Максим Ус: наскільки Чернігів зручний для людей з інвалідністю

2020-08-10 10:38

Громадська організація «Доступно.UA» (яку очолює співведучий «Телебачення Торонто» Дмитро Щебетюк) опублікувала рейтинг доступності «Тостер», в якому за цим показником Чернігів випередив 9 інших міст України (Херсон, Миколаїв, Тернопіль, Кам’янець-Подільський, Івано-Франківськ, Полтаву, Суми, Черкаси та Вінницю).

Волонтери пройшли містом та досліджували доступність громадських убиралень і закладів харчування, зручність велодоріжок, роботу підйомників для входу до аптек… Проте столичні дослідники були тут лише кілька днів, за які не завжди можна встигнути скласти об’єктивну думку про все місто…

Тому дізнатися, чи справді Чернігів – одне з найбільш доступних міст України, зокрема, для людей з інвалідністю та велосипедистів, ми вирішили в того, хто живе у нашому місті постійно – чемпіона України з легкої атлетики серед спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату, чернігівця Максима Уса.

— Нещодавно Чернігів, з показником у 19,46%, очолив рейтинг доступності «Тостер». Ти буваєш у різних містах України та минулого року проїхав ледве не всю країну під час серії напівмарафонів «Гран-Прі Нова Пошта». Чи справді, на твою думку, Чернігів більш доступний для людей з інвалідністю, ніж інші українські міста?

— Мені складно відповісти, адже перешкоди я не дуже відчуваю –  бігаю та ходжу на двох ногах. Центр Чернігова, безумовно, за останні роки покращився в інфраструктурному плані: я бачу тактильну плитку, нижчими стали бордюри, є тролейбуси з низькою підлогою… Проте лише одного разу я бачив нашого марафонця-візочника Сергія Шуруту в тролейбусі. Коли бігаю чи ходжу вулицями, візочників  майже не бачу. Й це, напевно, теж є показником.

— Ти зараз пересуваєшся велосипедом. Наскільки це зручно в Чернігові та наскільки тебе поважають як автомобілісти, так і пішоходи?

— На велосипеді я їжджу лише на роботу та на відпочинок із друзями. Люди всі різні – серед водіїв також є уважні – ті, хто поважає, але є й інші… Пересуваюся більш-менш без перешкод, але на велосипеді роблю це лише автошляхами. Велодоріжками користуюся, якщо нікуди не поспішаю. У справах велодоріжками  їздити майже неможливо: часто ними ходять пішоходи, там паркують автівки… Якщо автодорогами міста я в середньому пересуваюся зі швидкістю 15 км/год., то коли  їхатиму  велодоріжками, швидкість значно впаде…

— Наскільки зручно тобі як самостійно, так і з велосипедом відвідувати чернігівські магазини, державні установи? Чи можна біля крамниці безпечно залишити велосипед?

— Я бажав би, щоби побіля кожної установи чи крамниці зробили відеоспостереження, спрямоване на велопарковку – в Чернігові часто викрадають велосипеди… Нещодавно у моєї подруги поцупили ровер, який вона пристебнула на вході до магазину (просто зрізали замок). Хоча й велопарковки є не у всіх місцях – днями на Красному мосту хотів зайти у «Квартал», але там було лише одне місце для велопарковки, й воно вже було зайнятим…

— Ти зараз працюєш. Якщо не таємниця, ким? Та наскільки легко було влаштуватися?

— Особам із обмеженими можливостями тяжко працевлаштуватися. Я зробив це ще до карантину, в мене був час придивитися до колективу (на щастя, ми затоваришували – це дуже важливо)… Мене взяли на посаду пекаря – я стою на конвеєрі та перекладаю деко (ми робимо печиво).

— Відчуваєш, узагалі, утиски з боку чернігівців через свою інвалідність?

— Мені пощастило – поки я не почну розмовляти, на мене майже не звертають уваги. Якщо розмовляю – хтось розуміє, а хтось перепитує. Врешті-решт, усе добре. Я не звертаю ні на кого уваги та живу повноцінним життям. Інтерв’ю підготував

Сєргєй КАРАСЬ

Фото автора

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42