Психолог – людина, яку не варто боятися

2020-07-03 10:47

 

Психологічні проблеми, на які часто просто не звертають увагу або відмахуються, як від чогось несерйозного, стають все важливішими в сучасний спільноті: за даними ВООЗ, в Європейському регіоні тільки на депресію хворіє близько 40 мільйонів людей, а 128 тисяч європейців саме через цю недугу щороку скоюють суїциди... Проте депресія (яка навряд чи зменшилася за час загальнопланетарного карантину) — далеко не єдина психологічна проблема, з якою стикається чи стикався ледве не кожен із нас. Як зрозуміти, що треба звертатися до фахівців, де їх знайти та чи варто боятися? Особливо коли це стосується дітей.

Наведу лише один приклад. У родині старший син, школяр, образив меленьку сестричку. Батьки, не розібравшись у ситуації¸ „прочитали мораль” хлопцеві й „настрахали” його: завтра звернемося до шкільного психолога. Дитина злякалася і тихцем зникла з дому. Було то надвечір. Батьки ледь не втратили розум. Добре, що хлопець таки подзвонив додому. Тато знайшов потрібні слова, й син повернувся. До психолога вони не зверталися. Все владналося. Родина порозумілася. Але! Ми бачимо, як важливо глибоко розуміти своїх дітей. І — роль психолога в нашому житті, особливо дитячому. І як важливо психологам довіряти! Особливо тим, які працюють у школі, дошкільному навчальному закладові.  

У Чернігові багато психологів. Вони є при лікарнях, є приватні кабінети тощо. Але наразі ми вирішили почути саме дитячого психолога. 

Відтак про дуже важливі теми ми поговорили з магістром психології, практикуючою психологинею з понад дворічним стажем — Марією Карась.

—  У загальній свідомості психолог ледве не лікар. Наскільки це правда: чи можете ви, наприклад, виписувати ліки? 

—  Багато людей думають, що психолог — це майже психіатр, проте це не так, адже психолог не має медичної освіти, тому й рецепти на ліки виписувати не може. Психолог – це «лікар людської душі»: ми допомагаємо людям впоратися з внутрішніми проблемами особистості. 

—   Які психологічні проблеми найбільш поширені та як зрозуміти, що в тебе проблема? 

—  Найчастіше люди страждають невпевненістю в собі: в багатьох із нас є багато комплексів, які ми можемо навіть не усвідомлювати. А найпоширенішою проблемою сучасності є депресія. Звертатися до спеціалістів треба, коли ви постійно відчуваєте неспокій, не можете впоратися зі своїм внутрішнім станом тривоги, відчуваєте пригніченість, або коли у вас є конфлікти чи проблеми з дітьми чи близькими, які ви не можете вирішити самостійно. 

— Наскільки важливо вчасно звернутися до психолога та де в Чернігові можна отримати допомогу? 

—  У моїй сфері (я працюю з дітьми) важливо не пропустити мить, коли проблему можна досить легко вирішити. Тому, якщо вас непокоять проблеми з дітьми, треба «ловити момент» й відразу проконсультуватися з психологом: у кожному садочку, школі, коледжі чи ВНЗ є штатний психолог, до якого можна звернутися по допомогу. Крім того є клініка «Дружня до молоді»  (в чернігові на вулиці Рокоссовського, 30, телефон: 671-691, - прим.), де молоді люди можуть анонімно отримати допомогу й де психологи допоможуть розібратися у проблемах. 

— Ви казали про дітей… Як зрозуміти, що у вашої дитини проблеми? Які найпоширеніші проблеми дітей у різних вікових категоріях? 

— Якщо при спілкуванні зі своєю дитиною у вас виникають труднощі, або вас бентежить її поведінка, то, напевно, в дитини є якась проблема. Найпоширеніші: агресивність, порушення мовлення (заїкання, дитина довго не говорить), істеричність. Сучасні діти часто страждають на підвищену дратівливість. Підлітки потерпають від депресії, комплексів, невпевненості в собі, сором’язливості… Але підліток відрізняється від дитини тим, що він сам може звернутися по допомогу: з 12 років людина самостійно може ходити на консультацію до психолога, без супроводу батьків.

Якщо ви помітили, що ваша дитина була веселою та доброзичливою, а стала агресивною — це може бути першим дзвіночком для звернення до психолога. Але головне правило: дитина сама має хотіти ходити до психолога.  

— Як переконати дитину ходити, якщо вона і не бачила психологів? 

— Пояснити важливість цього кроку — що в подальшому ці проблеми можуть зіпсувати її стосунки з іншими людьми. Але в багатьох випадках проблеми у психології підлітків виходять від батьків. Тому, якщо хтось із батьків приходить до психолога, займаються не корекцією поведінки дитини, а корекцією поведінки того, хто прийшов на консультацію, тобто, в цьому випадку, батьків:  якщо вони прийшли з дитиною, то надають консультацію стосовно дітей, а якщо прийшли батьки (без дитини) — то консультують уже батьків. Ми маємо допомогти людині краще зрозуміти себе й підштовхнути до відповіді: чи нема проблеми в поведінці дитини у нас самих — у поводженні дорослих із дитиною?..

— За вашими спостереженнями, українці не бояться звертатися до психологів? 

— Зараз частіше звертаються до психологів, тому що стало багато ТБ-шоу, літератури, яку можна придбати в магазині чи почитати статті в Інтернеті — люди стали краще розуміти функцію, яку має виконувати психолог.. Але все ж багато хто ставиться до психологів із недовірою, вважає: якщо психолог щось про нього дізнається, це може на нього негативно вплинути. 

— До речі, чи є у психології аналог медичної таємниці? 

— Звісно. Є Кодекс честі психолога, за яким не можна розголошувати ті проблеми, з якими до вас звернувся клієнт. 

— Ви казали, що наразі є багато літератури в Інтернеті. Й, напевно, хтось, прочитавши певну кількість сайтів, може вирішити, що він і сам психолог. Чим відрізняються такі начитані в Інтернеті від людини, яка закінчила ВНЗ за спеціальністю «Психологія»? 

— Професійний психолог глибше розуміється в проблемі, володіє більшою кількістю інформації, ніж пересічний громадянин.  Але якщо людина може впоратися зі своїми негативними емоціями, вміє себе перемикати за допомогою психологічної літератури — напевно, вона може бути сама собі психологом. 

— А чи може така людина бути психологом для когось іншого? 

 На мою думку, ні. Тільки якщо вважати психологом людину, котра дає можливість виговоритися іншому. 

— Щоб ви порадили нашим читачам: чому не варто боятися звертатися до психологів?

— Коли вам небайдуже своє життя, життя близьких, дітей — неодмінно потрібно звертатися до психолога, щоби він вам, наприклад, дав рекомендації, як чинити у випадку дитячих проблем, так само й підвів вас до висновків про те, як треба змінити життя, щоб усунути проблему. Ми маємо просто привести саму людину до розуміння того, як вона має діяти. 

Розмовляв Андрій ІГОШИН
Фото з особистого архіву Марії Карась

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13