Голос жінки має силу: переселенки можуть бути почутими

2020-08-25 07:55

Жінки-переселенки й дотепер мають проблеми з пошуком житла, роботи, можливістю отримати повноцінні медичні послуги та брати участь у виборах. І більшість із них не знаходить себе на новому місці саме через соціально-побутові причини. Щоби голос жінки (передусім постраждалої в ході тривалого військового конфлікту на сході України та в АР Крим) не губився в інформаційному просторі, у 2015 році громадська організація «Фундація прав людини» розпочала масштабну роботу над упровадженням Національної програми з соціально-економічного захисту внутрішньо переміщених жінок. Так з’явився проєкт «Голос жінки має силу» (WomenVoicesCount). У проєкті беруть участь жінки різного віку та професій, яких об’єднує бажання знати свої права й мати практичні навички їх захисту. Цього року у всій Україні розвиватимуть прогресивні ініціативи та просуватимуть жіноче лідерство 50 амбасадорок.

Що зроблено в рамках проєкту за чотири роки? Як він змінює життя українок? Хто такі амбасадорки?  Про це та інше розповіла Наталія ЄМЕЦЬ, координаторка проєкту «Голос жінки має силу» в Чернігівській області, кандидатка філософських наук, доцентка, науково-педагогічний працівник Національного університету «Чернігівська політехніка».

—  Пані Наталіє, проєкт «Голос жінки має силу» триває чотири роки. І якщо на початку в ньому брали участь три області, то нині він охоплює 10 регіонів, серед яких і наша Чернігівщина. Що зроблено за цей час, чому навчилися учасниці проєкту?

— Головна мета проєкту — налагодити діалог із непідконтрольними територіями. Донести їм думку, що ми позитивно налаштовані до них. Що хочемо миру і хочемо жити з ними в цілісній Україні — комфортній, економічно стабільній, розвиненій державі. У перший рік проєкту було побудовано діалог жінок-переселенок із громадами та підвищено професіоналізм лідерок місцевих громадських організацій у таких сферах, як онлайн правозахист і блогерство. На другому році жінок навчили говорити про свої проблеми й вирішувати їх за допомогою адвокатської та правозахисної діяльності. Третій рік було присвячено арт-терапії й мистецтву. До миротворчих процесів широку аудиторію залучали за допомогою радіомарафону, художніх виставок, вистав, відеоблогів. Четвертий рік включає в себе завдання різних напрямків попередніх років — блогерство, адвокаційну діяльність, арт-терапевтичні методики, але основна увага зосереджена на активній жінці. Було створено інтернет-платформу, де жінки-активістки з різних регіонів обмінюються досвідом, думками, ідеями. Брати участь у роботі платформи можуть як учасниці, так і всі зацікавлені проєктом особи. І в кожному регіоні було обрано по 5 амбассадорок — активних жінок-лідерок.

— Хто реалізує проєкт і чому акцент зроблено саме на голосі жінки?

— Проєкт реалізується за підтримки Інституту міжнародних культурних зв’язків та Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина. В Чернігівській області його реалізує громадська організація «Чернігів Європейський», яка діє на базі Національного університету «Чернігівська політехніка». Але ми залучаємо всі органи місцевого самоврядування і влади. Активно співпрацюємо з міською радою, Чернігівською облдержадміністрацією та ЗМІ. Чому на гендерне жіноцтво зроблено такий акцент? Бо жінки завжди залишаються небайдужими та активними. Роль жінки нині активізувалася у світі в різних сферах: політичній, економічній, соціальній. Зокрема в Україні жінка завжди відігравала важливу роль. Вона здавна асоціюється у нас із берегинею роду. Але, незважаючи на традиційні цінності, ролі української жінки змінюється. Багато жінок має активну громадянську позицію. Вони хочуть змін і хочуть впливати на ці зміни.

— На якому етапі до проєкту долучилася Чернігівщина? 

— Ми долучилися на третьому етапі, присвяченому арт-терапії та мистецтву. І відкрили людям цікавих психологів, психотерапевтів, із якими виконували різні психотерапевтичні техніки. Особливо цікавими були блог-кафе (міні-тренінги, що відбувалися в комфортній невимогливій атмосфері). Ми запрошували переселенок, студентів, жінок різного віку. Цікавою виявилася вулична акція «Мирний квартал», що була присвячена Міжнародному дню захисту дітей. Ми проводили її спільно з Чернігівською міською радою — управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту. Разом із музеєм сучасного мистецтва «Пласт-Арт» провели вуличний вернісаж. Діти — це посланці миру. І саме вони розмальовували паркан на тему сучасного мистецтва.

— Хто ж такі жінки-амбасадорки? Кого обрано амбасадорками в нашій області?

— Амбасадорка — це жінка-посланець, яка гуртує навколо себе суспільство. Вона йде вперед і веде за собою інших. Амбасадорки збирають навколо себе таких же активних жінок, які в майбутньому теж стануть амбасадорками. І саме ця діяльність згодом має зробити наше суспільство безконфліктним, комфортним і лояльним. Цьогоріч особливу увагу акцентуємо на тому, щоби вести діалог із непідконтрольни-ми територіями. Нашими амбасадорками стали Тетяна Децюк, Світлана Задорожна, Інна Колодій, Олена Панченко та Ольга Тимченко. Тетяна Децюк — молода, креативна викладачка Національного університету «Чернігівська політехніка». Дуже харизматична і авторитетна серед студентів. Тетяна пише публікації про неординарних жінок на платформі Mustpost.today. Вона — кандидатка педагогічних наук, викладає цікаві результати соціально-педагогічних експериментів у фахових публікаціях. Тетяна стала тренеркою блог-кафе «Блогерство, як інструмент формування лідерства та командної згуртованості». Її міні-проєкт — «Сприяння формуванню лідерських навичок у жінок і дівчат громад». Світлана Задорожна — громадська активістка, яка більше 25 років займається впровадженням гендерної рівності на Чернігівщині. Вона протидіє гендерним стереотипам, дискримінації та гендерно упередженому насильству через членство в громадській організації «Спілка жінок Чернігівщини». Інна Колодій — кандидатка економічних наук, яка досліджує витоки та шляхи подолання гендерної дискримінації разом зі своїми однодумницями та студентами в юридичній клініці «Adiutorium» Національного університету «Чернігівська політехніка». Інна є авторкою багатьох наукових публікацій, виступів на наукових конференціях у галузі сімейного права. Олена Панченко працює викладачкою на кафедрі фінансів, банківської справи та страхування Національного університету «Чернігівська політехніка», є знаною фахівчинею з фінансової грамотності. Вона — волонтерка громадської організації «Чернігів Європейський». А Ольга Тимченко — кандидатка психологічних наук, доцентка, членкиня ВГО «Арт-терапевтична асоціація», ВГО «Асоціація політичних психологів України», ГО «Спілка жінок Чернігівщини», волонтерка ГО «Чернігів Європейський». Ольга вимушена переселенка зі складною долею. Але вона сильна особистість, здатна вести за собою інших. Загалом у проєкті братиме участь 50 амбасадорок із усієї України. І нам приємно, що серед них і наші чернігівські жінки.

Спілкувалася Валентина НАУМЕНКО
Фото Мар’яни Харді

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13