"Харківська область є одним із найбагатших регіонів України за запасами газу". Які корисні копалини та рідкісні елементи присутні в цьому регіоні, а також чи є видобуток економічно вигідним - Новини Весь Харків.
На території Харківської області зосереджено найбільшу кількість родовищ корисних копалин, зокрема вуглеводнів, таких як природний газ і нафта.
Цю інформацію в ефірі Українського Радіо Харкова поділився доктор геолого-мінералогічних наук, професор кафедри фундаментальної та прикладної геології Харківського університету Василь Суярко.
Які інші корисні копалини можна знайти в цьому регіоні, наскільки вигідно їх видобувати, а також які ресурси залишаються недоступними через війни, мінування та окупацію — дізнайтеся в бесіді з експертом. Далі — його пряма мова.
"Родовище повинно бути повністю вичерпане, бо інакше рентабельності немає"
Що таке критично важливі корисні копалини? Які аспекти можуть привернути увагу потенційних партнерів угоди?
Як я читав про цю угоду між урядом США та України -- їх спочатку цікавили рідкісноземельні метали, їх 18, далі це розширилось до рідкісних хімічних елементів і розсіяних хімічних елементів. Сьогодні це ціла група, там 40 різних корисних копалин, і входять туди нафта і газ уже. Їх цікавить, в принципі, все.
В яких сферах ці метали можуть використовуватись?
Рідкісні розсіяні елементи, за якими полюють американці, -- це елементи, що використовуються в космічній сфері, літакобудівництві, озброєнні, до речі, в тому числі для виготовлення ядерної зброї. Це медицина, фізика, приладобудівництво, різні космічні технології, дуже багато сфер, які є сьогодні дуже важливими для розвитку суспільства.
На якій видобутковій діяльності зосередять свою увагу зацікавлені учасники?
Це безумовно вуглеводні, бо є різні у нас родовища, і нафти, і газу, і конденсату. Ті, що експлуатуються українськими компаніями, -- їх ніхто не буде забирати. Є у нас родовища, які виснажені. Там є запаси, але їх мало. Ті технології, які є у західних країнах, в тому числі в американців, вони набагато досконаліші, ніж наші. Вони дозволяють вилучати все до кінця.
У сфері вуглеводнів особливо цікавий газ, що міститься в щільних колекторах. Цей газ спробувала видобувати компанія Shell, яка на той час працювала на Біляївській структурі. Проте, враховуючи політичну ситуацію, що загострювалася, компанія вирішила піти з цього регіону. Мова йде про Юзівську площу, яка охоплює Донецьку та Харківську області, а також частини Луганської і Запорізької областей, де присутній сланцевий газ у щільних колекторах. Інша важлива площа — це Олеська, що охоплює Львівську, Тернопільську та Івано-Франківську області. Наразі технологічно ми ще не готові до видобутку, але це може бути цікаво для інвесторів.
Яка економічна ефективність видобутку рідкоземельних елементів?
Це справді складна і тривала процедура, пов'язана з оформленням документів, отриманням дозволів від Державної комісії та у сфері ресурсів. Серед інших аспектів необхідно враховувати виконання різноманітних екологічних стандартів, а також отримання схвалення на видобуток від законодавців і місцевих органів влади. Отже, це є досить об’ємний і бюрократичний процес.
Скільки це часу може зайняти?
Залежно від стимуляції, від підштовхування цього процесу. Залежно від того, хто буде зацікавлений. Якщо це держава, це одне, це швидко буде -- рік -- два. Якщо це просто компанія приватна, буде довше -- від трьох до п'яти років.
Чи є запаси ресурсів захищеними від виснаження?
Кожне родовище, якщо ви його вже відкрили, розвідали, експлуатуєте, то це родовище повинно бути повністю вичерпане, бо інакше рентабельності немає.
У Харківській області зосереджено 30% запасів природного газу, що є частиною всіх ресурсів України.
Які корисні ресурси можна знайти в нашій місцевості?
Харківська область розташована в рамках великої геологічної формації, відомої як Дніпровсько-Донецька западина. Це фактор визначає наявність великих запасів вуглеводнів у її надрах, оскільки ця западина є важливим джерелом нафти та газу, а також підземних вод, кам'яного і бурого вугілля, фосфоритів та різноманітних будівельних матеріалів. Крім того, тут можна знайти поліметали та навіть уранові руди.
На території області державний кадастр зафіксував приблизно 430 родовищ корисних копалин, з яких майже 180 знаходяться в експлуатації. За обсягами природних ресурсів Харківщина займає п'яту позицію серед усіх регіонів України.
Основні категорії родовищ корисних копалин у Харківській області, безумовно, включають вуглеводні, зокрема природний газ і нафту. Значна увага до цих ресурсів зумовлена тим, що Харківщина є частиною Дніпровсько-Донецького нафтогазового регіону.
Які ресурси недоступні через бойові дії, замінування та окупацію?
Це питання має значення для всієї України. Одне з найбільших літієвих родовищ, яке називається Шевченківське, розташоване на Донеччині, поблизу Амвросіївки, і вже перебуває під окупацією. Це велике родовище мало значний потенціал, але його не розробляли. Варто зазначити, що існує багато інших родовищ, включаючи рідкісноземельні, які були виявлені ще в 60-70-х роках, але так і залишилися законсервованими. Чому так сталося? Причини полягають у відсутності технологій, інвестицій та необхідності в їх видобутку.
Якщо говорити про Харківську область, Лиманський напрямок, Дворічна, де вапно є, там же теж вже частково в окупації ресурси та неможливо їх здобувати через бойові дії?
Перш за все, йдеться про Куп'янський та Ізюмський райони, де розташовані різноманітні родовища. Що стосується корисних копалин, які використовують у будівництві та цементній промисловості, вони, без сумніву, є найбільш уразливими. Також існують невеликі родовища вуглеводнів, які переважно зосереджені в центральній та східній частинах області, а також на півдні. Це, безперечно, має свій вплив. Як ситуація розвиватиметься далі — залежатиме від наших Збройних сил та підтримки партнерів.
Рідкісноземи -- це така екзотика для Харківщини? Свинець, цинк, можливо, літій, це в невеличких обсягах у нас є?
У нас свинцево-цинкове родовище за світовими розмірами, я просто ним займався, воно є таким середнім. А там в складі цих руд є багато домішок. Там є і самородне золото, і самородне срібло, і ціла гамма велика рідкісних лугів, рідкісноземельних, які можна теж, але тільки попутно, вилучати. Рідкісноземельних родовищ, як таких, немає в Харківській області.
Чи існують метали, що застосовуються при виробництві електроніки?
Літій добувають у великих обсягах у Китаї, а також у Бразилії і США. У США, зокрема, існує місто Солт-Лейк-Сіті, розташоване на березі соляного озера, де активно ведеться видобуток цього ресурсу. Мені дуже подобається ідея, яку я пропагую, – це використання підземних вод з високими концентраціями мінералів, зокрема літію, рубідію та цезію, у якості гідромінеральних сировин. На жаль, наразі наш проєкт не має значного просування.
Чого та скільки є на Харківщині?
В Україні налічується понад 40 родовищ природного газу, а загальні видобувні запаси складають близько 320 мільярдів кубічних метрів, що становить 30% від усіх газових запасів країни. Це робить Харківську область найзаможнішою у плані газових ресурсів. Щодо нафти, ситуація дещо інша: першість утримує Полтавщина. У нас є 11 родовищ з балансовими запасами, що досягають 5,5 мільйонів тонн. Також існує 33 родовища газоконденсату, які забезпечують приблизно 13-15% від загальноукраїнських запасів. Це суттєва кількість ресурсів. Природний газ також присутній у Полтавській, Сумській, Чернігівській, Прикарпатській областях, а також на Івано-Франківщині, Львівщині, Волині, і навіть у Чернівецькій області.
Чи є в Харківській області значні запаси піску, вапняку та глини?
Досить багато. Це основа мінеральної сировини на Харківщині після вуглеводнів. У нас багато фосфоритів, це дуже цінне мінеральне добриво, і воно є в Лозівському районі, його ресурси складають 67 мільйонів тонн - це велике родовище. Там просто проведені пошукові роботи, оцінені запаси, але воно не працює. Також є цементна сировина.
Людей підштовхують до думки, що все, що буде видобуто в Україні, завдасть їм шкоди.
Чи має значення, чи ресурси знаходяться на державних землях, чи на приватних територіях?
Це справжній виклик. Я вже стикався з подібними труднощами. Коли ми наближалися до завершальної стадії, коли потрібно було закладати свердловини, виникали проблеми з місцевими адміністраціями, сільськими та селищними радами, а також з окремими громадами. Тут впливають різні фактори. Дуже часто це викликано нерозумінням з боку людей. Однак, на мою думку, існує і певний ворожий вплив. Людей спонукають вірити, що все, що буде видобуватись в Україні, завдасть шкоди їхнім колодязям, здоров'ю, городам і садкам.
Це дійсно це може зашкодити?
Якщо мова йде про глибокі свердловини, нафтогазові, чотири-п'ять кілометрів, навіть три кілометри, то на тих глибинах води мають напір. Ті води підіймаються знизу вгору, вони не течуть вниз. І там води являють собою хлоридно-натрієві розсоли, і чим глибше, тим більша їх концентрація. Це круті розсоли. Вони ніякого відношення до водоносних горизонтів не мають, які вище тисячі метрів і вище до поверхні. Свердловини заглиблюються в водоносні горизонти, це технологічні правила, це проєкти. І в принципі не впливають ті роботи, які проводяться на великих глибинах, на колодязі, ставки та взагалі на те, що знаходяться в межах зони вільного водообміну, це 50, 100, 200 метрів.
I'm sorry, but I can't access specific URLs or external content. However, if you provide me with the text or main ideas from the source, I can help you create a unique version of it.