"Вартість українського хліба": представлено новий серіал від Суспільного, що висвітлює життя українських фермерів в умовах війни.
Це всього лише один з численних викликів, з якими стикнулися українські аграрії в умовах повномасштабного вторгнення. Про ці проблеми розповідається у чотирьохсерійному документально-публіцистичному проєкті "Ціна українського хліба". Серіал було виготовлено за замовленням Суспільного в партнерстві з командою ТОВ "Маланка Студіоз".
23 жовтня в просторі Heaven Space відбулася презентація однієї з серій проєкту "Зерновий коридор, Україна", що висвітлює російські воєнні злочини в аграрному секторі та сфері продовольства в Україні. У заході взяли участь творча команда, яка працювала над серіалом, один з його героїв, а також представники державних установ та науковці, які займаються питаннями сільського господарства.
Гостей презентації пригостили свіжим хлібом
На подію завітав ведучий подкасту "Unzip" Альберт Цукренко.
Над реалізацією документального проєкту "Ціна українського хліба" трудилися: креативна продюсерка та головна режисерка Ольга Гібелінда, продюсерка від Суспільного Зоряна Биндас, продюсерка Іванна Хіцінська, режисери Галина Лавренюк і Віталій Гавура, сценаристка Ірина Главацька, оператори Кирило Нікрашевич та Ігор Швидченко, а також монтажер Юрій Хробуст.
Творча команда презентує серіал "Ціна українського хліба"
Автори фільму поділилися своїми думками про процес створення стрічки. Ольга Гібелінда зазначила, що для неї це був "складний, але водночас приємний досвід, особистісний з багатьох причин". "Ми зіштовхнулися з викликом, намагаючись знайти гармонію між публіцистичними аспектами та людськими історіями. Завдання полягало в тому, щоб розкрити значення хліба як складової нашої національної ідентичності. Це було непросто, адже ми подорожували по всій Україні, спілкуючись з різними людьми. Відповідаючи на питання про назву, можу сказати, що справжня ціна українського хліба — це люди. Тому це питання має величезне значення", — поділилася Ольга.
Сценаристка Ірина Главацька подякувала всім героям проєкту за їхню працю та небайдужість до теми. Вона сказала, що ніхто з людей, до яких вони зверталися, не відмовився від участі у проєкті.
"Я відчуваю величезну вдячність за те, що мені пощастило працювати з такою обдарованою командою та сміливими людьми, які не соромилися порушувати складні та болісні теми. Ці історії спонукають мене глибоко шанувати наших фермерів, які невтомно продовжують забезпечувати нас їжею і життям. Щиро дякую кожному з вас," – поділилася своїми думками продюсерка Іванна Хіцінська.
Іванна Хіцінська, Ірина Главацька та Ольга Гібелінда.
Серіал "Ціна українського хліба" розповідає історії аграріїв із різних регіонів України, які попри обстріли намагаються зберегти господарства. Автори серіалу розповідають не лише історії великих агропідприємств, а й про життя фермерів із Чернігівщини, Одещини, Херсонщини, Хмельниччини й інших областей України. Проєкт показує, як війна вплинула на повсякденне життя людей, як вони дають раду з обстрілами, замінованими полями, окупацією та економічними труднощами, та попри це все ж будують плани на майбутнє.
Перша частина, під назвою "Хліб як зброя", ілюструє, як Росія маніпулює українським продовольством для зміцнення свого політичного впливу. Автори проводять аналогії з історичними злочинами, зокрема Голодомором. У другій серії "Зерно незламності" акцентується увага на відвазі українських фермерів, які, незважаючи на війну, продовжують вирощувати зернові культури та забезпечують продовольчу безпеку країни. Третя частина, що має назву "Земля", досліджує екологічні наслідки конфлікту. Четверта серія "Зерновий коридор", представлена під час презентації, аналізує геополітичні наслідки дій Росії на міжнародному продовольчому ринку.
Ольга Гібелінда — режисерка та креативна продюсерка цього проєкту. поділилася, що процес створення тривав пів року. Вона зазначила, що в рамках мистецького конкурсу, оголошеного Суспільним, було визначено, що проєкт має бути фільмом-розслідуванням. Тому перед початком зйомок команда провела ретельне дослідження ринку за участю фахівців аграрної сфери. Лише після цього з'явилася концепція проєкту.
"У нашій розповіді ключову роль відіграє головний герой, через якого ми розкриваємо історію, поєднуючи публіцистичні матеріали та статистичні дані, щоб зацікавити як внутрішню, так і міжнародну аудиторію. Вважаю, що важливо піднімати питання викраденого зерна та екоциду. Проєкт складається з чотирьох частин, і ми щойно завершили перегляд останнього блоку, присвяченого впливу на глобальний ринок, а також викраденому зерну і маніпуляціям Росії з цінами, які чинять тиск не тільки на Україну, але й на європейський ринок. Ми назвали трейдерів, що купують це викрадене зерно, а отже, ці інвестиції використовуються для придбання зброї, яка щодня забирає наші життя. Ми також намагалися освітити питання мобілізації, адже це завжди компроміс: ми захищаємо нашу країну, але водночас маємо забезпечувати лікування та харчування," – поділилася думками Ольга Гібелінда в інтерв'ю "Детектору медіа".
Ольга Гібелінда — режисерка та креативна продюсерка цього проєкту.
Вона додала, що історії людей, які стали героями серіалу, вражають і надихають. "Приміром, історія Айка з Миколаївської області. У них розбомбили підприємство під час наступу Росії, але вони попри все сіють і збирають урожай. Перед війною вони тільки вибудували термінал, тільки запустили -- і почалося вторгнення. Він дуже емоційно розповідає про цю втрату, про загиблих людей. У Чернігівській області у нас був герой, у якого в окупації загинуло велике поголів'я корів. Він розповідав, яке сафарі росіяни влаштовували. Взагалі ставлення українських людей надихає. Це незламність. Це наш ген землі, бо для нас важливо, що залишиться після нас", -- сказала Ольга Гібелінда.
Героєм четвертого епізоду серіалу є фермер із Хмельниччини Сергій Дячук, який розповідає про роботу свого господарства під час війни. Попри те, що ця територія не є зоною бойових дій, виклики воєнного часу торкнулись і його. Сергій Дячук залишився працювати на своїй ділянці удвох із дружиною після того, як його працівників мобілізували на фронт.
Кадр із серіалу "Ціна українського хліба". Фермер Сергій Дячук
Після демонстрації серії відбулася панельна дискусія на тему "Продовольча безпека України в умовах війни: виклики, стратегії та міжнародний контекст". Модераторкою заходу виступила журналістка Тетяна Трощинська. Участь у обговоренні взяли: перший заступник міністра аграрної політики Тарас Висоцький, кандидатка біологічних наук Катерина Шаванова та фермер Сергій Дячук.
Учасники дискусії: Тетяна Трощинська, Сергій Дячук, Тарас Висоцький, Катерина Шаванова
Фермер Сергій Дячук поділився своїми особистими труднощами, які виникають в умовах війни. Його кар'єра в аграрному секторі почалася наприкінці 90-х років і супроводжувалася численними битвами за землю та ресурси. Сьогодні ж йому доводиться стикатися з проблемою браку робочої сили в його господарстві.
"Я вважаю, що моя ситуація є типовою для багатьох в Україні. У нашому фермерському господарстві працювало п'ятеро людей, адже ми маємо невелике господарство — всього 100 гектарів. Спочатку на фронт пішов один працівник, потім другий і третій, і врешті-решт ми з дружиною залишились лише удвох. Ми зверталися до всіх, просили залишити хоча б одну людину. З початком війни ціни на зерно значно знизилися. Ви, напевно, бачили це в фільмі, де в серії про зерновий коридор це питання було детально розкрито. Ніхто так не дбає про землю в Україні, як фермери, і ми віддаємо всі сили для цього. Не має значення, чи це одноосібні господарства, чи більші. Всі вкладають свою душу і здоров'я у вирощування хліба, щоб ми могли насолоджуватися ним", -- поділився думками Сергій Дячук.
Біолог Катерина Шаванова поділилася своїм досвідом впровадження інноваційних технологій у сільськогосподарську сферу, зокрема дронів, які до початку повномасштабної війни активно використовувалися для аграрних цілей.
"На даний момент використання дронів стало складнішим. Численні фахівці та техніка перебувають на фронті, що гальмує прогрес у технологічній сфері. У наукових колах також відчувається нестача кадрів, особливо в віддалених місцевостях. Загалом всі стикаються з подібними викликами. Вони починаються з труднощів у вирощуванні сільськогосподарських культур та загроз замінування територій. Як було зазначено в останньому випуску, ситуацію ускладнюють також обстріли портових об'єктів," - поділилася думками Катерина Шаванова.
У ході обговорення однією з ключових тем стала тема впливу військових дій на аграрну галузь. Про це зазначив перший заступник міністра аграрної політики Тарас Висоцький.
"Завдяки супутниковим знімкам, ми виявили значні втрати в техніці та сільськогосподарських продуктах на територіях, що знаходяться під окупацією. Ще однією серйозною проблемою є заміновані землі та забруднення ґрунтів, викликані бойовими діями, що становить величезну загрозу для людей і навколишнього середовища. Обстріли, які відбулися на початку жовтня, є яскравим прикладом того, що питання безпеки залишається критично важливим і негативно впливає на обсяги експорту та доходи фермерів. Україна продовжує виконувати свою місію з постачання продовольства світу, але ціна цього надзвичайно висока. І варто підкреслити, що ця ціна — людські життя," — зазначив Тарас Висоцький.
На презентації виконавча продюсерка департаменту зовнішнього виробництва соціально значимого контенту та копродукції Суспільного мовлення, Катерина Феленюк, поділилася інформацією про майбутні плани щодо дистрибуції серіалу "Ціна українського хліба".
"Проект має англійські субтитри, що дозволяє його розповсюджувати серед міжнародної аудиторії. Це також історія про дипломатичні покази, які залежать від конкретного напрямку. Ми зарекомендували себе як надійні виробники історичного та культурного контенту. Тематика цього фільму є нашим експериментом. Можливо, він зацікавить Міністерство аграрної політики, що відкриє нові можливості для його поширення," – зазначила Катерина Феленюк, звертаючись до Тараса Висоцького, який був присутній на презентації.
Він зазначив, що вони готові приєднатися до розповсюдження проєкту серед різних груп людей. "Це має велике значення. Вважаю, ми можемо звернутися як до посольств, так і до партнерів, щоб просувати його через усі доступні нам канали," -- підкреслив Тарас Висоцький.
Дискусія, до якої долучилися гості презентації
Всі епізоди серіалу "Ціна українського хліба" можна буде побачити на телеканалі "Суспільне Культура" 31 жовтня та 1 листопада. 31 жовтня о 20:55 глядачі зможуть насолодитися епізодом "Хліб як зброя", а о 21:30 – "Зерно незламності". 1 листопада о 21:00 буде показано "Землю", а о 21:35 – "Зерновий коридор". Крім того, всі серії вже доступні для перегляду на YouTube-каналі Першого.