40-відсоткова гендерна квота: жінки йдуть на вибори!

2020-08-14 10:18

У пресцентрі DPNEWS.COM.UA відбувся круглий стіл на тему участі жінок у місцевих виборах 25 жовтня нинішнього року. 
Розпочала зустріч секретарка Чернігівської міської ради Наталія Хольченкова

– Нещодавно Верховна Рада ухвалила новий виборчий кодекс. І він – на нашу користь! Бо законодавчо запроваджено 40-відсоткову гендерну квоту. І тепер у кожній п’ятірці виборчого бюлетеня має бути не менш, як від двох жінок або чоловіків. На минулих перегонах це вважалося рекомендацією чи пропозицією, а на цьогорічних місцевих виборах – законодавча норма.

Тобто це повні права жінок на політичній арені, нарівні з  чоловіками. Хоча на квоту впливатиме партійна виборча система.

Адже нині всі кандидати балотуються від політичної партії. І люди голосуватимуть за партії, в яких є виборчий список. Також збільшуються округи. Раніше на окрузі 2-3 тисячі людей обирало кандидата, а тепер буде 30, а то й 50 тисяч.  Відтак кандидатові важко проявити себе як особистості на відміну від того, коли була мажоритарна система виборів. Важливим буде насамперед бренд партії. 

Як зазначила пані Наталя, 5 років тому до жінок у владі ставилися не те, щоби зневажливо. Але їх присутність там вважалася більше «для краси», бо в прекрасній половині людства чоловіцтво не вбачало сильних гравчинь на політичних та інших аренах. Але жінки показали, що вони можуть вирішувати питання будь-якої складності в усіх галузях. Жінки також більш толерантні, вони легше вирішують різні конфліктні ситуації.  З 12%  жінок у парламенті цифра зросла до 20%. У Чернігівській міськраді 11 жінок. Наталія Хольченкова сподівається, що в наступному скликанні ця цифра зросте. 

Вікторія Овчаренко, депутатка Чернігівської міської ради, повідомила, що  ЦВК не прийматиме списки кандидатів, якщо там не буде 40% жінок. Жінки ж у владі зарекомендували себе як професіонали. Вони вміють вирішувати питання спокійно й помірковано. Загалом, приємно, що сьогодні жінки мають активну  громадянську позицію. І добре, аби кожна партія розвивала жіноче крило. Першими ж у рівності жінок  є  Франція, Канада й Швейцарія. 

Регіна Гусак, теж чинна депутатка Чернігівської міськради, вважає, що на попередніх місцевих виборах до рад різних рівнів потрапило небагато жінок тільки тому, що спостерігалася явна  неготовність до цього  громадянського суспільства плюс – завадила необізнаність жінок, більшість яких достеменно не знали, чому вони йдуть до рад.  Не було місії мети. «Тут усе залежить від сформованості громадянського суспільства, активності та особистих рис самої жінки. Нині ми змінилися. Багато активної молоді», підкреслила пані Регіна. 

Підприємниця Юлія Дарницька, котра розпочинає свою політичну діяльність у молодому крилі партії «Рідний дім», сказала, що їй  не страшно йти в політику. Бо вона знає, що може принести туди ідеї розвитку і  бачить підтримку партії. Відтак із такою командою нічого не страшно. 

Ірина Дорожкіна, Почесна Голова ГО «Спілки жінок Чернігівщини», згадала, що  1994 року жінок у  Чернігівській міській раді представляла одна Раїса Решетнюк, очільниця Союзу українок Чернігівщини. Наступні вибори були 1998 року. І жінки тоді пройшли до влади на всіх 26-ти округах. 12 – до Чернігівської міськради. Загалом же, в Чернігівській області найбільше жінок представлено в місцевих органах влади. А в Чернігові – найбільше від усіх обласних центрів. До речі,  на звітно-виборній конференції Спілки жінок Чернігівщини учасниці  прийняли звернення до лідерів політичних партій, керівництва міських, районних, селищних рад  та ОТГ про участь жінок у виборах. 

Про своє бачення жінок у владі та різних проєктах – від економіки до освіти, науки й культури – висловили свої думки Тетяна Роєва, головна редакторка інноваційного видавництва «Країна Мрій» – КМ Медіа;  підприємниці Наталія Кохан, Яніна Старікова, Анна Пушкар, також представниці ВО «Батьківщина» Олена Белько, Наталія Карпенко та Олена Горячева.  

Вони вважають, що у жінок, які свідомо беруть участь у виборах, має для цього бути особистий потенціал, бажання, активна життєва позиція, глибоке розуміння справи, твердий характер та достатній досвід. 
 

Людмила ПАРХОМЕНКО
Фото Віктора КОШМАЛА

Інші новини:


Наші за кордоном

Чернігівці, які пережили часи перебудови, пам’ятають, коли наші земляки без знання мови, але з гарною освітою та досвідом роботи тут, масово виїжджали до Італії, Іспанії, Португалії на заробітки заради майбутнього благополучного життя для себе та своїх дітей. Жінки – доглядати старих і дітей, мити, прибирати, готувати, шити тощо. Чоловіки, як правило, влаштовувалися на виробництво або працювали вантажниками, збирачами меблів, будівельниками. У сезон, і тоді, і зараз, наші займаються збором ягід та фруктів, овочів та зелені.

2022-01-26 08:57