Перший у регіоні бізнес-інкубатор розпочав набір учасників

2020-07-23 09:07

Ви серйозні, дисципліновані та відповідальні? Маєте конкурентоспроможну бізнес-ідею та команду однодумців? Хочете відкрити власну справу, але не знаєте, як і з чого почати? Перший у регіоні бізнес-інкубатор на базі «Chernihiv Business Hub» розпочинає набір учасників, які вірять у свою інноваційну бізнес-ідею і готові заради неї вчитися, витрачати на це свій час, зусилля й надихати власним прикладом інших.

Завдяки досвідченим менторам, тренерам та експертам тут можна отримати як усебічний супровід у розробці, започаткуванні та реалізації своєї бізнес-ідеї, так і експертну, інфраструктурну підтримку, фахову допомогу при реєстрації свого інноваційного підприємства. Про інкубаційну програму першого на Чернігівщині бізнес-інкубатору розповіли президент Чернігівської регіональної торгово-промислової палати Костянтин ІВАНОВ та керівниця Центру підтримки підприємництва, інновацій та стартапів Чернігівської області Анастасія КУЧЕРЯВА.

—  Пані Анастасіє, відкриття Центру підтримки підприємництва, інновацій та стартапів Чернігівської області було визначною і довгоочікуваною подією для бізнес-середовища. І ось тепер Центр набуває особливого змісту. В ньому діятиме перший в регіоні бізнес-інкубатор. Як виникла ідея його створення? І чим він для нас важливий?

— Проєкт Центру підтримки підприємництва, інновацій та стартапів було утворено як амбітну візію майбутнього ще у 2018 році, виходячи з розуміння того, що у нас у регіоні та місті нема жодного простору, де б навчали підприємців та інноваторів засновувати власну справу й утілювати її в життя максимально ефективно. Перш за все, Центр – місце, де створено унікальне середовище для обміну досвідом та кращими практиками серед підприємців, інноваторів та управлінців, зусилля яких спрямовуються на досягнення цілей сталого регіонального розвитку. Це простір якісних публічних послуг та консультаційної допомоги, що відповідає європейським стандартам. По-друге – це наша історія успіху, яку ми випускаємо у світ – історія спільних дій, взаємодовіри та підтримки. Ми пишаємось тим, що в даному проєкті поєднані фінансова підтримка Державного фонду регіонального розвитку та наша спільна візія майбутнього, що знайшли втілення в стінах «Chernihiv Business Hub». Ідейними натхненниками і тими, хто активно втілював цей проєкт, були Чернігівська облдержадміністрація, Чернігівська обласна рада, Чернігівська регіональна торгово-промислова палата, національний університет «Чернігівська політехніка», Агенція регіонального розвитку Чернігівської області та Регіональний фонд підтримки підприємництва. Це перший подібний Центр в Україні, що зведений за державні кошти.

Відтак нам удалося створити дієву модель співпраці на регіональному рівні, в центрі якої – талановита людина, підприємець, інноватор. Тож запуском роботи Центру ми ініціювали зміни – зміни у сприйнятті співпраці бізнесу, влади та міжнародних партнерів, зміни у самосприйнятті й позиціонуванні регіону на глобальній шахівниці знань, зміни у практиках ведення власної справи. Більшість підприємців в Україні здійснюють свою діяльність інтуїтивно, не маючи профільної бізнес-освіти. Як наслідок – бачимо дуже багато провалів. При цьому середній вік українського підприємця — 45 років для чоловіків і 43 роки для жінок. Лише 16% — це молоді підприємці у віці 18-35 років. На загал, далеко не всі розуміють, як налагодити ефективну фінансову модель, бути гнучким гравцем ринку в сучасних економічних реаліях, сформувати дієву команду, вибудувати бізнес як комплексну  систему. Тож ми взяли за основу досвід провідних європейських і світових бізнес-програм, адаптували їх до вітчизняних потреб і запустили перший у регіоні бізнес-інкубатор. Інкубаційна програма – це поєднання консалтингу (сама програма інкубації) та інфраструктурної підтримки. Метою є надання допомоги тим, хто бажає започаткувати власну справу і створення умов для  швидшого досягнення ними економічної самостійності. Сама програма являє собою освітній курс на базі Центру, в ході якого учасники перетворять власну бізнес-ідею на дієвий бізнес-план, адаптований до ринкових реалій та готовий до практичного впровадження.

—  За якими напрямками працює Центр підтримки підприємництва, інновацій та стартапів?

— Розробляючи діяльність Центру, ми визначили для себе кілька ключових напрямків: консультаційний, освітній та інфраструктурний. На загал, їх трансформовано у «Вікно підприємця», «Інкубаційну програ-му», «Коворкінг-зону» та «Інноваційну лабораторію-майстерню». «Вікно підприємця» — це інформаційно-консультаційна підтримка для вже діючих підприємців, які потребують консультації бухгалтера або юриста. «Інкубаційна програма» полягає у сприянні прискореному інноваційному розвиткові регіонального бізнес-потенціалу. Це — бізнес-освіта, активне навчання за наставництва успішних бізнесменів протягом 10 тижнів. Її мета – сприяння реалізації інноваційних бізнес-ідей, становленню та розвитку стартапів, підвищенню кваліфікації, формуванню нових навичок та розбудові зв’язків у середовищі підприємців, що також передбачає реалізацію бізнес-ідей у пріоритетних сферах економічної діяльності регіону. «Коворкінг-зона» — це місце для роботи, творчості, комунікації та натхнення. Вона являє собою інфраструктурну підтримку інноваційного бізнесу на базі нашого Центру. Ключова місія інноваційної лабораторії-майстерні Центру – у спрощенні доступу до сучасного обладнання зацікавленим особам та підприємцям для забезпечення трансферту наукових розробок до реального сектору економіки. Ми пропонуємо можливість роботи на 3D-принтері та простір для творчості й експериментів.

—  Як стати учасником «Інкубаційної програми»? Чи треба для цього бути зареєстрованим підприємцем?

— Для участі в програмі достатньо мати бажання й бути наполегливим. Освіта, вік та попередній досвід для нас не мають значення. Якщо ви не пробували себе в підприємництві, це не означає, що у вас нічого не вийде. Найголовніше — мати віру у свою ідею та коло однодумців. Щоб стати учасником програми, треба до 1 серпня цього року заповнити аплікаційну форму на сайті: https://rdch.agency/.

7 серпня відбудеться засідання журі, до складу якого увійдуть наші співзасновники: Чернігівська облдержадміністрація, Чернігівська обласна рада, Чернігівська регіональна торгово-промислова палата, національний університет «Чернігівська політехніка», Регіональний фонд підтримки підприємництва та ментори програми (представники регіонального бізнесу). За результатами засідання журі ми відберемо 5 команд з конкурентоспроможними бізнес-ідеями та розпочнемо навчання. Освітній компонент триватиме протягом 10 тижнів – з 10 серпня по 18 жовтня, на базі інноваційних просторів «Chernihiv Business Hub» (за ад-ресою вул. Преображенська, 12). А вже 21 жовтня учасники виходять на презентацію розроблених разом з менторами бізнес-планів ( т. зв. «пітч проєктів») і залучають інвестиції у свій інноваційний бізнес. Чернігівська регіональна торгово-промислова палата підібрала нам пул із більше ніж  30 менторів – представників бізнесу, які погодилися надавати безкоштовну консультаційну підтримку для бізнесменів-початківців.

—  Чому вчитимуть учасників під час навчальної програми?

— Навчальна програма включає в себе 9 модулів. Учасники опановують теоретичний матеріал, а в кожному з модулів команда розробляє компонент бізнес-плану саме для своєї бізнес-ідеї. Ментор – знає всі підводні камені, можливі проблеми, шляхи пошуку партнерів, запити споживачів, клієнтів і допомагатиме початківцям у фінальному доопрацюванні бізнес-планів та презентацій. Учасники дізнаються про основи інноваційного підприємництва; правові аспекти ведення підприємницької діяльності; маркетинг та маркетингові стратегії; фінансовий менеджмент; створення бізнес-моделі; створення бізнес-плану. Навчаться робити презентацію та опанують комунікативні навички. Після випуску ми зобов’язуємо всіх учасників зареєструватися, після чого ще 2 місяці консультуємо їх із питань ведення звітності, різних юридичних моментів — надаємо їм усебічний супровід. Ми також передбачаємо, що ті, хто зареєструються, отримають пільгове місце в нашому коворкінгу. Для того, щоб у них не було проблеми з орендою офісу. За 10 тижнів ми плануємо випустити у світ 5 конкурентоспроможних підприємств.

— Що отримують учасники програми наприкінці?

— Через 10 тижнів учасник отримує операційну стратегію власного бізнесу на перший рік, знання і контакти, розуміння ринку, інфраструктурну та експертну підтримку. Тобто кожен учасник уже знає, що завтра зареєструється і одночасно запустить маркетинг та низку пропрацюваних бізнес-процесів. Він розуміє переваги свого продукту, знає хто його клієнти, що робить кожен член його команди. При цьому у кожного учасника є можливість залучити інвестиції. Сам факт того, що ви потрапили в бізнес-інкубатор – це вже запорука того, що ваша ідея цікава. Це світова практика, за якою працюють іноземні університети, що розвивають дух підприємництва зі студентських років. До слова, ми відкрили для себе новий вектор співпраці – з містом-побратимом Чернігова у США, Детройтом. Він вважається американською столицею акселераційних та інкубаційних програм, є взірцем продукування нових сенсів у сфері бізнес-освіти. Тож точка фокусу нашої уваги — на розвитку підприємництва Чернігівської області згідно сучасних вимог глобальної економіки та світових інноваційних практик. У пріоритеті — розвивати інноваційний потенціал регіональної економіки через розвиток людського капіталу. Наш показник ефективності — це кількість інноваційних підприємств із числа випускників нашої програми, які будуть зареєстровані в нашій області, — розповіла Анастасія Кучерява.

Президент Чернігівської регіональної торгово-промислової палати Костянтин ІВАНОВ зазначив:

 

– У 2017 році Кабінет Міністрів України рекомендував створити в кожній області Агенцію регіонального розвитку. І ми — Чернігівська облдержадміністрація, Чернігівська обласна рада, Чернігівська регіональна торгово-промислова палата, Відділення Національного олімпійського комітету України в Чернігівській області, національний університет «Чернігівська політехніка» — заснували Агенцію регіонального розвитку Чернігівської області. І завдяки зусиллям команди засновників обласна рада прийняла рішення передати Агенції будівлю в історичній частині міста. На її базі й створено Центр підтримки підприємництва, інновацій та стартапів Чернігівської області («Сhernihiv Business Hub»). Одна з базових функцій Агенції регіонального розвитку — бути ресурсним центром для знань, навичок, контактів, залучення та супроводу інвестиційних проєктів. Базовий  формат діяльності Агенції регіонального розвитку — це підтримка нових адміністративних центрів, точок активності на території об’єднаних територіальних громад. Це стратегічно. Тактично торгово-промислова палата включилася у створення осередку підтримки інноваційного бізнесу і отримала підтримку всіх засновників. За основу взяли американську модель – команди з інноваційною бізнес-ідеєю на конкурсній основі мають можливість зайти в новий для себе формат роботи – інкубаційну програму, в рамках якої для них створено комфортні умови навчання, щоденної роботи над власним бізнес-проєктом. У таких команд є не лише можливість, а вже – обов’язок працювати над своєю бізнес-ідеєю, отримуючи теоретичну і практичну підтримку для того, щоб досягти результату. А результат — це готовий, реальний, відпрацьований, що прошов критику менторів та відповідно скоригований бізнес-план.

Крім того результатом є реєстрація господарюючого суб’єкта в Чернігівській області. Таким чином кожні 15-20 тижнів Чернігівщина має отримувати 5 інноваційних суб’єктів господарювання, які виходять із готовим бізнес-планом і наповнюють економіку нашого регіону. Однак дуже важливо, щоби  враховувалися три принципові моменти. По-перше, це мають бути інноваційні проєкти. По-друге, це може бути будь-яка галузь. Нас цікавлять біотехнології, інженерні, хімічні, фізичні технології, ІТ-продукти. Все, що стосується літальних апаратів, інноваційних способів переробки сировини в готові продукти. І по-третє  — для учасників нема вікових обмежень. Звісно ж, ми радітимемо молодим людям, бо вони творять майбутнє нашої країни. Вони рішучі, сміливі і позбавлені стереотипів. Однак учасниками можуть бути люди будь-якого віку. Для того, щоб усе робити правильно, на засадах міжнародного досвіду, зокрема – американського, з яким мені особисто довелося ознайомитися в місті-побратимі Чернігова Детройті, ми вирішили, що для інкубатора буде виділено цілий поверх будівлі. Спеціально організований простір включає в себе робочі місця, зону для зустрічей, занять, фудзону. Звідки взявся цей простір? Команда засновників і Центр оголосили конкурс серед архітекторів-дизайнерів інтер’єру. Регіональна торгово-промислова палата сформувала призовий фонд для переможця, і ним став київський архітектор Костянтин Нагорний. Ми від початку все робили гідно. Велика подяка Чернігівській облдержадміністрації, Чернігівській обласній раді, департаменту економічного розвитку ОДА за те, що ми всі подали цей проєкт на конкурс на фінансування з Державного фонду регіонального розвитку. Далі – перемога у конкурсному відборі та фінансування будівництва прямо з державного бюджету. Наступним масштабним кроком стала розробка програми інкубації, артикуляція її основних цінностей та цілей. Програма являє собою 10-тижневий курс, в який заходять переможці відбору. І 10 тижнів поспіль вони працюють над тим, щоб у кінцевому результаті мати реальний бізнес-план. Перевага віддається мікроколективам (командам із 2-3 осіб). Щодо менторів – цей  пул утворений із бізнесменів, які дали згоду працювати з командами. На сьогодні до нього ввійшли 32 підприємці різних галузей виробництва. Це — металообробка, харчові технології, продуктові ІТ-компанії, юристи, бухгалтерські консультанти, люди з медіа, маркетингу та реклами. Це люди, які в будь-якому блоці бізнес-плану можуть надати консультаційну підтримку. Але ментори — це, водночас, і доброзичливі критики. Після 10 тижнів навчання журі, до складу якого входять ментори та засновники, визначить три кращі проєкти. Команди роблять публічну презентацію, і кожна може бачити в числі менторів потенційних інвесторів. Серед менторів нема випадкових людей – кожен із них починав свій яскравий, успішний шлях підприємництва з чистого аркуша. Бізнес — це дуже жорстка річ і потребує великої відповідальності. Для того, щоби бізнес був ефективним, треба викладатися на всі сто і працювати цілодобово. Тож ця Програма розрахована на відповідальних та дисциплінованих людей. Із кожним учасником підписується юридична угода. Вона не є господарською, але це  певний моральний обов’язок, який окреслює для учасника відповідальність і передбачає те, що Програма може розпрощатися з учасником, якщо команда не виконуватиме як мінімум 70 відсотків покладених на неї  завдань. Тобто у випадку, коли відібрані учасники не навчаються і не розробляють свій бізнес-план, — говорить Костянтин Іванов.

Безперечно, учасники «Інкубаційної програми» матимуть низку переваг. Адже бізнес-інкубатор — це перший у регіоні майданчик для обміну досвідом і кращими практиками ведення бізнесу, де впроваджують світові стандарти бізнес-освіти і роблять їх доступними для мешканців області. Учасники, які будуть відібрані до Програми, повинні здійснити одноразовий фінансовий внесок — 1000 гривень; забезпечити державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності упродовж одного місяця після закінчення реалізації Програми та розпочати впровадження розробленого бізнес-плану; відвідувати заняття не менше 70% від загального обсягу академічних годин. У разі виникнення запитань пишіть на bh.chernihiv@gmail.com або телефонуйте за номером +380937138485.

Спілкувалася Валентина НАУМЕНКО
Фото надане респондентами

Інші новини:


«Червона калина» вміє дивувати своїх слухачів

Понад 15 років тому мешканці Вороньків Наталії Гайдук замріялося створити народний аматорський колектив, який би став окрасою кожного сільського свята, створював настрій, дивував і допоміг реалізувати свої співочі таланти тим, хто цього прагне. З цією думкою прийшла до завідувача сільським клубом Петра Сокола.

2021-08-03 07:40