Автомобіль за трійку. Як високопосадовці маніпулюють своїми деклараціями.

Високопосадовці частіше, ніж середньостатистичний громадянин, купують автомобілі та нерухомість. Як їм це вдається?

31 березня завершилася кампанія щодо декларування доходів державними службовцями за 2024 рік. Економічна правда вже провела аналіз звітності більшості високопосадовців, включно з урядовцями, митниками, прокурорами, податківцями, а також керівниками департаментів і управлінь. Минулого року ці особи придбали значно більше активів на тисячу осіб, ніж звичайні громадяни.

Умовам деяких з укладених угод можна лише позаздрити. Наприклад, начальник сервісного центру №1244 МВС в Дніпропетровській області Ігор Качалов у 2024 році придбав Toyota RAV-4 Hybrid 2021 року випуску за 5000 грн (задекларована ціна). За таку ж суму начальниця юридичного управління Держгеокадастру в Луганській області Маргарита Ковальчук купувала Mazda CX-5 2020 року.

Інший приклад - дружина (теж чиновниця, але рангом нижче - "В") начальника управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби в Чернігівській області вказала вартість Toyota RAV4 2021 року в 11 тис. грн. У 2024 році Державне бюро розслідувань затримало на хабарі одного з начальників управлінь цієї служби. Видання "Час Чернігівський" писало, що це був Віктор Кульбако - саме в його декларації на дружину оформлено згаданий автомобіль за такою ціною.

Треба визнати, що декларанти ніколи не відрізнялися педантичністю в заповненні звітів про власний майновий стан, про що наочно свідчить аналіз від видання Texty. Документи, за недостовірність даних в яких передбачена відповідальність, рясніють помилками, одруківками та неточностями. Проте не виключено, що - і фальсифікаціями.

Щоб оцінити наскільки ці випадки масові ЕП зібрала з різних профільних сайтів оголошення про продаж автомобілів (бренд і модель), їх ціну станом на грудень 2024 року, і рік випуску.

ЕП виявила ринкові аналоги для понад 50% з 3,5 тисяч автомобілів, які були придбані та задекларовані високопосадовцями у 2024 році (більш детальна інформація наведена в описі внизу статті). Отримані результати продемонстрували значно нижчу - в середньому на одну третину - вартість автомобілів у деклараціях у порівнянні з цінами, які були вказані в оголошеннях.

Найбільше різниця між ринковою ціною та вказаною у декларації вартістю проявляється залежно від того, чи новий це автомобіль (2023-го та 2024 років випуску) чи вживаний.

Перші зазвичай купують в салонах в офіційних дилерів, де набагато важче приховати вартість угоди, і де має працювати фінансовий моніторинг. Ціни на них відповідають ринковим.

Наприклад, чоловік Світлани Юхти, яка очолює управління аналізу та контролю митної вартості Державної митної служби, задекларував новий BMW X5 XDrive 30D вартістю 4,8 млн грн, що відповідає інформації, отриманій з сайту auto.ria. Тим часом, чоловік Марії Мельник, заступниці начальника головного управління податкової служби в Тернопільській області, придбав автомобіль Mercedes-Benz GLE за 5,1 млн грн, що також узгоджується з ринковими цінами.

Інша картина спостерігається щодо вживаних автомобілів. В середньому їхня ціна на 34% нижча за ринкову. Загальна задекларована вартість цих транспортних засобів досягає 752 мільйонів гривень, тоді як у відповідності до оголошених цін вона повинна становити приблизно 1,3 мільярда гривень.

Це може вказувати на використання готівки в подібних угодах, а також на свідоме замовчування справжньої вартості придбань з метою ухилення від сплати податків, приховування незаконних доходів та намагання адаптувати свій стиль життя відповідно до офіційних доходів.

За даними Головного сервісного центру МВС у випадку, якщо вартість придбаного автомобіля становить не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (499,6 тис. грн), то в такому випадку розмір збору на обов'язкове державне пенсійне страхування становить 3% від його вартості. Якщо в діапазоні від 165 до 290 прожиткових мінімумів (878 тис. грн), то 4%, а якщо перевищує цю позначку, то 5%.

Інформація. До вибірки з реєстру Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) увійшло 23,2 тисячі декларацій за 2024 рік, у яких вказано, що декларанти належать до категорії "Особи, які обіймають посади в державній службі категорій "А" або "Б".

Як свідчать дані реєстру НАЗК, у 2024 році родини 23,2 тис. українських високопосадовців (близько 2,5 особи на домогосподарство) придбали 3,5 тис. нових автомобілів.

Інші публікації

У тренді

dpnews.com.ua

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на dpnews.com.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на dpnews.com.ua

© Деснянська правда. All Rights Reserved.