Хто в хаті господар?

2020-08-03 14:40

Якщо ви й досі цього не усвідомлюєте: «децентралізація» —  не просто таке слово. Це явище, через яке поступово проходять всі країни світу. Одні — раніше, інші — пізніше. Адже демократія (народовладдя) вже перемогла майже всюди й країні з режимом фактичної диктатури — як кіт наплакав. 

При попередній владі процес децентралізації дав дуже позитивний результат. А нині пробуксовує, бо є непорозуміння між державою й місцевим самоврядуванням. І цей процес продовжується через недолугість чинного законодавства. 
До чого це може привести? До чого завгодно! Давайте розглянемо ситуації на прикладі Московії, де в Хабаровському краї вже майже 20 днів поспіль тривають масові акції на підтримку арештованого ексгубернатора Сергія Фургала. 

Цими вихідними Хабаровськ знову висипав на вулиці: спалахнула потужна акція протесту, люди вимагають скинути Путіна! Ця акція стала найбільшою, затьмаривши попередні мітинги на підтримку екс-чиновника. Протестуючі скандують такі гасла: «Свободу», «Поки ми єдині — ми непереможні», «Це наш край», а також «Геть царя», «Росія, прокидайся» і «Путіна у відставку».

Якщо ви думаєте, що всі ці люди (є дні, коли акції тривають і в інших містах Далекого Сходу), кількість яких іноді перевалює за сто тисяч учасників, вийшли захищати лише  чиновника — ви помиляєтеся! Вони вийшли захищати свій вибір, який зробили 2018-го року! Так, у тій диктаторській країні, зазвичай, губернатор — це така сіра мишка, яка не лізе на рожон. І чітко виконує вказівки Кремля. А от якщо ти подобаєшся своїм виборцям — це просто неподобство!

Путіну такі чиновники не потрібні — йому потрібні гвинтики! Тому цього губернатора звинуватили в якихось кримінальних злочинах, нібито скоєних ним у 2004-2005 роках, арештували й вивезли до Москви. Але десь прорахувалися — вочевидь такого обурення людей не очікували. І хоча вже минуло більше тижня, як до кордону Хабаровського краю надіслали війська, — поки що акціям протесту ні військові, ні поліція не перешкоджають.

Узагалі, складається враження, що в Кремлі задумали щось, тісно пов’язане з Україною. Самі подивіться: у російському сегменті Мережі в контексті хвилі протестів в Хабаровському краї набирає обертів інформаційна кампанія: «Хабаровськ — це Україна». Хабаровщину чимдалі частіше називають Зеленим клином, хабаровців — істинними українцями, а протести —  далекосхідним Майданом. І «прапор краю дуже схожий на український». І взагалі «час від’єднуватись від Росії». І, як мінімум, засновувати автономію чи незалежну державу. Як максимум — проголошувати себе віддаленим територіями суверенної України. Все це називається наслідком віднайдення хабаровцями свого «коду нації» — зрозуміло, що українського. 

Таким чином, і нас з вами, чернігівців, Кремль може невдовзі звинуватити в змові щодо планування й підбурювання до незаконної окупації території Далекого Сходу. Адже, згідно з офіційною статистикою, найбільша кількість переселенців з України на початку минулого століття в ті краї була з Чернігівської губернії. Зізнаюся: сам особисто народився там. А скільки за 25 років журналістської діяльності люду зустрілося на моєму професійному шляху на Чернігівщині, які мали відношення до Далекого Сходу! 

І наостанок. Без жартів. Звісно, ймовірність якихось реальних змін на Московщині — нульова. Та й чим загрожує Росії поява Далекосхідної народної республіки? Для Кремля Далекий Схід — віддалена колонія.. Цілком імовірно, що місцеві жителі захочуть самі керувати місцем, де живуть. 

Думаю, Москва буде застосовувати проти протестувальників жорсткі методи. Але станеться це тільки тоді, коли російська влада відчує, що протест здувся і його можна добити. Тому що жорсткі заходи проти учасників протесту на даному етапі можуть призвести до протилежних результатів — ми це бачили на прикладі Майдану в Києві в 2013-2014 роках. 

Який позитив цих подій для нас? Можливо, наша влада зробить висновки й поміняє дещо в реформі децентралізації на користь місцевого самоврядування. Плекати таку надію поки що можна. 

Олександр ШИЛО

Фото з Інтернету

Інші новини:


Запобігти страшній недузі

У  Всесвітній день боротьби з раком молочної залози варто вкотре привернути увагу суспільства до проблеми цього захворювання. Адже цей вид раку посідає перше місце в структурі онкологічної захворюваності у жінок. І в зоні ризику − кожна представниця прекрасної статі репродуктивного віку.

2021-10-25 11:53