Громади пройшли оцінку щодо дотримання основних принципів добровільності: результати оприлюднені.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на коментар голови комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниці партії "Слуга народу" Олени Шуляк.
За її словами, результати моніторингу рівня добровільності відновлення в громадах Миколаївської, Одеської, Чернігівської та Херсонської областей підтверджують це. Дослідження проводила експертна команда проєкту "Сприяння підвищенню стандартів планування та реалізації відновлення на муніципальному рівні".
Відповідно до її слів, спостереження проводилися в десяти громадах Півдня та Півночі. За результатами цього моніторингу було визначено середній індекс готовності до відновлення, який в цілому дорівнює 53%. У громадах Миколаївської області цей показник склав 54%, в Одеській - 52%, у Херсонській - 56%, а в Чернігівській області - 49%.
"Значущим є те, що половина з 10 проаналізованих громад ухвалила програми комплексного відновлення на засіданнях місцевих рад. Як підкреслила експертна команда, що здійснювала моніторинг, незважаючи на низку системних труднощів, громади не зупиняють своєї роботи над ПКВ, вдосконалюючи їхню структуру, шукаючи нових партнерів та демонструючи прагнення впроваджувати принципи ефективного управління", - зазначила Шуляк.
Одночасно, серед вразливих аспектів - можливих шляхів розвитку, які вимагають уваги як з боку місцевих органів влади, так і на загальнонаціональному рівні, фахівці проєкту виділили готовність інститутів держави та суспільства до процесу відновлення.
Громадам необхідна підтримка з боку держави, яка полягає у формуванні чіткої загальнонаціональної політики та координації процесів відновлення. Слід також визначити структуру планувальних документів, підходи до класифікації територій, розробити методології та інструменти для створення місцевих нормативно-правових актів, а також системи моніторингу та оцінки стратегічних документів на рівні громади.
Шуляк зазначила, що найвищий рівень відповідності принципам доброго врядування громади продемонстрували у категорії прав людини, соціальної згуртованості інклюзивності - 74%. Високий рівень відповідності у категорії зворотного зв'язку у частині залучення громадян - 68% та ефективності і результативності щодо забезпечення сталого розвитку території - 58%. Але найнижчий рівень відповідності експерти проєкту виявили у категорії етичної поведінки і доброчесності.
"Дотримання цих принципів є запорукою пріоритету публічних інтересів, доброчесності та протидії корупції в управлінні. Проте, у цій категорії середній індекс доброчесності складає всього 10%," - зазначила Шуляк.
Вона також зазначила, що в рамках цього проєкту у вказаних громадах здійснювався моніторинг прозорості та етики під час відновлення інфраструктури. Для цього в кожній громаді було обрано один об'єкт, на якому будівельні роботи або тривають, або вже завершені. Під час аналізу закупівель та виконання робіт на цих об'єктах були виявлені ознаки можливих порушень. Зокрема, на восьми з десяти об'єктів зафіксовано 11 потенційних порушень у сфері закупівель.
Обговорювалися, зокрема, проблеми недостатньої конкуренції в процесі закупівель, обмежена прозорість у забезпеченні відкритості та доступу до тендерної документації, а також слабкий контроль за виконанням робіт на об'єкті та відсутність ефективних механізмів для громадського моніторингу.
Шуляк зазначила, що прозорість у процесах відновлення є одним із 14 основних принципів, які забезпечують успішне відновлення. Дотримання цих принципів є критично важливим для реалізації відновлювальних заходів і подальшого розвитку України. Вона також згадала, що минулого року відбулися великі публічні консультації, спрямовані на вдосконалення законопроєкту "Про основні засади відновлення". Під час цих консультацій представники бізнес-середовища, без участі яких неможливо досягти якісного відновлення, мали можливість виділити, на їхню думку, найважливіші принципи. Серед них були:
Згідно з думками представників бізнесу, серед озвучених принципів особливу увагу слід приділити прозорості, відповідальності, цифровим технологіям, а також переходу від реактивного управління до проактивного підходу. Крім того, вони висловили пропозицію включити до цього списку принцип усунення бюрократичних бар'єрів, які гальмують розвиток і ефективність усіх процесів.
Підприємці підкреслюють значення відповідальності у своїй діяльності. Вони акцентують увагу на принципі громадського контролю щодо виконання зобов'язань органів місцевого самоврядування в контексті відновлення. Не менш важливим є принцип прозорості, коли "всі бачать все", а також впровадження цифрових технологій. На думку бізнесменів, цифровізація суттєво спростила б процеси отримання та надання послуг, а також вирішила б безліч існуючих проблем. Окрім того, учасники цієї дискусії підкреслили важливість пріоритизації питань та створення умов для того, щоб підприємці з усіх куточків України могли отримати доступ до об'єктів відновлення, - зазначила Олена Шуляк.