«Фантастична трійка», або чернігівці, які «кували» Незалежність

2020-08-21 10:46

Нагадаємо, що зовсім незабаром наша країна відзначатиме 29-ту річницю Незалежності. Напередодні цієї дати ми вирішили згадати чернігівців, які стояли у витоків сучасної Української держави.

Як повідомляє Український інститут національної пам’яті, троє мешканців Чернігівщини брали безпосередню участь у подіях, у результаті яких Україна відокремилася від СРСР та стала незалежною та самостійною державою.

Найбільш відомий із них – Герой України Левко Лук’яненко – уродженець села Хрипівки, що стоїть на річці Чибрижі Городнянського району. Лук’яненко пройшов шлях від члена КПРС до одного зі співзасновників Української Робітничо-Селянської спілки (УРСС). Саме за спробу створення цієї партії у 1961 році радянська влада «засудила» Левка Григоровича до розстрілу (який потім був замінений на 15 років тюрми).

Але у 1990-му Лук’яненко стає депутатом Верховної ради УРСР (згодом – України), й саме йому належить авторство Акту проголошення Незалежності України, який був прийнятий саме 24 серпня 1991 року.

У вересні 2019 року на будинку 49 по вулиці Рокоссовського обласного центру відкрили пам’ятну дошку Левкові Лук’яненку (в цьому будинку жив брат політика та проводилися зібрання Української Гель-сінської спілки за участі Левка Григоровича). 

Але Левком Лук’яненком участь чернігівців не обмежилася. Співавтором тексту Декларації про державний суверенітет України (була прийнята 16 липня 1990 року) був іще один депутат XII (за радянською хронологією) та I (за українською) скликання Верховної Ради – Сергій Семенець із Ічні. Хоча на посаду народного депутата Сергія Володимировича висунув Ічнянський райком комсомолу, в парламенті він увійшов до демократичного об’єднання «Народна Рада»…

До тієї ж «Народної Ради» входила й Тетяна Яхеєва – уродженка Корюківки, яка у Верховній Раді розробляла альтернативний проєкт Декларації про державний суверенітет України. Основні положення проєкту, співавтором якого була Тетяна Михайлівна, увійшли й до самої Декларації.

Що цікаво, саме 16 липня 1990 року, поки Верховна Рада приймала Декларацію про суверенітет, виконком Чернігівської міськради перейменував площу Куйбишева. Тепер, як і 30 років тому, вона носить історичну назву – Красна площа. 
Із Днем Незалежності, шановні читачі! Бажаємо Україні успіхів та процвітання й працюємо над тим, аби бажання стало реальністю!

Сєргєй КАРАСЬ
Фото Левка Лук’яненка із сайту Українського інституту національної пам’яті

Інші новини:


Жіноча команда Білоцерківців – їм усе до снаги!

Жінки – це керівна, спрямовуюча та відповідальна сила. А ще креативна, винахідлива, весела… Епітетів можна підібрати багато. І все це – про справжню жіночу команду, яка зустріла нас у Білоцерківцях: староста сільської ради Тамара Миколаївна Лук’яненко, діловод Тамара Михайлівна Сергієнко, бібліотекарка Ольга Михайлівна Олійник і соціальний робітник Ганна Павлівна Корнійченко.

2021-09-24 10:36