Підготовка складів до надходження насіннєвого матеріалу нового врожаю

2020-07-16 09:46

Забезпечення збереження врожаю зерна чи насіннєвого матеріалу без втрат та погіршення якості — не менш важливе завдання, ніж саме вирощування. Свіжозібране насіння є добрими ласощами як для різного роду шкідників, так і для швидкого розповсюдження різноманітних грибкових захворювань, що завдають насіннєвому матеріалу непоправної шкоди.

Склади, призначені для розміщення та зберігання насіннєвого матеріалу, повинні бути зачищеними, сухими, захищеними від потрапляння атмосферних опадів і ґрунтових вод. Перед прийняттям насіння на зберігання проводиться ретельна зачистка складського приміщення від залишків насіння врожаю минулого року. У складах, які обладнані каналами активного вентилювання, також проводять зачистку каналів від розсипів насіння. Після ретельної зачистки необхідно провести огляд складського приміщення на предмет виявлення нір гризунів і тріщин, щілин у стінах та підлозі (у них накопичується пил і можуть жити комірні шкідники), при виявлені котрих слід їх відремонтувати. У такий спосіб складське приміщення підготоване до наступного етапу — знезараження (дезінфекції), яке слід проводити 20% розчином свіжогашеного вапна або агрохімікатами (розчинами, аерозолями, емульсіями і суспензіями для вологої дезінсекції та порошкоподібними препара­тами).

Сховища, які можна загерметизувати, краще оброб­ляти аерозолями, тобто штучним туманом, який рівномірно розповсюджується складом і проникає в кожний закуток. Дезінсекцію сховищ проводять за 7 днів до завантаження у них насіння. Перед проведенням дезінсекції склад ретельно очищають, заносять у нього інвентар, мішки, брезенти тощо.

Ефективність знезаражування на­сіннєсховищ перевіряють через 3-7 діб.

При виявлені у  сховищі гризунів (пацюків, мишей) або їх екскрементів проводять дератизацію приміщення. Найефективніший і найменш трудомісткий спосіб їх знищен­ня — хімічний, включаючи застосування ха-рчових та водних отрує­них принад і газову дератизацію. Механічний спосіб (використання різних знарядь для відлову) є допоміжним у комплексі з хімічним.

Для якісного збереження насіннєвого матеріалу склади  повинні бути обладнані приладами для вимірювання основних режимів зберігання: температури (термометрами або термографами) і відносної вологості повітря (психрометрами або гігрографами), а також термоштангами для вимірювання температури в  насінні. Для активного вентилювання сховищ застосовують стаціонарні або пересувні вентиляційні установки.

Сховища повинні бути обладнані протипожежним та прибиральним інвентарем, щоби підтримати чистоту й уникнути висипання насіння.

На зберігання закладають партії кондиційного насіння, яке повинно бути очищеним від органічних домішок (рослинні рештки, насіння бур’янів, живі комахи та ін.), які є джерелом самозігрівання, розвитку хвороб і шкідників, та доведене за вологістю до вимог державних стандартів, що гарантує тривалий термін зберігання.

Дотримання вищенаведених рекомендацій дасть можливість зберегти сортові та посівні якості насіння від збирання до використання, а також отримати гарні врожаї у майбутньому.

За матеріалами сектору роботи зі зверненнями громадян, взаємодії з громадськістю та ЗМІ ГУ Держпродспоживслужби 
в Чернігівській області

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13