Держава обману та переслідувань.

У самій Росії, особливо в анексованих регіонах України, панує культ державного насильства, де проти громадян використовуються явно сфальсифіковані "докази". Російські закони визначають як злочин практично все, що в інших країнах вважається звичайною практикою — від висловлення власної думки та журналістської діяльності до наявності державних символів інших країн у домівках або офісах, а також протестів проти війни, вбивств і окупації.

Був випадок, коли в росії затримали і оштрафували людину, яка на одиночному пікеті тримала над головою чистий листок, без напису. В росії і це заборонено.

Нещодавно "РИА Новости" з Росії повідомили, що за неправильно вивішені прапори під час травневих свят громадянам загрожує штраф до 150 тисяч рублів. Згідно з новими правилами, якщо одночасно вивішуються державний триколор та прапор регіону або міста федерального підпорядкування, то російський прапор повинен розташовуватися зліва. Якщо ж на стягах представлені три, п’ять або інша непарна кількість прапорів, то триколор займає центральне місце. Крім того, жоден з прапорів не має перевищувати триколор за розміром і не може бути розташований вище нього.

Репресії росіян вийшли за межі Криму і все більше вражають жителів інших окупованих регіонів. Масові штрафи за протести проти повномасштабного вторгнення рф в Україну виносять підконтрольні Москві кримські суди мешканцям окупованої частини Херсонської області, повідомляє сайт Крим. Реалії (проєкт Радіо свобода). В адмінпротоколах силовиків "правопорушеннями" значаться і антивоєнні вірші, і висловлювання проти повномасштабного вторгнення рф в Україну.

Антивоєнні протести на окупованих росією теренах з'явилися з перших днів війни. За висловлювання проти війни чи підтримку України в рф переслідують за статтею про так звану "дискредитацію" збройних сил рф. За даними Представництва президента України в АРК, з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну до підконтрольних москві кримських судів надійшло 1,2 тисячі адміністративних матеріалів за цією статтею. Вони мають ознаки політично вмотивованого переслідування за висловлювання думки, заявляють правозахисники проєкту "Кримський процес".

Так, підконтрольний росії Армянський міський суд у березні розглядав адмінпротокол, складений російськими силовиками щодо громадянки з Херсона. Судова справа базується на протоколі, складеному під час "моніторингу" її мобільного телефону. Жінку судили за те, що в ньому знайшли антивоєнний вірш.

У протоколі зазначається: "В одній із публікацій в Інтернеті вона висловила думки, що мають на меті дискредитацію Збройних сил Росії. У тексті присутні такі фрази: 'Це написано в одному з підвалів Харкова... Чи справді русскіє хочуть війни? Скажіть, наш 'братерський' народ, чому ви завдаєте ударів по Харкову? Чому бомбардуєте Чернігів, а Київ горить? У чому провинився Маріуполь? Не мовчи, дай відповідь, брате... Росія, де ж твої сини? Їх тіла залишаються в полі. Поверніть своїх дітей назад... Ідіть, росіяни... додому'", -- йдеться у рішенні суду. Суддя Венера Ісроїлова визнала її винною за відповідною статтею та наклала штраф у розмірі 30 тисяч рублів.

У Криму також за останній рік силовики рф посилили переслідування жінок, -- заявляє Кримська правозахисна група, -- які беруть участь в акціях проти російської окупації півострова. Про це сказала голова правління КПГ Ольга Скрипник під час заходу "Громадянське суспільство у російському полоні".

"ФСБ фабрикує проти них кримінальні справи, застосовує насильство та психологічний тиск, вони не отримують необхідної медичної допомоги. Окремим методом тиску на жінок є погрози вилучити їхніх дітей та відвезти їх до дитячих будинків у росії". У своєму виступі Ольга Скрипник згадала справу 69-річної активістки із Севастополя Галини Довгополої, а також громадянську журналістку та медсестру Ірину Данилович. Скрипник звернула увагу, що лише за осінь минулого року у Севастополі затримали трьох жінок -- учасниць проукраїнських протестів. Одна з них, 58-річна мовознавець Оксана Сенеджук, ще одна -- 35-річна активістка, яку у березні 2025 року засудили до 10 років колонії.

"Після початку повномасштабного вторгнення у Криму також утримуються жінки, викрадені з Херсонської та Запорізької областей. Кримський досвід переслідування активістів активно поширюється на території, окуповані після 2022 року. Наприклад, Ірина Горобцова, тестувальник ІТ-компаній та громадська активістка. Під час російської окупації Херсона вона допомагала місцевій лікарні, надавала гуманітарну допомогу. У травні 2022 року її викрали та перевезли до Сімферополя. У серпні 2024 року її засудили до 10 років та 6 місяців ув'язнення у виправній колонії загального режиму за "шпигунство", -- розповіла Скрипник.

Скрипник також зазначила, що до 2022 року у списках ув'язнених активісток фіксувалося лише 3-5 жінок. На сьогоднішній день зафіксовано щонайменше 20 українок, які перебувають у місцях позбавлення волі в Криму та Росії.

У Криму спостерігається зростання переслідувань, що зумовлено доносами проросійських активістів. Блогер з Криму, Олександр Таліпов, постійно викладає в своєму телеграм-каналі особисті дані місцевих жителів, які висловлюють проукраїнські погляди. Після таких публікацій жителі Криму зазнають затримань і юридичних санкцій.

Згідно з інформацією, отриманою від правозахисної організації "КримSOS", у 2024 році не менше 56 жителів Криму стали жертвами переслідувань, ініційованих російською владою. Основними підставами для відкриття кримінальних справ стали звинувачення у нібито зв'язках із забороненими в Росії організаціями, державній зраді, шпигунстві, а також публічні висловлювання, організація диверсій чи заклики до насильства.

Правозахисники очікують, що кількість кримінальних справ за звинуваченнями у державній зраді, співпраці з ворогом та шпигунстві, ініційованих російськими силовиками, може зрости в кілька разів. Наразі ФСБ порушує подібні справи практично щодня, тоді як до 2014 року їх кількість не перевищувала десяти на рік. Після початку повномасштабного вторгнення в Україну стаття про державну зраду стала однією з найпоширеніших у Росії.

Станом на 5 травня в анексованому Криму було зафіксовано 223 випадки незаконного позбавлення волі, з яких 133 випадки стосуються представників кримськотатарського народу, повідомили в представництві президента України в Автономній Республіці Крим.

Крім того, на півострові зафіксовано 1325 випадків складання адміністративних матеріалів за статтею "дискредитація" ЗС рф. У 1190 випадках винесено рішення про накладення штрафів чи об'єднання справ із сукупними рішеннями. У 34 випадках слідство ще продовжується. Загалом 49% винесених постанов (582) стосуються жінок, 51% (607) -- чоловіків. Раніше Кримський ресурсний центр повідомляв, що за час анексії Криму правозахисники зафіксували 399 ув'язнених, які переслідуються за політичними звинуваченнями, 241 з них -- кримські татари. росія систематично використовує практику політично вмотивованих репресій проти проукраїнськи налаштованого населення півострова, особливо представників кримськотатарського народу. Міжнародні правозахисні організації неодноразово вказували на порушення норм міжнародного гуманітарного права, у тому числі на незаконні арешти, винесення обвинувальних вироків у сфабрикованих справах, насильницькі зникнення та тортури.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.