«Дворянське зібрання»: демонтаж не пошкодить археологічних споруд

2020-07-20 07:35

Є така гарна українська традиція — прибирати дім перед святом. А Чернігів завжди намагається завершити всі ремонтні чи будівельні роботи перед відзначенням Дня міста. Одним із таких об’єктів поточного року є демонтаж недобудови готельно-туристичного комплексу «Дворянське зібрання».

Нагадаємо, як не дивно, а тендер на ці роботи вартістю майже 5,3 мільйона гривень виграла ТОВ «Фірма «Добробуд», яка, до речі, не має «тісних» зв’язків із чиновниками міськради.

Міський голова Владислав Атрошенко взяв цю справу під особистий контроль.

І тиждень тому проінспектував хід виконання робіт. Виявилося — наразі фірмою-підрядником на об’єкті вже виконано чверть запланованого. За допомогою гусеничного екскаватора з гідравлічним молотом тут уже розібрали половину першого корпусу і  до 1 вересня планують повністю розчистити територію та привести її у відповідність згідно з домовленостями, які були вказані під час тендеру.

За словами виконроба Дмитра Арахаєва, «у нас неофіційні терміни — до 1 вересня тут уже повинно бути все засіяно травою та здано об’єкт замовнику. У терміни ми вкладаємося, тому що техніка працює, вона велика і потужна, робота виконується швидко. Була невеличка пауза, коли екскаватор зламався й 2 дні не працював, але зараз його запускаємо і знову приступаємо до роботи. Ви знаєте, спочатку здавалося, що буде дуже складно, бо тут велика кількість монолітного бетону. Але сучасна техніка все легко вирішує. Тобто, фактично, крім оператора гідромолоту нікого тут поки що не треба».

Прокоментував побачене міський голова: «Мене турбували дуже повільні темпи демонтажу «Дворянського зібрання». Підрядник пояснював це тим, що місяць (із 2 червня по 2 липня) не було відповідної техніки, потрібної для швидшої роботи.

Зараз ця техніка працює. Представник фірми «Добробуд» пояснює, що він планує до 1 серпня знести будівлю. А до 1 вересня закінчить повністю роботи, щоби здати об’єкт. Я допускаю що це може статися не 1 вересня, а 5-го, ми орієнтуємось на ці терміни. Більш-менш я заспокоївся, оскільки бачу вже зроблену роботу».

Владислав Атрошенко розповів, що «у нього як міського голови душа боліла за це місце — він півтора або навіть більше років умовляв попередніх власників добудувати цей проєкт. Але не почув жодних визначених термінів або зобов’язань стосовно добудови. Ми тоді зробили свої власні розрахунки про економічну привабливість цього об’єкта і побачили, що він, за сьогоднішніх умов, збитковий. Його будували в той час, коли виростали метри квадратні будь-яких будівель і був розрахунок, умовно кажучи, не на  грошовий потік, що генерував би цей об’єкт потім як працюючий готель, а на  квадратні метри, в яких є собівартість і є продажна ціна, умовно, втричі більша. Я думаю, приблизно такі розрахунки були причиною будівництва «Дворянського зібрання» саме в  такому вигляді.

Оскільки ми не могли зрушити проблему з місця, то пішли в суди з вимогою до інвестора знести цей об’єкт. Він почав переховуватись, були спроби перепродажу із суб’єкта на суб’єкт, але, зрештою, через роки, пройшовши цілу низку судів, — ми отримали остаточне рішення суду про зобов’язання власника знести цю будівлю. Оскільки ми не знайшли власника за вказаними адресами, то змушені були за бюджетні кошти зносити цю будівлю. Ми вирішили піти все-таки на ці затрати для того, щоби відновити вигляд Дитинця таким, який він був. Тут ще є фрагменти будівель XVII сторіччя, з історичною цінністю. Я думаю, що нам удасться, за погодженням із археологами, законсервувати цей об’єкт».

Своєю думкою поділилася археолог Олена Черненко, яка керувала роботами в той час, коли тут проводили дослідження під цю новобудову. За її словами, «тоді ми розкрили залишки Чернігівського магістрату, пам’ятки місцевого самоврядування. Причому історія цієї будівлі досить цікава — спочатку вона була побудована родиною гетьмана Полуботка. Потім була конфіскована. Згодом повернена нащадкам, а врешті-решт її придбав Чернігівський магістрат. Від будівлі збереглися рештки стін, висотою до 2 м, завширшки 1,5 м, від кількох приміщень. Тобто це є пам’яткою минулого, достатньо цікавою. Але люди, які взяли на себе зобов’язання зберегти рештки Чернігівського магістрату, не дотримувалися цих умов. І доки вирішувалося питання, хто ж є балансоутримувачем і хто відповідальний за цей об’єкт, залишки магістрату відтак мають дуже непривабливий вигляд. Свого часу вони були реставровані київськими реставраторами. Зараз їх у першу чергу треба очистити від сучасного будівельного сміття, дерев, які виросли на цих руїнах. Зафіксувати, в якому стані перебувають ці споруди, й потім на підставі цих даних можна буде вирішувати питання про їх консервацію та музеєфікацію, що потребує окремого проєкту».

Останніми роками ця недобудова була осередком скупчення асоціальних елементів. Тут неодноразово травмувалися діти, які залазили в небезпечні місця будівлі. Хочеться вірити, що в недалекому майбутньому ми все ж таки вирішимо — що буде далі з цією територією. Тим більше, що неподалік – будівля колишньої поштової станції. Якщо її реставрувати, то можна було би використовувати як новий музей міста. Дивись — і вся ця територія йому би знадобилася…

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42