Які наслідки передчасної оранки: рекомендації експерта

Не так давно в Чернігові відомий краєзнавець та історик, голова язичницької громади Анатолій Ярошенко (відомий також під ім'ям Яровед), розповів читачам "ФАКТІВ" про секрети вибору "правильної" ковбаси. Його інтерв'ю викликало значний інтерес серед аудиторії.

Тим часом, пан Анатолій, інженер-механік за освітою, має глибокі знання не лише в галузі харчових технологій, але й у садівництві. Він організовує майстер-класи по вирощуванню огірків і помідорів, які проводяться як в онлайн-форматі, так і на його власному городі, запрошуючи всіх бажаючих. Крім того, він охоче відвідує своїх учнів, щоб поділитися досвідом.

На його "Фейсбук" сторінці можна знайти багато корисних рекомендацій щодо домашнього садівництва та городництва. Серед них одна з порад акцентує увагу на правильній обробці ґрунту.

Чому краще не спішити поперед сусідів у цій справі та чому доцільніше орати город пізніше, ніж раніше?

Ось які доводи наводить Анатолій Ярошенко.

1. У холодному ґрунті щільність значно вища, що призводить до збільшення навантаження на техніку. Розірвати плуги, зламати старий двигун або пошкодити ходову частину – все це можна зробити без особливих зусиль на такому ґрунті. Крім того, витрати пального на обробку такої ж площі також зростуть.

2. Грунт піднімається великими шматками, оскільки він не здатен розпадатися на дрібні частини. Тобто, ви зможете його перевернути, але не розпушити. Не слід очікувати на ідеально рівну поверхню, адже закони фізики залишаються в силі.

3. Мікроорганізми, бактерії, комахи, хробаки та все інше, що робить ґрунт саме ґрунтом, а не мертвою пустелею -- це все має прокидатись повільно та поступово, одночасно з прогріванням землі. Якщо перевернути надто холодний ґрунт, то ті організми, що були на поверхні, не прокинувшись, опиняться надто глибоко, а ті, що зимували на великій глибині, опиняться зверху. Будь-які коливання температури, що не притаманні цим організмам, просто знищать їх. Ну не даремно ж вони закопувались так глибоко і вилазять лише на тепло.

4. Посадка в холодний ґрунт часто веде до нерівномірного росту рослин, а в деяких випадках насіння може навіть не прорости. Кожна рослинна культура має свої вимоги до температури для успішного пророщування. Якщо температура виявляється низькою, то паростки можуть загинути або витрачати всі свої ресурси на боротьбу з холодом, що в результаті призводить до значного відставання в розвитку.

До речі, парники потрібно накривати не менше ніж за тиждень до посіву насіння, а також за кілька тижнів перед пересадкою розсади.

5. Ранній врожай отримуємо не за рахунок ранньої посадки, а завдяки використанню швидкостиглих сортів. Наприклад, оптимальний посів насіння огірків у відкритий ґрунт на Чернігівщині -- 12-14 травня (з накриванням на ніч у перші два тижні). Овочі, посіяні раніше, ризикують втратити врожай мінімум наполовину. Оптимальний строк висадки помідорів -- не раніше 15-20 травня. Всі інші рослини також мають свій час посіву та посадки.

Анатолій Ярошенко рекомендує уникати слідування прикладам сусідів, які зазвичай поспішно беруться за оранку. Він радить не покладатися на випадкові поради з соціальних мереж, а натомість довіряти лише перевіреним джерелам: сайтам агрономів, науково-дослідних установ і фермерських господарств. Також варто звертати увагу на людей, які мають практичний досвід у вирощуванні культур і можуть підтвердити свої слова відеоматеріалами з власних городів.

Нещодавно кваліфікований агроном поділився порадами про те, як забезпечити раннє дозрівання кабачків, огірків, кавунів і гарбузів.

На фото: великі брили при оранці -- ознака того, що ґрунт ще не прогрівся

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.