Флешмоб проти корупції на ринку нерухомості

2020-07-24 09:01

17 липня в Чернігові на Алеї Героїв відбувся флешмоб. Проте якщо зазвичай під цим поняттям мають на увазі щось веселе: на зразок танців або запуску повітряних кульок, то цього разу флешмоб був присвячений законопроекту «Про рієлторську діяльність в Україні». 

Що за закон? 

Законопроєкт під номером 3618 зареєстрований у Верховній Раді 9 червня цього року. Його співавторами стали відразу 26 народних депутатів від кількох політичних сил, зокрема, від «Слуги народу», «Батьківщини» та «Європейської солідарності». У пояснювальній записці законопроєкту повідомляється, що головна його мета – «детінізація сфери надання рієлторських послуг та збільшення доходів до Державного бюджету України». Автори вважають, що наразі бюджет недоотримує мільярди гривень щороку та пропонують створити Єдину інформаційну базу даних  для (цитата): «забезпечення прозорості, достовірності та доступу до інформації та послуг у сфері рієлторської діяльності, накопичення, обробки, систематизації та пошуку відомостей про об’єкти нерухомості, формування єдиної інформаційної бази даних про об’єкти нерухомості та операції з ними». 

Всі задоволені? 

Ні. Задоволені не всі. Наприклад,  на сайті представництва Президента України створено петицію №22/099668-еп, автори якої зазначають, що законопроєкт «протирічить Конституції України про право на працю і дає всі важелі для корумпування сфери нерухомості як для звичайних громадян України, так і для працівників у цій сфері». На момент написання матеріалу петицію підписало 6596 українців, але для її розгляду потрібно набрати не менше 25000 підписів.

Необхідності в цьому законі немає. Є КВЕД (Класифікація видів економічної діяльності, - прим.), в переліку якого є рієлторська діяльність, є агенція нерухомості. Тому немає необхідності сьогодні нікого «виводити з тіні». Є купа інших ФОПів, або людей, які займаються якоюсь підприємницькою діяльністю та не зареєстровані як ФОП. Це ж не говорить про те, що потрібно приймати закон про регулювання, наприклад, перукарень: перукар просто може зареєструватися як ФОП та сплачувати податки. Те ж саме стосується й ріелторів. Сьогодні можна зареєструватися та сплачувати податки, й усе – нікого «з тіні» виводити не треба. Більшість і зараз працюють як ФОПи або юридичні особи. Нащо когось виводити «тіні»?.. – відбиває основний аргумент авторів законопроєкту голова ГО «Національна асоціація брокерів» Руслан Овчаренко. 

Так що з флешмобом? 

Сьогодні флешмоб проводять у Дніпрі, Харкові, Кропивницькому, Рівному, Черкасах – ми єдиним фронтом виступаємо проти цього законопроєкту. Хочемо звернути увагу звичайних споживачів, що вас хочуть втягнути в гру, в якій ви будете додатково платити якісь кошти, щоби розпоряджатися своєю нерухомістю, й, ми побоюємося, що вас також можуть змусити якимось чином контактувати з рієлторами. Більшість рієлторів, які зараз є на ринку, – це професіонали, котрі не прагнуть монополії та не хочуть, щоби людей змушували з ними працювати. Рієлтори конкурують на відкритому ринку, - розповідає про мету флешмобу Руслан Овчаренко. – Як на мене, цим законопроєктом хочуть відрегулювати весь ринок нерухомості, адже зрозуміло, що у спільноти є певне ставлення до рієлторів (не завжди позитивне) – відповідно, законодавці розуміють, що їх  суспільство особливо не підтримує.

Рієлтори кажуть, що наразі законопроєкт не надає чіткої відповіді про те, як отримати ліцензію рієлтора та скільки вона буде коштувати, а без ліцензії, у разі, якщо законопроект №  3618 стане законом, вони не зможуть працювати…

Законопроєкт №  3618  обмежує право громадян на розпорядження своїм майном, передбачене Конституцією України, адже робить фігуру рієлтора обов’язковою, навіть коли людина, наприклад, дарує своє майно або обмінює, або продає своїм родичам – навіть там повинен бути рієлтор. Це монополія, якої не має бути. Законопроєкт мусить  бути відправлений на вдосконалення: наразі законо-проєкт «сирий» і зовсім непотрібний. Навіть самі рієлтори проти цієї монополії. Хоча, здавалося б, це в їхніх інтересах… - вважає голова Асоціації правознавців Чернігова Олександр Красногор.

Учасники флешмобу (близько 60 людей) на тлі банера з написом «Всеукраїнський флешмоб #stop3618. Проти корупції та монополії на ринку нерухомості» записали невеличке відео, в якому вимагають не приймати цей законопроєкт.

Він порушує права звичайних громадян. Звісно, можна вдосконалювати ринок рієлторських послуг, надавати більше повноважень для полегшення укладення угод… але не обов’язків. Як вони кажуть: за правдивість всієї інформації про нерухомість має відповідати рієлтор. Але ж про це має розповідати власник: звідки рієлтору знати, умовно, скільки тут пробігає тарганів або чи протікав дах? Відповідальність за ці відомості хочуть покласти на рієлторів, а потім їх карати… - зазначає голова агенції нерухомості «AlluR» Людмила Панькова. 

Наразі очікується, що законопроєкт № 3618 Верховна Рада розглядатиме під час осінньої сесії. А ось чи стане він законом та чи буде суттєво допрацьованим – покаже час. 

Сєргєй КАРАСЬ
Фото автора

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21