Валентина ДЗЮБА – про екосвітогляд, екоосвіту та зелене довкілля

2020-06-22 07:30

Валентина ДЗЮБА — чарівна, активна та впевнена в собі ділова жінка. Вона — знана еколог, успішна фахівчиня, громадська активістка і просто багатогранна особистість. Її натхненню та цілеспрямованості можна лише подивуватися. Пані Валентина як ніхто інший розуміє, що ресурси природи зовсім не нескінченні. У сфері її уваги — захист довкілля з його природними та антропогенними системами. І за 31 рік роботи у природоохоронних органах вона стала прикладом для багатьох людей, які почали свідомо дбати про навколишнє середовище рідного міста, долучаючись до найрізноманітніших заходів екологічного спрямування. 

Нині Валентина Андріївна обіймає посаду в.о. начальника Державної екологічної інспекції у Чернігівській області. Займає активну позицію у громадській організації «Жінки Батьківщини» Чернігівщини. Паралельно викладає практики для студентів Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка. Допомагає їм у написанні дипломних та кандидатських робіт. За наукову роботу зі студентською молоддю пані Валентина отримала нагороду Національної академії наук України «Золота фортуна». Крім того вона ніжна, любляча, дбайлива мама і дружина. Жінка, яка мріє, щоби Чернігів завжди носив статус зеленого міста, а чернігівці були більш свідомими в темі екології.  

— Валентино Андріївно, чому вирішили пов’язати своє життя з екологічною сферою?

— За фахом я педагог, учитель хімії та біології. Але по закінченню вишу прийшла на роботу в органи охорони навколишнього природного середовища. І так склалося по життю, що екологом я стала і за своєю професійною діяльністю, і за життєвою позицією, і за своїм свідомим ставленням до довкілля. 

— Ви очолюєте Державну екологічну інспекцію в області. Які екологічні проблеми турбують вас найбільше?

— Найперше турбує проблема утилізації відходів. У нас відсутнє сортування сміття, сортується лише незначна його частина — 5-10%. Решта — валовий збір. Наступна проблема — низька свідомість населення, відсутність відповідальності за збереження довкілля. Береги наших річок засмічені різноманітним сміттям, залишеним після відпочинку, а особливо пластиком та поліетиленовими пакетами. У більшості населених пунктів відсутні санітарні схеми очищення, тобто немає планомірного збору сміття  та вивезення його у відповідно визначені місця. У нас захаращені відходами території  лісових масивів і лісопаркових зон.

Ще одна проблема — безгосподарські артезіанські свердловини. З кожним роком їх стає дедалі більше. Вони становлять загрозу забруднення водоносного горизонту та є однією зі складових погіршення стану води у криницях і колодязях. 
Справжньою бідою стали пожежі на сільгоспугіддях та в екосистемах. Люди випалюють пожнивні рештки на полях, присадибних ділянках  та траву на пасовищах. Через що гине флора і фауна, забруднюється повітря. Людська недбалість призводить до виникнення значних пожеж у лісах. Ми проводимо з людьми просвітницьку роботу, розповідаємо про наслідки випалювання , але, на жаль, не всі чують. Цьогоріч підвищили для порушників штрафні санкції, але дуже складно знайти винуватця. Тому головна моя мета — сформувати в людей правильний світогляд. А це починається з сім’ї, садочка, школи, вишу, громадської позиції. 

Прикладом для всіх є бажання обдарованих дітей берегти природу. Завдяки  співпраці з Департаментом  екології та природних ресурсів Чернігівської облдержадміністрації спільно  залучено наших діток до екофестивалю в Ялівщині, який проводиться до Всесвітнього дня охорони навколишнього природного середовища. Діти готували свої роботи з природних матеріалів, малювали плакати на екологічну тематику. За кращі роботи вони отримали подарунки. І дуже приємно, що в цьому напрямку у нас є однодумці. 

—  Екологічний напрямок ви продовжуєте вести у  громадській організації «Жінки Батьківщини» Чернігівщини. Розкажіть про свою роботу тут.

— Громадська організація «Жінки Батьківщини» Чернігівщини існує трохи більше року. Але за цей час ми вже маємо певні успіхи. Наша мета — об’єднати активних та ініціативних  жінок нашої маленької батьківщини — Чернігівщини. Членкинями організації стають жінки, які реалізували себе як успішні керівниці та підприємниці. Ми закликаємо жіноцтво об’єднуватися заради вирішення важливих суспільних питань. Тут об’єдналися фахівчині різних сфер діяльності, які працюють за різними напрямками. Українознавчим, культурологічним, соціальним, мистецьким, пізнавально-туристичним, екологічним. Ми організовуємо екологічні акції,  проводимо майстер-класи і лекції з самопізнання та самовдосконалення, влаштовуємо культурні й мистецькі вечори, проводимо просвітницьку роботу з дітьми та молоддю. Піклуємося про добробут діток, позбавлених батьківського тепла та уваги, підтримуємо творчі здібності талановитих дітей. Займаємося культурницькою діяльністю, пізнанням рідного краю, екологічною освітою, відродженням та проведенням свят із обрядовими традиціями нашого народу. Зокрема я працюю за екологічним та пізнавально-туристичним напрямком «Люби і знай свій рідний край». Відтак ми знайомимося з культурологічними перлинами нашого краю. Вже були в дендропарку в Тростянці, їздили до Седнева.  Плануємо відвідати Качанівку, Мезинський національний природний парк. У рамках екологічної акції пропонували нашим супермаркетам відмовитися від поліетиленових пакетів та перейти на екосумки. До Дня захисту довкілля висаджували квіти. Але сама по собі екологічна робота без просвітницької діяльності мало чого варта. Я дуже хочу сформувати у людей правильний світогляд у ставленні до довкілля та відповідальність за його збереження.

Ми зустрічаємося з дошкільнятами, школярами інтернату і спілкуємося з ними на екологічні теми. У такий спосіб прищеплюємо їм любов до природи, відповідальність перед нею. Просвітницька діяльність — це основа основ.     

— Я знаю, що «Жінки Батьківщини» Чернігівщини займаються також меценатством. Розкажіть, ким саме ви опікуєтесь? 

—  Ми опікуємося дітками з інтернату. На 1 Вересня дарували їм набори школяра, м’ячі, ракетки для фізичної культури. Опікуємося також вихованцями художньої школи. У нашій громадській організації є дизайнерка Ольга Іващенко. Вона шиє дуже гарний одяг. У нас були світські вечірки, на яких ми робили демонстрацію дизайнерського одягу. На зібрані кошти за квитки на цей захід ми вручили вихованцям художньої школи мистецтв подарункові сертифікати на придбання фарб, пензлів, ватманів та іншого художнього приладдя. Допомагали докупити меблі для класу, де вони вчаться малювати. Хочеться, щоби ці талановиті діти здійснили свої маленькі мрії, тому підтримуємо юних художників у їхніх починаннях. 

—  Знаю, що Ви також працюєте зі студентами «Чернігівського колегіуму» та «Чернігівської політехніки». 

— Вже близько 15 років студенти «Чернігівського колегіуму» проходять виробничу практику на базі  Державної екологічної інспекції. У нас працює дуже багато випускників екологічного факультету. Є фахові спеціалісти-екологи. Ми тісно співпрацюємо з «Чернігівською політехнікою», де дуже багато грантових програм екологічного спрямування. Є ціла плеяда молодих кадрів, яким ми передаватимемо свої знання.

—  За наукову роботу зі студентською молоддю  ви отримала нагороду Національної  академії наук України «Золота фортуна». Пригадайте цей момент.

— У мене залишилися дуже теплі, гарні спогади. Диплом «Золота фортуна» мені вручав український науковець Борис Патон. І було особливо приємно отримати нагороду саме від нього. Адже він – людина-історія. Я вдячна долі за те, що мені випало в житті  поспілкуватися з ним. Він дуже позитивна, розумна, енергійна людина. Взагалі, я досить активна учасниця різних заходів, бо саме так ти розвиваєшся. І після будь-якого форуму чи конференції обов’язково ділюся корисною інформацією з колегами.  

— Ваша сім’я поділяє ваші інтереси, погляди, життєву позицію. 

— Так, мій чоловік і син завжди підтримують мене та долучаються до громадської активності. Вони також розуміють важливість збереження екології навколишнього середовища. Вдома ми окремо збираємо пластик, папір, метал, скло, батарейки. Відмовляємося від поліетиленових пакетів, користуємося екосумками. З нагоди свята в колі друзів навіть не запускаємо повітряні кульки в небо. Звичайно, мені важко поєднувати роботу і сім’ю. На всі справи треба багато часу, тож на сон залишається 5 годин. Але мене надихає підтримка моєї сім’ї. Я люблю своїх чоловіків, люблю готувати для них, випікати щось смачненьке.

—  І, певно, всією сім’є  підтримуєте здоровий спосіб життя?

— Обов’язково. Наша сім’я віддає перевагу здоровому харчуванню, полюбляє велосипедні прогулянки. Особисто я люблю лазню. Вже більше 10 років ми з подругами регулярно ходимо в лазню, після чого купаємося в річці. На Водохреща обов’язково пірнаємо в  ополонку. Обожнюю подорожувати. І в будь-якій подорожі для мене важливо якомога більше побачити й дізнатися про щось цікаве.  

Спілкувалася Валентина НАУМЕНКО
Фото надане респонденткою

 

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13