Сортуй сміття – рятуй планету!

2020-07-02 12:14

Минулої суботи, 27 червня, в Чернігівському обласному молодіжному центрі відкрилася перша у місті освітня сортувальна станція. Що це таке та як пов’язано сортування сміття з освітою — з’ясовували наші кореспонденти. 

Чернігівське сміття і чеський проєкт

Проблема сміття і його утилізації ще недавно (до початку світової пандемії) була однією з головних на нашій планеті. Й хоча коронавірус змінив порядок денний, проблема залишається – людство накопичує все більше сміття, чим створює незручності не лише собі, а й усій Землі. 

Як ми знаємо, в Чернігові та більшості районів області вже практикують окремий збір пластикових пляшок, у деяких крамницях встановлені ємності для збору батарейок... Проте це – далеко не єдині види сміття, які потребують обережної утилізації або переробки. Саме тому на колишньому складі колишнього кінотеатру ім. Щорса й з’явилася станція, де, в рамках проекту «Supersorters», можна буде здавати понад 20 видів вторсировини. 

— Проєкт реалізується в рамках угоди між міністерством закордонних справ Чеської Республіки та громадською організацією «Еко Місто». Він виконується за рахунок благодійного внеску від посольства та власного внеску нашої організації. Зокрема ремонт у приміщенні сортувальної станції ми мали виконати за рахунок місцевих коштів, а обладнання й витратні матеріали придбані за кошти грантів, - розповів керівник ГО «Еко Місто» Сергій Безбородько. – Вторсировину ми прийматимемо безкоштовно. Перший місяць – у тестовому режимі, адже, на жаль, не всі фракції, які ми будемо збирати, є ресурсоцінними – великий перелік відправляти-мемо до Києва на переробку, а за деякі, зокрема неліквідний пластик, що не підлягає переробці, нам доведеться платити за рахунок коштів, отриманих за реалізацію цінних вторресурсів.

Через місяць в «Еко Місті» обіцяють оприлюднити звіт і показати: скільки заробили й скільки витратили на утилізацію сміття. Тоді ж зможуть зрозуміти, наскільки проєкт  прибутковий, та прийматимуть рішення щодо його подальшого розвитку. 
Поки ж цей місяць не минув, станція працюватиме в тестовому режимі у вихідні – тут чергуватимуть волонтери, котрі й підказуватимуть чернігівцям, як та куди треба утилізувати різні види сміття. 

Сміття та освіта

На самій станції збір сміття буде більш роздільним, ніж може собі уявити пересічний мешканець Чернігівщини. Наприклад, окремо будуть збирати одноразовий посуд та етикетки, папір же й зовсім збиратимуть у три окремі контейнери: в один книги, газети та журнали, в інший – картон та пап’є-маше, у третій – офісний папір. Пляшки збиратимуть вже у чотири контейнери: окремо – пляшки з-під олії, окремо – білу непрозору пляшку, окремо – прозору пляшку й, окремо, прозору кольорову пляшку (і це не говорячи про те, що ще один контейнер призначений для  флаконів від побутової хімії).

Загалом пункт прийматиме понад 20 видів вторинної сировини. Деякі види не приймає жоден пункт міста.

Відкриття цієї станції викликало жваву дискусію в чернігівському суспільстві – були люди, які це підтримували, але ми бачили і певне нерозуміння. Часто все нове, все передове є незрозумілим. Тому важливою я вважаю в цьому проекті освітню роль, – зазначив директор Департаменту сім’ї, молоді та спорту ОДА Андрій Кужель.

Для молодіжного центру це велика подія, адже саме таким чином упроваджується молодіжна робота за європейськими стандартами. Відкриття цього простору є важливим для нас із точки зору підтримки молоді-жних ініціатив, – розповіла директорка Обласного молодіжного центру Ірина Сімонова

«Освітньою» сортувальна станція зветься тому, що крім, власне, сортування сміття (а тут більшості з нас явно ще є чому вчитися) у рамках цього проєкту буде проводиться й освітня робота. Зокрема, в ході реаліза-ції «Supersorters», пункти сортування сміття (щоправда, там сортування буде лише трьох видів: макулатури, пластику та алюмінієвих бляшанок) з’являться у 11-ти чернігівських школах, а «Еко Місто» підготує «екомен-торів» – учителів та учнів різних шкіл, які зможуть розповісти та популяризувати роздільний збір сміття у своїх навчальних закладах. 

«Ми з організацією «Еко Місто» співпрацюємо вдруге. Минулого року наш досвід був позитивним, тому ми з радістю погодилися підтримати їх знову. Цього разу мова про екологію, про кількість твердих побутових відходів. Такі проблеми гостро стоять в усіх країнах світу. Звичайно, масштаби таких проєктів невеликі, але в деяких містах вони в змозі покращити ситуацію. Я впевнений, що зміни починаються з маленьких кроків...  Ми всі любимо своїх дітей, онуків. Тому давайте більше замислюватися над тим, яку планету залишимо для них», – зазначив у своєму виступі Надзвичайний і Повноважний Посол Чеської Республіки в Україні Радек Матула.

Й зі словами пана Посла складно не погодитися, адже часи маркізи де Помпадур давно закінчилися: після нас має залишитися не потоп та пустка, а життя…

Після офіційного відкриття станції вона відразу прийняла перших відвідувачів.Ще раз нагадуємо, що найближчим часом станція сортування сміття  працюватиме у вихідні з 11-00 до 17-00 у внутрішньому дворику Чернігівського обласного молодіжного центру. Приходьте та зробить нашу планету чистішою! 

Сєргєй КАРАСЬ
Фото Мар’яни ХАРДІ та з відкритих джерел

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21