Бунтівна Білорусь. Хроніки протесту

2020-08-21 09:59

Четвер

Наразі відомо принаймні про двох загиблих та сотнях постраждалих. На денні протести в Мінську вийшли родичі затриманих, підприємці і сотні жінок в білому. Увечері почалися нові масові затримання. Силовики стріляли, застосовували силу проти автомобілістів, що заважали їм, і стріляли по вікнах житлових будинків, якщо вважали, що жителі діляться інформацією з протестувальниками.

На п’яту ніч людей почали випускати із слідчих ізоляторів, але на побиті тіла неможливо дивитися без сліз. Місцевих жителів принижували, били палицями, погрожували розправою.

П’ятниця

ЦВК Білорусі оголосила остаточні підсумки президентських виборів: Олександр Лукашенко отримав 80,1% голосів, Світлана Тихановська — 10,1%. Крім цього, Анна Канопацька отримала 1,67%, Андрій Дмитрієв — 1,2%, Сергій Черечень — 1,14%. Проти всіх проголосували 4,59% виборців. У виборах взяли участь понад 5,8 мільйона осіб, під час дострокового голосування — понад 2,8 млн. Усі кандидати, крім Олександра Лукашенка, подали скарги на результати виборів — їх відхилили.

В МВС  Білорусі заявили, що відпустили вже понад 2000 затриманих протестувальників. На нараді в Радбезі Олександр Лукашенко закликав білорусів «не висовуватися на вулиці» і назвав їх «гарматним м’ясом».

Європейський Союз не визнає результатів виборів і починає роботу над запровадженням санкцій за фальсифікацію виборів і насильство щодо протестувальників.

Світлана Тихановська закликала мерів міст на вихідних, 15-16 серпня, піти на діалог із суспільством та узгодити мирні акції в ці дні. Крім того, вона закликала владу країни зупинити насильство на вулицях і назва-ла ситуацію в Білорусі критичною, а придушення протестів — кривавою бійнею. А ще подякувала співробітникам силових відомств, які відмовилися виконувати злочинні накази з придушення протестів, а також всім протестувальникам, які зважилися вийти на вулиці або почати страйк.

Лукашенко стверджує, що протестувальники буцімто «заїжджають» на спецпризначенців зі спини із «ножами та заточками».

Голова ЦВК заявила: «Якщо люди думають, що ми переглянемо і присудимо перемогу Тихановській — так не буває. Коли є порушення, як вони вважають, — лише  в цьому випадку вибори можуть бути визнані недій-сними. Це означає, що протягом трьох місяців повинна знову пройти наступна виборча кампанія з новими кандидатами.

Митрополит Павло вибачився за привітання Олександра Лукашенка з перемогою на президентських виборах.

Субота

Пильне око поліцая безпомилково розгледіло «терориста»: найстаршому із затриманих у Мінську — 73 роки. Він педагог, старого схопили просто біля школи. Його затримали разом із донькою, зятем та онуком, присудили 25 діб арешту і випустили через 5 днів.

МЗС України висловлює занепокоєння заявами керівництва Республіки Білорусь щодо участі громадян України в організації, наголошуємо, мирних протестів у зв’язку з результатами президентських виборів.

Вимога і Євросоюзу, і США — посадити за стіл переговорів білоруську владу і опозицію, якщо, звісно, така існує як організована сила. Цивілізований світ вихід бачить у тому, щоб у Білорусі призначити нові прези-дентські вибори. За участі і під контролем ОБСЄ, інших міжнародних структур. Допустити до участі в перегонах усіх кандидатів.

Тривають мирні акції протесту. У Мінську ранок розпочався з ланцюга солідарності. Білоруси продовжують мирно протестувати проти результатів виборів президента та насилля зі сторони влади.

Неділя

Дружину та дітей білоруського опозиціонера Валерія Цепкала таки впустили в Україну — вони кілька годин пробули вночі на російсько-українському кордон. Російські прикордонники повернули її з нейтра-льної зони вже після того, як поставили в паспорті печатку про перетин кордону.

Екскандидатка в президенти Світлана Тихановська закликала правоохоронців не знущатись із її чоловіка — він перебуває за ґратами вже два місяці. Слідчих дій не проводили понад місяць.

Біля будівлі Уряду в Мінську мітинг на підтримку Олександра Лукашенка. На захід погрожуючи звільненнями зганяють робітників, чиновників і силовиків. Деяким людям вдається відмовитися з тих чи інших при-чин, а деяким - ні, тому що їм погрожують звільненням, втратою місця в гуртожитку тощо. Люди також побоюються провокацій, причому деякі з запрошених на мітинг вважають, що провокації можливі з боку влади. Зганяють на мітинг також держслужбовців, військових, яких просять прийти в цивільному одязі. Подібні пропозиції також надійшли працівникам сільського господарства, вчителям, вихователям, працівникам держав-них ЗМІ і багатьом іншим. Деяким із тих, кого просили приїхати на мітинг до столиці, пообіцяли грошову винагороду.

Президент Білорусі побачив у протестах на вулицях країни вплив Заходу.

На неділю був анонсований найбільший загальногромадянський марш «За Свободу!» – проти фальсифікацій підсумків президентських виборів. Біля стели «Мінськ – місто-герой» зібралися десятки тисяч протестувальників. У Бресті люди почали збиратися на площі Леніна. Сьогодні вона не оточена, загородження є лише біля міських й обласних виконкомів, а також біля будівлі адміністрації. Люди, які проходять повз, скандують «Трибунал!». На площу Перемоги у Вітебську прийшли художники, медики, залізничники. У Бобруйську на центральну площу також винесли величезний біло-червоно-білий прапор. У Гродно близько 10 тисяч людей пройшли маршем від площі в центрі міста до площі Леніна.

Глава дипломатії Євросоюзу заявив, що ЄС підтримує білорусів, які вимагають проведення справжніх виборів у країні. ЄС підтримує білоруський народ. У столиці Білорусі на протести вийшли від 100 до 200 тисяч людей. Для 10-мільйонної Білорусі це десь так, як для Києва — тисяч 600-700.

Понеділок

Опозиційна кандидатка в президенти Світлана Тихановська записала нове звернення до народу Білорусі, у якому заявила, що готова взяти на себе відповідальність і стати національним лідером. Також сказала, що Білорусь зараз переживає дуже складний період своєї історії, коли потрібно зробити вибір, бо цього, за її словами, вимагає час.

Олександр Лукашенко, який виконує обов’язки президента Білорусі, заявив, що повторних президентських виборів у країні не буде: «Ніколи ви від мене не дочекаєтеся, щоб я під тиском щось зробив. Виборів — не буде. Тому що за півроку ми знищимо все. Ми провели вибори. Поки ви мене не вб’єте — інших виборів не буде».

Провідні лікарі, педагоги, артисти і вчені Білорусі висловили своє вкрай негативне ставлення до подій, що відбуваються в країні останнім часом. У зверненні йдеться про те, що не можуть вважатися легітимними президентські вибори, проведені в атмосфері кричущих порушень прав людини. Тому єдиний правильний для влади спосіб – не загострювати ще далі протистояння з народом — провести нові президентські вибори.

Багато компаній вже зняли рекламу з державних телеканалів. У тому числі великі міжнародні рекламодавці — Danone, Nestle та інші.

Народний депутат від «Слуг народу» Євген Шевченко закликав білорусів пробачити Олександру Лукашенку «його гріхи та злочини». Адже мир у суспільстві «тримається на любові й прощенні».

Олександр Лукашенко передумав і публічно погодився на проведення нових президентських виборів в країні, але з однією умовою: «Нам треба прийняти нову Конституцію. Ви її повинні прийняти на референдумі. І за новою Конституцією провести, якщо ви хочете, вибори і парламенту, і президента, і місцевих органів влади».

Вівторок

Олександр Лукашенко підписав указ про нагородження медалями «За бездоганну службу» трьох ступенів велику групу представників співробітників Міністерства внутрішніх справ. Документ налічує 25 сторінок, а спи-сок включає імена 323 силовиків. Серед них — інспектори дорожньо-патрульної служби, міліцейські психологи і водії (в т.ч. водії «автозаків»), представники внутрішніх військ, департаменту охорони, ОМОНу та інших під-розділів.

На роботу не вийшли понад 20-ть осіб: серед них співробітники радіо «Сталіца» і «Білорусь», а також звукорежисери, які обслуговують всі станції Білоруського радіо.

За останній тиждень близько 30-ти співробітників повідомили, що звільняються з державних ЗМІ Білорусі.

Середа

Продовжуються страйки і масові акції протесту.

Тихановська ініціювала створення Національної координаційної ради — вона очолить процес мирної передачі влади за допомогою діалогу. Нацрада оголосить нові демократичні вибори президента за участю міжнародних спостерігачів.
У військовому госпіталі помер ще один учасник акцій протестів — він (43 роки) отримав вогнепальне поранення в голову в ході розгону акції в Бресті. Чоловік на акції не виявляв агресії. Імовірно, в нього стріляли з даху будівлі. У потерпілого було тяжке ушкодження мозку, і лікарі не давали жодних прогнозів.

Олександр Лукашенко негативно висловився щодо координаційного штабу опозиції:

«Створена так звана «чорна сотня» для прийому-передачі влади. Я хочу сказати: шановні «чорносотенці», в країні немає такої кількості портфелів, скільки вас стоїть у  черзі. Мітли та лопати у нас є. Ми забезпечимо».

І наостанок. Можливо, у Лукашенка є шанс втриматись на посаді, незважаючи на чисельність протестувальників. Якщо утримається — то з певними поступками досидить до кінця й цієї каденції. Хоча за 5 років можна буде спокійно підготувати  «тимчасового президента» з лояльних і контрольованих.

Але якщо лідери протестувальників зараз мобілізуються і все ж скористаються моментом для повалення Лукашенка, загальна ситуація в Білорусі все ж принципово не зміниться. Так що вибір — за громадянами Білорусі.

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


Приголомшливий успіх чернігівських плавців на чемпіонаті світу

Чернігівські плавці з інвалідністю вибороли 2 золоті та 11 срібних нагород на 1-му Чемпіонаті світу з плавання на короткій воді серед спортсменів з порушеннями слуху. Змагання проходили з 13 по 21 листопада у місті Ґлівіце (Польща), повідомляє Новий Чернігів.

2021-11-29 08:31