Публічні закупівлі: нові можливості для бізнесу від Чернігівської регіональної ТПП

2020-06-12 11:07

Пандемія коронавірусу та карантин завдали чималої шкоди бізнесу. Особливо болісно переживають карантинні обмеження підприємці малого та середнього бізнесу.

Чернігівська регіональна торгово-промислова палата вирішила підтримати підприємців у кризові часи. Надавати їм кваліфіковану допомогу для освоєння ринку публічних закупівель. Тим більше, що такий запит від бізнесу був уже давно.

З 2016 року в Україні діє єдина система публічних закупівель ProZorro. Її створено для того, щоб припинити корупцію в цій сфері і дозволити всім учасникам ринку на конкурентних засадах визначати, хто ж буде поставляти продукцію або надавати послугу за державні кошти. Нині Чернігівська регіональна торгово-промислова палата єдина в Україні ТПП, яка надає повний комплекс послуг, що стосуються участі у публічних закупівлях. Експерти можуть організувати вашу участь у закупівлях «під ключ»: від пошуку оголошення та підготовки тендерної пропозиції до захисту результатів торгів. Або допомогти на окремому етапі. Таким чином підприємцю не потрібно витрачати свій дорогоцінний час на опрацювання тендерної документації та підготовку документів або спеціально утримувати для цього штатного працівника. Про переваги публічних закупівель та процедуру їх проведення розповіли фахівці Чернігівської регіональної торгово-промислової палати — віцепрезидентка Чернігівської регіональної ТПП, керівниця департаменту експертизи та оцінки Людмила БОЛОТНА та експерт із публічних закупівель Сергій НОСОВЕЦЬ.

Про переваги публічних закупівель

Участь у тендерах дає малому та середньому бізнесу нові широкі можливості, а саме — стати успішними учасниками багатомільярдного ринку публічних закупівель. Нині ринок державних закупівель — 250 млрд гривень у рік. І якщо раніше він був майже недоступним для малого та середнього бізнесу, то сьогодні постачальником у цьому величезному ринку збуту може бути кожен. Крім того віцепрезидентка Чернігівської регіональної ТПП Людмила Болотна зазначила, що електронна система публічних закупівель ProZorro — це не лише закупівлі за державні кошти. Деякі великі комерційні структури також закуповують товари, послуги і роботи через систему публічних закупівель. Таким чином можливості стають ще більшими.

— Це дуже зручна система. Тепер не потрібно проводити тривалі та складні переговори в кабінетах чиновників. Достатньо увійти в систему та подати найкращу пропозицію. Для участі в державних закупівлях постачальнику не потрібно роками витрачати кошти на рекламу своєї продукції, маркетинг. Достатньо лише знайти в системі потрібну закупівлю та подати свою пропозицію. І замовник обере якісний товар за найкращою ціною. Не потрібно витрачати кошти на відкриття представництв і відрядження персоналу. Адже доступ до всіх замовників у межах однієї онлайн системи, що робить підприємця географічно незалежним. І головна перевага електронної системи публічних закупівель — перешкоджання корупції. Тепер чиновники не можуть діяти за старими корупційними схемами. Вони змушені обирати відкрито пропозицію з найкращою ціною. А в разі дискримінації в торгах постачальник може оскаржити умови закупівлі чи рішення замовника. Кожна зацікавлена особа може спостерігати за тендерами, переглядати документацію і впливати на результат, якщо буде виявлено порушення. І ні держава, ні адміністратор системи не можуть вплинути на учасників закупівлі, відсіювати їх поза загальними правилами, — зазначила Людмила Болотна.

Пані Людмила також пояснила, що на перший погляд усе дуже просто. Але проведення процедур закупівель має свої особливості та вимагає досвіду і додаткових знань. У тому числі і знань різних практичних нюансів. Й іноді підприємцю треба провести просто колосальну роботу для того, щоб знайти для своєї продукції відповідний тендер, проаналізувати тендерну документацію, надати вірно оформлену тендерну пропозицію, перемогти в торгах, підписати договір, потім мати змогу його виконувати і врешті отримати прибуток. А після внесення змін у Закон України «Про публічні закупівлі», які набули чинності 19 квітня, треба ще вивчати і враховувати нові нюанси. І добре якщо у штаті є досвідчений працівник, який знає і добре розбирається у всіх нюансах участі у публічних закупівлях. А якщо ні, то краще не ризикувати і заручитися підтримкою досвідчених фахівців.

Чому важливо довіритися експерту?

Річ у тім, що для того, аби бути успішним і почати заробляти на тендерах як державних, так і великих комерційних структур, недостатньо лише продавати якісний товар за прийнятну ціну. Важливо мати професійний підхід у цілому. Вміти правильно обирати тендери, аналізувати конкурентне середовище, якісно готувати документи тендерної пропозиції, вчасно подавати їх, вміти захищати свої права і відстоювати власні інтереси. І коли ви заручаєтеся підтримкою фахівця, він не лише допомагає зайти в ринок публічних закупівель, але й може бути корисним після того, як ви виграєте бажаний тендер. Про те, як саме експерти Чернігівської регіональної ТПП можуть допомогти бізнесу зайти в ринок публічних закупівель і чим можуть бути корисними після виграшу тендеру, розповів експерт із публічних закупівель Чернігівської регіональної торгово-промислової палати Сергій Носовець, який має великий досвід у цій галузі.

Чернігівська регіональна ТПП надає підприємцям малого та середнього бізнесу повний комплекс послуг на всіх етапах публічної закупівлі та готова виконати індивідуальний запит клієнта. Допоможе організувати участь у закупівлях «під ключ» або включитись у процес закупівлі на будь-якому етапі і допомогти перемогти в тендері або оскаржити дії замовника. Зокрема експертами надаються такі послуги, як консультування з питань публічних закупівель (чи то організаційних, чи то правових); моніторинг, підбір актуальних закупівель та їх аналітика; аналіз тендерної документації замовника, що включає підготовку реєстру документів та вимог до їх оформлення, які повинен надати учасник у складі тендерної пропозиції; підготовка запитань, вимог щодо внесення змін до тендерної документації, у разі потреби; підготовка тендерної пропозиції; перевірка пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації; аналіз тендерних пропозицій учасників конкурентів; оскарження прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, у разі виявлення порушень; завершення процедури закупівлі шляхом підписання договору; постпроцедурний супровід договору у відповідності до Закону України «Про публічні закупівлі». Зокрема остання послуга залишається не менш важливою від інших. Адже з перемогою в тендері для підприємця все тільки починається.

— З огляду на реалії сьогодення, під час виконання зобов’язань за договором, може статися все, що завгодно. Від коливання цін до якихось надзвичайних подій, що змінюють звичні обставини. Звісно, що істотні умови договору змінюватися не можуть, але в Законі «Про публічні закупівлі» є певні умови, при яких такі зміни можливі. Але має бути документальне їх підтвердження, аби переможець торгів, з яким укладено договір, мав всі підстави звернутися до замовника щодо внесення змін до договору та укладання додаткової угоди. І експерти Бюро експертиз Чернігівської регіональної торгово-промислової палати можуть провести дослідження і своїм висновком підтвердити зміну цін або виникнення об’єктивних обставин, що спричинили необхідність продовження строку дії договору та виконання зобов’язань за ним. Аби підприємець і надалі міг виконувати договір та отримувати прибуток, — пояснив Сергій Носовець.

Розвивайте свій бізнес разом із досвідченими експертами. Знаходьте нові можливості для розвитку своєї підприємницької діяльності та реалізовуйте бізнес-плани разом із Чернігівською регіональною торгово-промисловою палатою.

Контакти:

Сергій Носовець, експерт із публічних закупівель Чернігівської регіональної торгово-промислової палати, 
тел. (095) 271-40-16, s.nosovets@chamber.cn.ua
Людмила Болотна, віце-президент Чернігівської регіональної торгово-промислової палати,
тел. (050) 465-30-45

Підготувала Валентина НАУМЕНКО
Фото надане Чернігівською регіональною ТПП

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13