. Решту вцілілих тварин розшукували волонтери.
Подільський зоопарк став притулком для тварин, які були евакуйовані з прифронтових міст і небезпечних районів. Усі ці тварини потребують відновлення, а деякі з них потребують медичної допомоги через отримані травми.
У наймолодшому зоопарку країни знайшли притулок журавлі з Харківського регіону, тигриця та ягуар з Одеської області, а також білки, які прибули з Запоріжжя. Великі кішки були перевезені з Одещини в досить важкому стані, маючи численні травми. Вінценосні журавлі були евакуйовані практично з-під обстрілів у Харківській області, для чого був задіяний спеціалізований транспорт.
Наразі у Подільському зоопарку з'явилися перші бомбосховища для тварин з облаштованим просторим приміщенням, обладнаною вентиляцією, електрикою, водопостачанням та каналізацією.
Одеський зоопарк, з початку повномасштабного вторгнення, закрив свої двері для відвідувачів на цілий місяць. На щастя, територія зоопарку залишалася недоторканою від обстрілів, тому тварини залишилися неушкодженими. Проте, найбільшою проблемою для закладу стала значна кількість тварин, яких місцеві жителі приносили під час евакуаційних заходів.
Протягом трьох років конфлікту Одеський зоопарк перетворився на притулок для 1700 нових тварин різних видів (включаючи птахів, гризунів, рептилій, риб, павуків, скорпіонів та молюсків), з яких 1400 є домашніми, а 300 — хижаками. Серед них є навіть маленька олениця, яку військові моряки виявили прямо у воді та доставили до зоопарку в Одесі.
Ведмідь, який був врятований з українського зоопарку, що постраждав від бомбардувань, знайшов новий притулок у Шотландії. 22 січня 2024 року, 04:40, 31296 переглядів.
Рівненський зоопарк прийняв більше 60 тварин з початку війни. Серед нових жителів - 20 єнотів-полоскунів, 17 приматів, 8 альпак та понад 20 фазанів.
На початку війни до зоопарку "Парк 12 місяців" у Київській області було доставлено 17 мавп. Значна частина з них вже повернулася на своє місце. З "Фельдман Екопарку" в Харкові прибули 8 альпак, а з Дніпра - 20 єнотів-полоскунів.
Під час звільнення жителів "Фельдман Екопарку" відбувався вивіз тварин, у процесі якого кілька волонтерів tragically загинули.
В перший рік повномасштабної війни до зоопарку на утримання було передано 70 нових тварин з прифронтових зон. Аби вберегти великих ссавців, працівники вирішили закрити їх у внутрішніх приміщеннях.
Миколаївський зоопарк зазнав 8 атак лише протягом перших шести місяців повномасштабної війни. 28 лютого 2022 року одна з російських ракет приземлилася безпосередньо поруч із вольєром, де містилися ведмеді.
Директор зоопарку, Володимир Топчій, поділився, що на початку війни питання евакуації тварин стало справжнім викликом через складнощі з логістикою та відсутністю транспортних засобів, здатних перевезти таку кількість підопічних, зокрема слонів, жирафів, бегемотів та інших великих ссавців. У зв'язку з цим, співробітники зоопарку вирішили відмовитися від планів щодо евакуації і залишилися в місті. Більш ніж половина з них переїхала на територію зоопарку, щоб забезпечити цілодобовий догляд за тваринами.
На Харківщині народилася "Перемога": в однієї із врятованих з-під обстрілів кобил на світ з'явилася лоша26.03.25, 17:46 * 34529 переглядiв
У 2022 році Миколаївський зоопарк отримав від Європейської асоціації зоопарків та акваріумів фінансову допомогу в розмірі 10 тисяч євро, що було виділено для підтримки тварин, які постійно страждають від обстрілів.
Миколаївський зоопарк отримує підтримку від колег із Німеччини, Польщі та Чехії. Вони забезпечують зоопарк кормом для тварин і ініціюють збори коштів.
З 24 лютого 2022 року зоопарк прийняв на своє утримання 46 тварин із зруйнованих приватних колекцій. Серед них були й істоти з "Фельдман Еко парку" на Харківщині, які також були передані до обласного центру. В цілому, з еко-парку вдалося евакуювати близько 3,5 тисячі тварин. На жаль, значна частина зооколекції залишилася без уваги: олені, кенгуру, мавпи та бізони.
Під час ворожого удару 8 березня 2022 року загинули також працівники парку. Частина тварин втекла з розбитих вольєрів.
В Україні хочуть врятувати ще близько 30 ведмедів з неналежних умов утримання22.03.25, 14:41 * 14423 перегляди
Тварини, які залишилися у своїх звичних домівках в Україні, також потребували підтримки, оскільки з початком повномасштабної війни багато українських зоопарків опинилися в складній ситуації через нестачу ресурсів. На щастя, колеги зі сфери зоології з різних куточків світу не залишилися байдужими до труднощів, які спіткали наших тварин.
З початку війни в Україні в сусідній Польщі було організовано два координаційні центри, які займалися питаннями постачання кормів та ветеринарних медикаментів для українських зоопарків.
Протягом першого року широкомасштабної війни значну підтримку надали різні зоологічні організації з Європи та інших куточків світу, а також окремі приватні особи.
Волонтери організації UAnimals здійснили евакуацію кобили, яка знайшла притулок серед військових на Донеччині. 25 вересня 2023 року, 03:23 * 187480 переглядів.
З початку повномасштабної війни в Україні зоопарк у Познані допоміг врятувати понад 200 різних тварин. З 24 лютого 2022 року до зоопарку в Познані привезли майже 30 левів, 10 тигрів, вовків, ведмедів, лисиць, каракалів, мавп і кілька десятків котів і собак.
"За цими тваринами стоять трагічні історії, які нікого не можуть залишити байдужими. Тепер ми даємо їм можливість врятуватися від війни", ‒ розповіла речниця Познанського зоопарку Малгожата Ходила.
Берлінськими зоопарками - Зоологічним садом Берліна (Zoologischer Garten Berlin) та Берлінським зоопарком (Tierpark Berlin) було зібрано понад 320 тисяч євро пожертв для зоопарків у Києві, Харкові, Одесі, інших містах України. Окрім того, вони відправляли гуманітарні вантажі зі спеціалізованим кормом для екзотичних тварин, ветеринарні матеріали та предмети найпершої потреби для персоналу.
У британському Центрі порятунку левів мешкає п'ять українських тварин, які були врятовані. Серед них — африканські левиці Амані, Ліра, Ванда, Юна та лев Рорі. Кожен з них пройшов через страшні випробування поблизу зони конфлікту. Наприклад, Юна опинилася в маленькій цегляній клітці і зазнала травми після того, як ракета впала поруч з її вольєром. Завдяки зусиллям волонтерів та ветеринарів "The Big Cat Sanctuary", ці українські звірі отримали новий, безпечний дім. Тепер вони можуть жити спокійно.