У «Зеленбуді» готові дивувати чернігівців і гостей міста!

2020-07-16 10:44

«Кожен працівник КП «Зеленбуд» Чернігівської міської ради – від сторожа, водія, озеленювача до майстра та інженера має одну мету – створювати красу та затишок на вулицях, у парках і скверах нашого міста.

Ми працюємо заради того, щоби клумби були яскравими й привабливими, газони – зеленими та доглянутими, дерева – безпечними й охайними, – так про щоденні будні підприємства розповідає його керівник Роман Старіков. – І нам, звісно, дуже приємно, коли до наших працівників під час виконання тих чи інших робіт підходять городяни, аби подякувати за цю красу, коли міський голова Владислав Атрошенко хвалить наше підприємство. Звісно, це не моя особиста заслуга, це спільне досягнення всього нашого колективу!»

Насправді зелені зони Чернігова цього року виглядають і привабливо, й  оригінально. Це результат щоденної праці кожного співробітника «Зеленбуду». Що ж змінилося в нашому місті? Які нові види рослин і квітів, які форми озеленення уже з’явилися на клумбах? І які цікавинки побачимо до кінця цього року? Про все це нашим читачам ексклюзивно розповідає Роман Старіков.

У Чернігові з’являться квітники пейзажного типу

– Романе Михейовичу, особливу увагу чернігівців і гостей нашого міста цього року привертав новий міні-сквер – на розі вулиць Кирпоноса та проспекту Перемоги. Відомо, що ви використали для озеленення не притаманні іншим зеленим зонам нашого міста рослини, зокрема, – декоративну цибулю аліум. Як з’явилася ця ідея?

– Таке завдання перед нами поставив міський голова – зробити цей сквер привабливим, але не схожим на інші в Чернігові. І тому ми висадили декоративну цибулю – аліум, яка має кулькоподібні суцвіття фіолетового та білого кольору. І цей сквер справді став яскравою фотозоною. Вважаємо, ця рослина задовольняє наші основні вимоги: стійкість до загазованості, умов великого міста, певна висота й оригінальність. Городяни, судячи з кількості фото в соцмережах, сприйняли цю новинку із захватом. Коли аліум відцвів, цибулини ми викопали й на тому місці висадили інші рослини – теж доволі оригінальні, в тому числі – багаторічні злакові. Цей напрямок цікавий і зараз доволі популярний у світі.

– Так, подібні квітники схожі на пейзажні – такі ми зустрічаємо в природі.

– Для нас важливо, що злаки стійкі до сонця, високої температури, не вимагають багато поливу. Ми підібрали сорти, які не вимерзають за наших погодних умов. Має бути гарно. Звісно, доглядати такі квітники все одно треба: відрізати суцвіття, які відцвіли, раз на кілька років розділяти кущі, підживлювати ґрунт. Але це трохи простіше, ніж висаджувати рослини щороку.

– Можливо, цей креативний вид озеленення – і аліум, і злакові, й багаторічні рослини –  з’явиться також в інших мікрорайонах Чернігова?

– Так. І знову це було завдання від міського голови: озеленити розподільчі кола, збудовані нещодавно на проїжджій частині. Новий квітник із багаторічними рослинами – кущовими і злаковими – з’явився на розподільчому колі по вул. Ремісничій біля Воскресенської церкви.

Щодо міні-скверу біля податкової, там іще висаджені кущики барбарису. Коли пагінці зміцніють, будемо формувати крону й створювати живу огорожу. Ще одна новинка в цьому сквері – липи декоративної форми. Цей вид стійкіший до атмосфери великого міста. Ми помітили, що звичайні липи починають хворіти, їм некомфортно в загазованому просторі, тому вирішили використати саме цей декоративний вид.

– Ви згадали, що на деяких ділянках для озеленення замість однорічних будете використовувати багаторічні рослини. Розкажіть про цю задумку детальніше. Що вже зроблено?

– Традиційно на квітниках у нашому обласному центрі бачимо однорічні рослини. Це означає, що працівники КП «Зеленбуд» мають їх щороку висаджувати, а після сезону цвітіння – викопувати й висаджувати інші. Однак площа квітників постійно зростає, обсяги робіт – збільшуються. Тому ми вирішили поступово замінювати однорічні рослини багаторічними – не всюди, а тільки на певних ділянках.

Зокрема квітник на бульварі по пр. Миру, навпроти ЗОШ №1, вже засадили лавандою. Поки що рослина не квітне. Дамо їй час, нехай приживеться, бо люди, на жаль, можуть почати її витоптувати під час фотосесій або викопувати, щоби посадити у власному дворі.

Цікава й оригінальна нова клуба з’явилася і в нижній частині Валу після реконструкції. Зокрема висадили кущі: самшит вічнозелений, таволгу (спірею) японську, ялівець козацький, гортензію деревовидну, дві декоративні форми  гортензії волотистої. Поєднали багаторічні з однорічними рослинами. Багаторічні квіткові рослини: астильба та гемерокаліс (лілейник). Однорічні: катарантус, тагетес (чорнобривець), бегонії гібридна та вічноквітуча, бальзамін. Хоча, можливо, не всі готові до такого виду озеленення, адже звикли до однорічників, які квітують масово, яскраво, але недовго. На колір і смак – товариш не всяк. Надалі плануємо поєднувати однорічні рослини з багаторічними на квітниках, щоби з ранньої весни й до пізньої осені наше рідне місто виглядало квітучим, охайним і доглянутим.

«Вертикальні» клумби – ще одна родзинка від «Зеленбуду»

– Із настанням літа в Чернігові на вулицях і в зелених зонах знову з’явилися ще й термочаші з квітами. Як давно використовуєте цей вид озеленення? Що висаджуєте?

– Ця ідея з’явилася, напевно, років шість тому, відтак ми суттєво збільшили кількість самих термочаш, квітів, які в них висаджуємо, й кількість локацій, де використовуємо таке вертикальне озеленення. Зараз у місті встановлено близько 560 термочаш, але згодом додамо ще 50 на колі для розвороту. Що висаджуємо? В основному сурфінію, яку спеціально для нас вирощують на підприємстві, де ми закуповуємо ці рослини. Наше завдання – доглядати так, аби вони квітнули якомога довше, поливати, підживлювати. Ця рослина невибаглива, але все одно кожну квітку, що відцвіла, треба зрізати. Термочаші гості та жителі нашого міста можуть побачити не лише в центрі. Вони є в мікрорайоні Масани, на Кругу біля залізничного вокзалу,  РАГСу, на П’яти кутах,  в’їздах до Чернігова з різних боків.

– Не можу не запитати вас про тюльпани, які розквітають навесні: їх кількість, різнобарвність і різноманітність просто вражає!

– Так, цього року через карантин багато містян, на жаль, не могли особисто побачити всю цю красу. У нас квітли тюльпани, нарциси, гіацинти, мускарі. Принагідно хочу подякувати всім фотомайстрам, які фотографували наші квітучі клумби й виставляли світлини у соцмережі. Приблизно 4 роки тому ми прийняли рішення, що будемо щороку додавати кількість тюльпанів, аби навесні всі хотіли завітати до нас у Чернігів і побачити таку красу. Це тюльпани з Голландії, замовлення ми формуємо влітку, адже висаджувати насіннєвий матеріал будемо восени, тож саме зараз наші інженери підраховують, якою має бути кількість рослин наступного року, кольори, сорти тощо. Зауважу, що нині в Чернігові розквітло 120 тисяч цибулинних рослин - дуже багато! Але завдяки цьому маємо таку привабливу картинку. На осінь дизайн клумб знову змінюється. Переважно висаджуємо хризантеми.

– Виходить, упродовж року озеленення в парках і скверах Чернігова трансформується кілька разів? Це доволі кропітка робота. А чи багато фахівців безпосередньо задіяні в цьому процесі?

– Як я казав, кожен наш працівник – від водія до інженера – націлений на позитивний результат. Всі трудяться на совість. На жаль, молодь не вважає перспективною для себе сферу житлово-комунального господарства через заробітну плату. Є сфери, де платять набагато більше. Тож у бригаді озеленювачів на цей момент працюють понад 20 жінок. Переважно це працівниці, які з нами вже не один рік, старшого віку. Відчуваємо брак кадрів. Маємо певні наміри, аби якось вплинути на цю ситуацію, налагодили співпрацю з ПТУ, будемо залучати випускників навчально-реабілітаційних комплексів. Наші нинішні працівники – це наш золотий фонд.

Катальпи, магнолії та сакури – вже не дивина

– Останнім часом у Чернігові активно ремонтують вулиці, змінюють покриття, і останній заключний штрих у благоустрій після будівельників зазвичай вносять працівники «Зеленбуду». Нагадайте нашим читачам, що та де вже зроблено?

– Після капітального ремонту  вулиці Кирпоноса там два роки тому висадили граб. Вулиця неширока, тому наші інженери запропонували використати для озеленення саме це дерево з уже сформованою кроною висотою 2-2,2 м. Деревця добре прижилися, перезимували. Наприкінці цього року маємо зробити формувальне підрізання крони.

Міський голова скеровує нас, щоби після ремонту дерева на вулиці оновлювати повністю, аби вони були приблизно однакового розміру, а в результаті вулиця мала інший естетичний вигляд. Але проблема, яка дуже гальмує нас у всіх намірах, – наявність підземних комунікацій. Треба зберігати певну відстань до мереж. Тому знайти місце, скажімо, на вулиці  Ремісничій, де можна посадити дерево, дуже складно. Намагаємося пристосовуватися. На літо, аби вулиця була привабливою, доволі щільно поставили катальпи в ящиках. Ще ці деревця є біля Будинку книги, Головпоштампту та на перехресті проспекту Миру та вулиці Коцюбинського. Чимало рослин вивезли на вулицю Рокосовського й виставили там, де вони найбільш потрібні: на розділовій смузі навпроти храмового комплексу та біля магазину «АТБ». Надалі катальпи з горщиків плануємо висадити у відкритий ґрунт.

– Чи вдається зберегти за Черніговом статус одного з найзеленіших міст в Україні?

– Для цього працівники «Зеленбуду» продовжують висаджувати рослини у парках і скверах. Зокрема, на Алеї Героїв цього року з’явилися декоративні ялини з блакитною хвоєю – вони будуть невисокі за розміром, декоративні яблуні та платани іспанські. Навесні працівники «Зеленбуду» висаджували нові рослини в тих місцях, де вони були вкрадені або пошкоджені. Це ялівець, барбарис, спірея та інші. Рослини досаджені, в тому числі, на вул. Рокосовського, а в мікрорайоні Масани вздовж вул. Незалежності посаджені клени різних декоративних форм. На жаль, саме там багато рослин, висаджених раніше, були пошкоджені автомобілями, зламані або не прижилися.

У сквері біля пам’ятника Богдану Хмельницькому ми висадили деякі кущові, зокрема, дерен білий Elegantissima декоративний, що легко переносить морози, стійкий до забруднення повітря, а також кизильник Даммера й декілька магнолій кобус.

– Ви згадали про магнолії, але в Чернігові вже не дивина побачити й сакури, що ніжно квітнуть навесні. Деревця наче непогано прижилися. А чия це взагалі була ідея?

– Це був експеримент: кілька років тому, коли до Чернігова приїздив консул Японії, ми отримали завдання від Владислава Атрошенка  – здивувати японську делегацію. Тому вирішили придбати культивовані сакури та  спробували їх висадити. Придбали 53 саджанці зі сформованою кореневою системою, висадили в сквері навпроти «Мегацентру», і зараз це одне з улюблених місць прогулянок городян. Для контрасту висадили поруч кущики форзиції, що квітне жовтим кольором. Згодом сакури прижилися й на вузькому бульварі біля філармонії.

А магноліями чернігівці та гості міста можуть помилуватися навесні в сквері Богдана Хмельницького. Це декілька кущиків магнолії Stellata або зірчастої, кущики іншого сорту (магнолія гібрідна Сюзан) мають рожеві квіти у формі тюльпану.

Підсумовуючи, зазначу, що наше місто не боїться експериментів в озелененні. Варто подякувати всім нашим співробітникам за те, що вони зазвичай удалі. Все, що ми робимо в місті, – робимо для всіх! Тому й чернігівцям варто нагадати, що зелені зони, квітники, газони – це спільна власність нашої громади, тож просимо ставитися до них дбайливіше. Нехай наші діти й онуки підростають у зеленому прекрасному місті!

Вікторія СИДОРОВА
Фото Мар'яни Харді та надані "Зеленбудом"

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21