За перевищення швидкості, зафіксоване камерами, штраф накладається на власника автомобіля, а не на водія

2020-08-04 12:03

Не секрет, що багатьом колишнім власникам автомобілів надходять «листи щастя» про порушення  ПДР, хоча вже давно такі автомобілі вибули з їх володіння.

Виявляється, за порушення швидкісного режиму руху має відповідати саме власник автомобіля, а не водій.
Деснянський районний суд м. Чернігова розглянув справу, в якій на особу –  підприємця, що займається пасажирськими перевезеннями та є власником мікроавтобуса, було накладено штраф за перевищення автомобілем швидкості руху.
У зв’язку з цим останній звернувся до суду із позовом про скасування накладеного штрафу. Позов вмотивовано тим, що він не перебував за кермом свого автомобіля, оскільки є фізичною особою-підприємцем і займається пасажирськими перевезеннями маршрутом Чернігів-Київ-Чернігів, а здійснення перевезення даним транспортним засобом виконувала інша особа. Таким чином, на думку позивача він ПДР не порушував, тому винесена постанова про накладення штрафу підлягає скасуванню.

В свою чергу суд вказані доводи визнав необґрунтованими та позов залишив без задоволення з огляду на наступне:
14 липня 2015 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» № 596-УІІІ, що дозволяє накладення штрафів за порушення правил дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі.
Статтею 14-2 КУпАП передбачено, що адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу, - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні на момент запиту відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, що виконує повноваження керівника такої юридичної особи.

Відповідно до ст. 279-1 КУпАП, у разі якщо адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксовано в автоматичному режимі, посадова особа уповноваженого підрозділу Національної поліції за даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а також у разі необхідності - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлює відповідальну особу, зазначену у частині першій статті 14-2 цього Кодексу.

За запитом посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції у письмовій або електронній формі (в тому числі за умови ідентифікації цих посадових осіб за допомогою електронного цифрового підпису) відповідні органи (підрозділи) Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України зобов`язані надавати відомості про належного користувача транспортного засобу, фізичну особу, керівника юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, особу, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи, з обов`язковим дотриманням Закону України «Про захист персональних даних».

Постанова про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, що зафіксоване в автоматичному режимі, може виноситися без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Суд дійшов висновку, що оскільки позивач є власником транспортного засобу, який не вибував поза волі останнього, а добровільно був переданий іншому водієві та доведений факт перевищення встановленого обмеження швидкості автомобілем на 24 км/год, тому в задоволенні позову про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення слід відмовити.
 

Андрій Жидкий, юрист

Інші новини:


Запобігти страшній недузі

У  Всесвітній день боротьби з раком молочної залози варто вкотре привернути увагу суспільства до проблеми цього захворювання. Адже цей вид раку посідає перше місце в структурі онкологічної захворюваності у жінок. І в зоні ризику − кожна представниця прекрасної статі репродуктивного віку.

2021-10-25 11:53