Про бібліоняню, бібліотечні сутінки та «Вікно в Америку»

2020-07-06 08:25

Якщо ви думаєте, що люди ходять до бібліотеки винятково заради книжок, то дуже помиляєтеся. Сучасні бібліотеки вже давно перетворилися на інформаційні, наукові, культурно-освітні заклади, де дедалі частіше розвиваються і впроваджуються нові послуги та сервіси. Зокрема в нашій Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці імені В. Г. Короленка можна не лише читати книги, але й безкоштовно попрацювати в зоні дії Wi-Fi, повчити іноземні мови, опанувати комп’ютерну грамотність, скористатися послугою бібліоняні, долучитися до творчих та наукових заходів, зробити селфі в комфортних зонах та навіть погаласувати. І це ще не все. У відвідувачів бібліотеки є багато різних переваг. Про сучасні бібліотечні новації, плани на майбутнє та потреби сьогодення розповіла директорка Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка Інна АЛІФЕРЕНКО.

— Інно Михайлівно, що змінилося у вашій бібліотеці за останні 5 років?

— За останні роки у нас змінилися деякі напрямки роботи. Крім книговидачі ми активно займаємося популяризацією літератури. І все, що робиться в бібліотеці, це для того, щоби люди читали й користувалися нашими ресурсами, отримували тут нові знання. Адже не завжди в Інтернеті можна знайти достовірну інформацію в потрібній кількості. Наша бібліотека є обласним депозитарієм краєзнавчої літератури і центром краєзнавства в області. Ми надаємо в користування найповніше зібрання документів у межах регіону. Один із пріоритетних напрямків роботи — популяризація української мови. До Дня поезії ми проводимо всеукраїнський поетичний фестиваль «Дотиком душі», на який приїздять поети з усієї України. Їхні кращі поетичні твори друкуються у збірці «Первоцвіт». При бібліотеці діє поетичний клуб «Бібліопростір А+», де наші місцеві поети проводять цікаві творчі засідання не лише у стінах бібліотеки, а й поза її межами: в парку, кав’ярнях. Торік бібліотека виграла грант і співпрацювала з Українським культурним фондом. Ми реалізували проєкт «Мандрівний поетичний бібліопростір А+». Наші митці побували в Ніжині, Прилуках, Новгороді-Сіверському, Куликівці. Не тільки побороти невпевненість у собі, виступаючи перед аудиторією, а при цьому ще й удосконалити рідну мову можна, відвідуючи  засідання української мовної студії ораторського мистецтва. У клубі «Краєзнавець» проводиться робота з популяризації краєзнавчої тематики. А у мистецькій вітальні відбуваються різні виставки та зустрічі з фотомитцями, художниками,  акторами, режисерами, майстрами.

—  Нині бібліотеки особливу увагу приділяють створенню електронних  аналогів друкованих книг, періодичних видань,  звукозаписів із грамплатівок. Що зроблено в цьому напрямку роботи?

— Ми продовжуємо роботу над електронною бібліотекою та вдосконаленням онлайн-обслуговування. Вдосконалюється робота з онлайн-запису читачів. Тобто людина з дому може записатися до бібліотеки і замовити книги через сайт бібліотеки, скориставшись електронним каталогом. Як показав карантин, така форма роботи дуже актуальна. І в подальшому, коли бібліотекарі повернуться на свої робочі місця, читачі зможуть приходити до бібліотеки у зручний час, щоб забирати свої онлайн-замовлення. З 2012 року у нас працює проєкт «Електронні версії місцевих періодичних видань». Будь-яка людина може зайти на наш сайт і в електронній бібліотеці, в розділі місцевих видань, переглянути електронні повнотекстові газети та журнали Чернігівщини.

— Крім книжок та різної інформації бібліотека імені В. Г. Короленка цікава різними інноваційними послугами та креативними заходами. Розкажіть про це.

— Для того, щоби зробити бібліотеку більш популярною і люди краще розуміли роботу бібліотекарів, ми провели „бібліотечні сутінки”. В один із зимових вечорів бібліотека перетворилася на особливе, утаємничене місце з літературними героями, різними відкритими майданчиками, де кожен із відвідувачів міг знайти собі заняття за інтересами і побачити, як облаштована бібліотека зсередини. Відвідувачі були в захваті. Дуже різноманітна у нас соціокультурна діяльність. Ми співпрацюємо з різними громадськими організаціями і щотижня у нас відбуваються цікаві лекції, семінари, майстер-класи. Бібліотека цікава своїми краєзнавчими конференціями, творчими заходами, виставками, різноманітними клубами. Наприклад, люди старшого віку тут можуть опанувати комп’ютерну грамотність, а у клубі іноземних мов можна вчити англійську, французьку, іспанську, італійську чи німецьку мови. Уроки проводяться у вигляді цікавих тематичних вечірок за участю носіїв мови. Клуб ведуть як місцеві викладачі іноземних мов, так і волонтери Корпусу Миру. А ще бібліотека співпрацює з Посольством США в Україні, і у нас є інформаційний центр «Вікно в Америку». Завдяки цьому інформаційному ресурсу ми можемо більше дізнаватися про життя, культуру, історію США.

Крім того створюємо комфортні зони для різних категорій користувачів. Червону (тиху) для досліджень і вивчення тем, жовту (вільну) для зустрічей із друзями і зелену (галасливу) для соціокультурних заходів. А ще відкриті доступи до фондів, де було би зручно працювати з книгами.

— А що це за нова послуга бібліотечної няні?

— Я давно мріяла, аби батьки разом із дітьми могли прийти до нашої бібліотеки й спокійно попрацювати тут. І ми вирішили на абонементі створити дитячий куточок «Почитайко», де для малят є цікаві книжечки (звичайні й такі, що «говорять»), іграшки, розвиваючі ігри, розмальовки, матеріали для малювання. Наймолодші відвідувачі бібліотеки та їхні батьки дуже люблять цей куточок. Адже тут дітлахи можуть із користю провести свій вільний час. При цьому вони творчо та інтелектуально розвиваються. Бібліоняня читає діткам книжки, обговорює з ними цікаві малюнки, грає в ігри, малює. Таким чином, дитина перебуває в комфортному і безпечному середовищі. І часто буває так, що діти просять батьків чи бабусь піти до нашої бібліотеки.

— Чи багато людей ходить до бібліотеки? І хто саме?

— Нашу бібліотеку відвідує чимало людей. Користувачі звертаються до нас із різними запитами. Приходять як любителі художньої літератури, так і дослідники, котрі пишуть  наукові роботи з історії рідного краю. На базі матеріалів бібліотеки викладачі та студенти готують магістерські, кандидатські, докторські роботи. Є категорія людей, яка активно використовує нотний фонд бібліотеки, фонд літератури з мистецтв. Любителі помайструвати чи вирощувати рослини відвідують відділ документів технічних, сільськогосподарських наук. А для людей, які потребують юридичної допомоги, працює «Центр правової інформації».

—  А про що ви мрієте як керівник? 

— Коли глобально, то мрію, щоби в Україні якомога швидше закінчилася війна, швидше минув карантин. Якщо про справи бібліотечні, то щоби гідно цінувалася праця бібліотекаря. Молодь сьогодні не дуже хоче працювати в бібліотеках. Колектив старіє. Може виникнути дефіцит кадрів, — каже Інна Аліференко.

Цікавою бібліотеку робить творчий колектив закладу. Хтозна, можливо, в недалекому майбутньому наші бібліотекарі здивують нас іще чимось креативним.

Спілкувалася Валентина НАУМЕНКО
Фото з Інтернету

Інші новини:


«Бо мусить хтось стояти незворушно і не пустити ворога далі...»

Петро Кощей ніколи не боявся армії. І міг би взагалі не служити. Бо вдома в Данівці на Козелеччині залишалися немолоді батьки, в яких він був єдиною пізньою дитиною. Але 2013 року хлопець пішов до армії, був на строковій службі в Білій Церкві. 2014 року не стало батька... А Петро тоді вже був в АТО і служив там на контракті.

2021-10-13 09:03