Медичні новації спонукають замислитися

2020-07-13 09:04

З кожним днем епідемії коронавірусу у нас збільшуються ризики погіршення здоров’я багатьох людей — мучимося, але тягнемо зі зверненням до свого сімейного лікаря. Боїмося «підхопити» вірус десь по дорозі. До речі, особисто також належу до категорії таких осіб.

А от коли все-таки почнемо звертатися до лікарів активніше — багато чого буде нам у новинку. І стане поштовхом, аби й посперечатися, і навіть полаятися. Тому давайте розповім вам, що нового зі знаками + і – ви віднедавна зустрінете в поліклініках та лікарнях.

Три працюючі системи

Перша. Медична реформа від Уляни Супрун — благо для всіх українців! Особливо бідних. Згідно з нею — гроші йдуть за пацієнтом! Тобто, якщо ви звертаєтесь до свого лікаря — всі послуги, які він надає, — для вас безкоштовні. Якщо він посилає вас зробити якісь аналізи чи обстеження — це все безкоштовно! Посилає до вузького спеціаліста — для вас усе безкоштовно! До лікарні — для вас багато чого безкоштовно! Доречно сказати, що безкоштовного могло бути значно більше — якби цю програму не скоротили (зменшили фінансування) втричі на цей рік!

Друга. Крім того — вирішили продовжити життя відверто некомпетентним медичним закладам! Де була погана якість лікування; де з вас щоденно вимагали гроші; годували тим, що їсти неможливо. Де немає сучасного медичного обладнання. Палати жахливі. І список поганого можна продовжувати дуже довго! Так от — вам це залишили! При цьому — також суттєво зменшили фінансування! 

Третя. Якщо ви іноземець, або наш громадянин, який і досі не обрав свого сімейного лікаря; або ви вирішили звернутися до медиків без направлення, на власний розсуд — можете звертатися куди й до кого завгодно! Тільки за це ви будете офіційно платити з власної кишені! Тобто жодної безкоштовної медичної послуги не отримаєте! І платитиме за тими розцінками, які будуть у того лікаря чи лікарні. Й великої різниці для вас не буде — чи платити напряму, чи через нібито «благодійні» внески.
Підсумовуємо: найменші розцінки будуть у лікарнях, які мають на руках угоди стосовно  участі у Програмі надання медичних гарантій із Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Яка за надання спеціалізованої медичної допомоги 48-ми закладам області виплатила близько 367,4 мільйона грн; за надання екстреної медичної допомоги виплачено понад 39,4 млн грн. 

За надання допомоги пацієнтам із COVID-19 та з підозрою на нього медичні заклади Чернігівщини отримали від НСЗУ майже 41,9 млн грн. Усі ці послуги для пацієнта, що госпіталізований до лікарні з діагнозом СOVID-19 або з підозрою на нього, є безоплатними.

Тарифи на платні послуги

Депутати облради затвердили їх для трьох лікарень: центру онкології, обласного кардіологічного центру та обласної лікарні. Це — розцінки, за якими платитимуть закладам, наприклад, іноземці або люди, які не мають електронного направлення від сімейного лікаря. Лікарні ціни встановлювали самостійно. Одні й ті ж самі послуги у них можуть коштувати дорожче, інколи втричі.

Найдорожчі вони у центрі сучасної онкології. Наприклад, за перебування в найдорожчій палаті з поліпшеним обслуговуванням тут доведеться заплатити 650 гривень у день. У  кардіологічному центрі найдорожча палата коштує в три рази менше — 220. Ціна загального аналізу крові в онкоцентрі — 90 грн, у кардіологічному — 55. Загальний аналіз сечі також майже вдвічі дорожчий — 70 проти 40 гривень. 

За словами керівника онкоцентру Юрія Шеня, «єдиної формули розрахунку не існує, у свої ціни, окрім витрат на матеріали та працю, заклали ще й рентабельність. Ми —  підприємство, ми маємо бути рентабельними. Коли підрахували вартість, порівняли її з тими, які є в інших закладах. Якщо брати лабораторії «Сінево», «Сіммед», «Інвітро» — у нас нижчі ціни. Ми вважаємо, що має бути 20% рентабельності. При цьому не говоримо про отримання якихось прибутків. Принаймні ми повинні завдавати якомога менше клопоту своєму власникові (громаді області — тобто нам із вами). Щоби громада менше вкладалася в наш розвиток, обладнання та ремонти, мотиваційні складові для персоналу. Пацієнт може лягти на два-три дні в стаціонар, але він за це платить кошти і він знає — за що він платить. Ми чесно йому кажемо. Це — вартість наприклад, готелю.  Ми взяли за основу готель «Україна», де перебування 380 гривень/доба. Люди тепер купують не медикаменти, а палатні послуги. За ці «доходи» ми зможемо преміювати хірурга, який робить надзвичайно складні, ексклюзивні операції. Або ту ж саму медсестру, яка ночами не спить на ургентних операціях». Як на мене, саме так повинен робити справжній господарник. 

А що у чернігівських міських медзакладах?

У першій міській лікарні планують ввести плату за деякі послуги: 35 гривень за масаж обличчя, грудної клітини — 65 грн. Підбір контактних лінз — 181 гривня. 94 — за аналіз групи крові. УЗД грудної клітини — 128 гривень, УЗД шлунково-кишкового тракту – 168 гривень, флюорографія — 27 грн, а за день перебування в палаті з поліпшеними умовами — 137 гривень. Найдешевша консультація у лікаря-ендокринолога з питань дієтології — 57 гривень. Найдорожча — в акушера-гінеколога – 133 гривні. 
Платитимуть за послуги в лікарнях, якщо пацієнта на обстеження лікар не направляв. Вони мають надаватися безоплатно, коли пацієнт має електронне направлення від сімейного лікаря або лікуючого лікаря. Однак до переліку безкоштовних увійшли не всі медичні послуги. За такі пацієнт має сплатити сам, незалежно від того, чи має він направлення. Це, наприклад, стоматологія. Або ж фізіотерапевтичні процедури, які не входять до пакету з реабілітації. Зокрема це — масажі. Пов’язано це з недостатнім фінансуванням медичної сфери. Бо за наявні кошти треба покрити в першу чергу медичні послуги, коли треба негайно рятувати життя людини. Ті, які в певних напрямках дороговартісні. Які можуть привести до дуже великих витрат і таке інше. 

І наостанок. За словами керівниці НСЗУ Оксани Мовчан: «У Програмі надання медичних гарантій наступного року пропонується фінансування лікування хворих на туберкульоз на амбулаторному рівні, впровадження мобільної психіатричної допомоги, розвиток медреабілітації та розширення програми «Доступні ліки». Аби врешті-решт трансформувати систему так, щоби дати надійну опору пацієнтові, якого спіткала біда».

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13