«Університет-ШВСМ»: суперчернігівки у Суперлізі

2020-06-15 10:36

Спортивний сезон 2019/2020 став унікальним для сучасного спорту, адже багато змагань просто не були завершені. Зокрема жіноча волейбольна Суперліга завершилася, коли команди навіть не дограли регулярний чемпіонат. У підсумку, ані чемпіонів, ані призерів не визначали. Про коронавірус та карантин, шанс українських для українських волейболісток пограти у кращих лігах світу, виступи в Суперлізі та «гарячу» тему з переїздом львівського клубу до чемпіонату Польщі ми поговорили з головним тренером чернігівського «Університету-ШВСМ» Володимиром Жулою.

Оновлення тренерського штабу та бюрократія

— Перед початком сезону 2019/20 ваша донька, та, одночасно, капітан «Університету-ШВСМ» Ганна Жула, у складі збірної України взяла участь в Універсіаді-2019. Чи позитивним, на вашу думку, не тільки для Ганни, але й для команди, стало це відрядження до збірної?

— Для Ганни, в будь-якому разі, це був позитив, адже міжнародний досвід завжди на користь. Для команди… вона ділилася досвідом та емоціями після повернення. Тому можна сказати, що відрядження вдалося. 

— Після перших турів в одному з інтерв’ю ви казали, що мета команди цього сезону – потрапляння до четвірки сильніших. Але, на момент зупинення Суперліги, «Університет» займав передостанню, восьму сходинку в таблиці та здобув лише 4 перемоги у 28 матчах. Чи реально було виконати завдання та чому не вийшло цього зробити? 

— Цього сезону, як ніколи, нас переслідували травми. Практично всі матчі з командами, які, скажімо так, нам під силу було перемогти, ми грали не в оптимальному складі. А наприкінці сезону випали відразу дві людині з основи. Я завжди роблю акцент на коротку лаву запасних – у нас 10-12 людей, які можуть грати у Суперлізі, а має бути 16... Якщо до цього сезону нам щастило – травм майже не було, то нині – навпаки… А рівноцінних замін гравцям основи поки що немає. 

— До речі, те, що цього сезону в «Університету-ШВСМ» з’явився фарм-клуб – ВК НУ ЧК – якось допомогло команді? 

— Тут є свої бюрократичні нюанси, які б я назвав Гордієвим вузлом, що не можна розрубати. Виходить, аби заявити цих молодих перспективних дівчат (хоча, щоби реалізувати перспективу, потрібно, щонайменше, 3 роки роботи) у Суперлігу, вони мають бути учнями Школи вищої спортивної майстерності (ШВСМ), адже інакше на них не буде фінансування. Але якщо ми приймемо їх у ШВСМ, то тренери у ДЮСШ залишаються без групи удосконалення спортивної майстерності (в яких займаються випускниці спортшкіл). Створенням фарм-клубу ми намагалися дати цим дівчатам з ДЮСШ можливість пограти на дорослому рівні. Але проблема залишається. Хочу зустрітися з новим керівником департаменту сім’ї, молоді та спорту ОДА Андрієм Кужелем, щоби вирішити це бюрократичне питання, аби діти могли грати й у шкільній волейбольній лізі, й ми могли їх залучати до матчів Суперліги… Адже молодь треба награвати, а наразі ми не можемо…

— У міжсезоння дві гравчині «Університету-ШВСМ»: Юлія Українець (наразі – вже Камінська) та Олександра Коленко увійшли до вашого тренерського штабу та стали граючими тренерками. Чому прийняли рішення про розширення штабу та що нового молоді дівчата внесли у тренувальний процес?

— Мій помічник Ігор Лукаш вирішив закінчити з тренерською кар’єрою – йому надійшла вигідна пропозиція роботи. Й у тренерському штабі я залишився сам, а це не дуже гарно для команди Суперліги. Потрібно було шукати заміну. Олександра та Юлія закінчили магістратуру, тобто стали дипломованими фахівцями й, поки є така можливість і тренувати, й грати – обрали такий шлях. Вони – більш досвідчені та є одними з лідерів команди, тому ми зробили таку пропозицію. Та й треба готувати заміну, адже все життя не будеш тренувати одну команду… Щодо новації у тренувальному процесі, то тут є гарне прислів’я: «Корабель із двома капітанами потоне». Навіть у «Прометеї» (дебютант Суперліги 2019/2020 та, одночасно, один із лідерів цього сезону, - прим.) є щонайменше 4 тренери, але всі вони виконують план головного тренера. Якщо кожен із чотирьох буде вносити щось своє, то корабель швидко піде на дно. Юля та Саша можуть придивлятися, обговорювати свої ідеї зі мною, але мають виконувати мій план. 

Сезон перестановок і травм

— У ході чемпіонату ви відзначалися цікавими тренерськими рішеннями, зокрема щодо сестер Кравчук. Таїсія, яка раніше грала ліберо, стала виходити на заміни як догравальниця й тривалий час була однією з кращих подаючих спортсменок у лізі, а Карина, яка до травми була діагональною, після повернення грала на позиції зв’язуючої. Чесно кажучи, перетворення ліберо на подаючу та, особливо, діагональної на зв’язуючу у волейболі доводилося бачити вкрай рідко. Зміни від хорошого життя? Та чи задоволені результатом?

— Всі наші гравчині – більш-менш універсальні. Та й це все було не від гарного життя – лише 3-4 гри за весь чемпіонат ми грали в оптимальному складі. Анна Сергєєва, яка до цього грала догравальницею або діагональною, завершувала чемпіонат центральною блокуючою! Це не її позиція, але вона – одна з найбільш універсальних гравчинь і могла зробити найменше помилок. Такий у нас рівень… Напевно, для майбутнього краще було би  на ці позиції ставити молодь, але, знову ж, через бюрократію, ми не можемо цього робити. 

— Сезон в українських Суперлігах спочатку був призупинений, а потім зупинений остаточно без визначення призерів. Наскільки це рішення, як і карантин загалом, стало для вас несподіванкою? 

— Головною несподіванкою, думаю, для всіх, а не тільки для нас, став коронавірус. Я здивувався, що зупинено чемпіонат був так пізно – ще 14 березня, вже без глядачів, ми грали в Запоріжжі з «Орбітою»… На той момент уже припинили баскетбольний чемпіонат, а ми ще грали… Тому несподіванкою це не стало – здогадувалися, що буде. Чи пішло це на користь? Не знаю. Ми повинні були вдома зіграти з «Білозгаром», і мали змогу здобути дві перемоги. Загалом, рік не найвдаліший…

— Зазвичай, команда, яка займає 8 місце в Суперлізі, грає перехідні матчі з другою командою Вищої ліги. Що буде цього сезону та чи зберіг «Університет-ШВСМ» прописку у Суперлізі? 

— Вважаю, Федерація прийняла правильне рішення – Суперлігу розширяють до 10 команд. Тож усі команди Суперліги залишаються, й, швидше за все, з Вищої ліги приєднається «Аланта» (Слобажанське).

— Оцініть сезон загалом – що вдалося/що не вдалося — і які його підсумки персонально для вас? 

— Найголовніше – що у міжсезонні вдалося зберегти склад та створити боєздатний колектив. Ми граємо разом 2-3 сезони й могли бути конкурентоздатними на рівні Суперліги. Але не вдалося створити умови, в яких гравчині не отримували би травми, щоби були рівноцінні заміни… До цього ми два роки росли, мужніли й коли, нарешті, виросли в якусь боєздатну команду, коли суперники почали серйозно до нас ставитися, тут і почалися травми… На початку сезону було цікаво, вірив, що за 4-5 місце ми можемо боротися. Шкода, що не вийшло. Аналізуватимемо... 

— Чим команда планує займатися влітку? Чи будуть кадрові зміни, чи повернеться у стрій травмована Ганна Жула, й чи буде в команді Олександра Коленко (або вона у декретній відпустці)? 

— Коронавірус вплине на волейбольні контракти. За кордоном зменшилися бюджети в клубів, «зіркі» не готові йти на зниження зарплати, не хочуть грати… Й у цих умовах багато українських гравчинь (а в нас зарплати набагато нижчі за провідні чемпіонати), хочуть спробувати себе за кордоном. Плануємо в червні провести відновлювальний збір (раніше вивозили на море, тепер будемо в Чернігові), з молоддю будемо займатися технікою…

Щодо змін у складі… Поки не відправимо у федерацію заявку, поки гравчині не дадуть свою згоду на участь, проблемно щось казати про склад – ми напівпрофесійний клуб, і нам складно утримувати волейболісток. Якісь зміни будуть – цього року точно не вийде зберегти всіх провідних гравчинь, адже час минає – хтось хоче на роботу, хтось створює родину, хтось збирається в інші чемпіонати… Сподіваюся, що Саша Коленко повернеться наступного сезону, але головне – щастя молодої мами та здоров’я дитини. Начебто вона хоче продовжувати грати, тож сподіваємося на її повернення. Але дати якусь конкретну відповідь зараз, коли ще триває карантин – складно. 

— Нині у волейбольному світі активно обговорюється ситуація навколо львівського чоловічого клубу «Барком-Кажани», який подав заявку на участь у польській «Плюс-Лізі». На Вашу думку, коли український клуб грає в національному чемпіонаті іншої країни – чи це на користь українському волейболу та, взагалі, Україні? 

— Тут немає однозначної відповіді. Адже, якщо взяти «Барком», то в основному складі грає не так багато волейболістів зі Львівщини – там зібрані кращі гравці України. Яка буде користь, коли ці кращі гравці не будуть грати в Україні, якщо на їхньому прикладі буде вчитися інша молодь?.. Так, для «Барком-Кажанів», мабуть, це плюс, для гравців – теж, бо вони будуть грати проти сильніших суперників і швидше зростати. А в цілому для українського волейболу?.. Якщо би грали тільки львівські волейболісти – немає питань. Але там зібрані кращі гравці країни, й, напевно, якщо команда буде грати в Польщі – це не правильно, адже видовищність української Супер-ліги знизиться. Начебто обговорюється ідея, що в українській Суперлізі львів’яни будуть грати з раунду плейоф, але як до цього поставляться інші команди? Загалом, на мою думку, то ідея мені не дуже до вподоби. 

—​​​​​​​ Чого нам чекати від «Університету-ШВСМ» наступного сезону? Та щоб ви побажали уболівальникам чернігівського волейболу? 

— Сподіваюся — чекати на перемоги. Вболівальникам бажаю терпіння та віри в  команду, місцевих дівчат. Уболівайте саме за нашу команду! Без поразок не обійтися,  буде боротьба. Чекати на потрапляння у четвірку, напевно, наступного сезону не доведеться. Буде складна боротьба за збереження складу та збереження місця в Суперлізі, адже кардинальні зміни у нас не очікуються й серйозного підсилення у міжсезоння не планується. Будемо працювати. 

Інтерв’ю підготував Сєргєй Карась
Фото з особистого архіву Володимира Жули (на світлині Володимир Жула з доньками та гравчинями «Університету-ШВСМ» Ганною та Ольгою Жулами)

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13