Три відомі споруди Чернігова. З майбутнім і без нього...

2020-06-11 12:24

Реконструкція, реставрація, ремонт, будівництво і навіть демонтаж… Наразі – про знакові, важливі й креативні об'єкти  Чернігова.

Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф буде відбудований менше, ніж за рік

Першим об’єктом, який відвідав Президент України Володимир Зеленський під час робочої поїздки на Чернігівщину 10 червня, був Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Чернігівської облради, де триває реконструкція в межах національної програми «Велике будівництво» за підтримки Президента України.

Генеральний директор центру Ігор Даниленко відтак розповів про заходи, які здійснюються в Обласному центрі медичної допомоги та медицини катастроф і ознайомив із роботою центральної оперативної диспетчерської. Диспетчерське управління, для інформації, обробляє близько 450 дзвінків на добу, тут є консультативний телеметричний центр та навчально-тренувальний відділ. 

Наразі проводиться реконструкція двоповерхової прибудови під відділення екстреної медичної допомоги, яка здійснюється із застосуванням енергоощадних технологій.

Роботи в приміщенні, яке було аварійним, веде «Укрсівербуд». Вони тривають повним ходом, а розпочалися в листопаді минулого року. Тут уже замінені системи опалення, водопостачання,  енергоживлення, проведено Інтернет, сигналізацію, повністю замінено покрівлю, вікна – на енергозберігаючі, зроблено зовнішнє утеплення.  Роботи ведуться за кошти ДФРР та 10% – обласного бюджету. Загальна вартість – понад 19, 6 мільйона. Чого ще потребує центр, так це оновлення автопарку.  Не вистачає 70 автомобілів. На це потрібно 140 мільйонів грн. Торік центр отримав 7 автівок. А 2014 року за кошти держбюджету  – 37.

Завершення будівельних робіт заплановане на листопад цього року.  Володимир Зеленський поцікавився, чи можливо пришвидшити роботи.

«Якщо можна пришвидшити і здати у вересні-жовтні, то ми були би вдячні. Ви розумієте, час складний, медицина сьогодні як ніколи важлива», – зазначив Глава держави.

Також Президент додав, що в Україні є проблеми з коштами, але вистачає нормальних людей, фахівців, котрі вболівають за те, що роблять. Тому, що стосується центру, який щойно оглядали, то чекати завершення робіт до листопада не хочеться. Отже, якщо буде можливість здати центр у вересні чи в жовтні, то гроші дійдуть до забудовника.

Що буде на місці поваленого пам’ятника Леніну?

21 лютого 2014-го року в Чернігові зібрався натовп, аби повалити пам’ятник Леніну.

Після десятої вечора це нарешті було зроблено. Хоча між активістами та представниками Комуністичної партії, які намагалися захистити пам'ятник, відбулася перепалка, проте Ленін падав під радісні вигуки. Відтоді вже фрагментарний бронзовий Ленін (вагою близько 10 тонн) «оселився» на спецкомбінаті комунально-побутового обслуговування. 

А тепер трохи історії. Автори пам’ятника – скульптори — заслужений діяч мистецтв УРСР, народний художник УРСР А. Ю. Білостоцький та заслужений діяч мистецтв УРСР О. О. Супрун. У 1967 році  для пам’ятника терміново став потрібним  постамент. За цю не дуже вдячну роботу взявся головний архітектор Чернігова Віктор Устінов. І ось у листопаді відбулося урочисте відкриття. П’ятиметровий Ілліч постав на шестиметровій тумбі, сховавши руки в кишені пальта. Здавалося, він вийшов на прогулянку вулицями міста… Існувала фахова думка, що пам'ятник Леніну в Чернігові — один зі зразкових творів такого характеру з бездоганними пропорціями та глибоким виразним змістом. Зазначався також як одна з візитівок міста. 2010 року був капітально відреставрований за кошти КПУ.

Після повалення Леніна постамент іще довгий час залишався на місці. Хоча його намагалися демонтувати декілька разів. Спочатку це не вдавалось через міцність бетону, потім через ціну, яку пропонували підрядники за таку роботу – мільйон триста тисяч гривень. Спиляли його 2018 року алмазним тросом за 200 тисяч гривень. 

Та ще у 2017-му році  мерія оголошує конкурс архітектурних рішень для меморіалу захисникам України у сквері, де стояв Ілліч.
Переміг проєкт студентки-архітекторки з Києва. Як пише журналістка Віра Курико, дівчина пропонувала облаштувати у сквері штучну водойму з імітацією течії, лавки, меморіальні дошки і сталеві скульптури, які під певним кутом зору формуватимуть тризуб. Але потім думка журі чомусь змінилася. Водночас остаточно вирішено було розібрати постамент, на якому патріотичні малюнки з часом стерлися.

Другий конкурс ідей меморіалу теж результатів не дав. Пресвята Богородиця в бетонній альтанці; бронзові воїни АТО на чолі з чернігівським князем Мстиславом Хоробрим; позолочена арка з колосся; десятиметровий меч, всаджений у землю та інші проєкти, на думку журі й громадськості, – не дуже відповідали місцю й часу… Була мова про рівну плитку й повернення постаменту, навіть – про клумбу… 

Що ж маємо? До цього часу фахівці й громадськість та влада не зійшлися на думці, що ж постане на цьому чільному місці Чернігова. Тому тут поки що розрита земля, пісок та шматочки бетону. Але чернігівці, безумовно, чекають. І звісно, на щось важливе, сучасне й креативне.

Готельний комплекс «Дворянське зібрання»

Це мав бути готель класу «люкс», який міг би стати окрасою Чернігова. Для його будівництва було обрано одне з кращих місць нашого міста — територію Валу. А за своїм зовнішнім виглядом готель мав нагадувати Будинок чернігівського дворянського зібрання. Тієї самої будівлі для дворянських зібрань, яка була споруджена в 1859-1870 роках. Стіни якої бачили відомих композиторів, акторів, політичних та громадських діячів тієї доби — Миколу Лисенка, Марію Заньковецьку, Леоніда Собінова, Михайла Грушевського. Тодішній будинок відігравав значну роль у громадянському житті Чернігова, але під час Другої світової війни будівля була зруйнована. 

Сучасний готельний комплекс «Дворянське зібрання» мав би нагадувати про відому історичну пам’ятку і приваблювати туристів. Зокрема це мало бути гідне місце для прийому туристів із нагоди Євро-2012. Але цього так і не сталося.  

Все почалося у 2004-му, коли міська рада прийняла рішення про передачу приватній фірмі земельної ділянки площею 0,5447 га на території Валу для спорудження готельно-туристичного комплексу «Дворянське зібрання». Головна мета — відновлення у новій споруді готелю фасадної частини будівлі Губернського Дворянського зібрання з розташуванням у курдонері музеєфікованої експозиції: планувалося взяти під скло виявлені під час розкопків у 1980-их роках вулицю з дерев’яним покриттям XVI-XVII століття та фундаменти споруд княжого двору. Реалізація готельного проєкту розпочалася, однак згодом виявилося, що забудовник не в змозі виконати свої зобов’язання. І будівництво готельного комплексу припинилося. Будівництвом мала займатися будівельна фірма ТОВ «Айва», але з 2011 року роботи фактично припинилися.   

Майже 10 років недовершена будівля простояла в історичній частині міста без зрушень. За цей час вона почала занепадати, руйнуватися і псувати загальний вигляд Валу — історичної перлини Чернігова, яку відвідують тисячі туристів та мешканців міста. Протягом десятиліття тут панував безлад. Занедбана недобудова приваблювала безхатьок, «екстрималів». І поступово цей готель почав сприйматися мешканцями як символ безгосподарності та бездіяльності. Здавалося, на цю проблему тодішня влада міста просто заплющували очі і ніхто не хотів її вирішувати. Протягом довгих років була судова тяганина, що закінчилася постановою суду, яка зобов’язала забудовника розібрати недобудову. Адже добудувати її вже стало просто неможливим. Єдиний вихід — демонтаж.

Проте довгий час демонтаж будівлі ніяк не міг розпочатися. Час від часу з’являлися різні перепони. Та й сам демонтаж можна було розпочати лише після того, як рішення суду вступить у законну силу. Представникам влади неодноразово доводилося піднімати питання по «Дворянському зібранню». Але після довгих судових процесів справу зрушено з місця. 

27 лютого на засіданні 52-ї сесії Чернігівської міської ради 7-го скликання депутати підтримали питання щодо визначення відповідального управління міської ради, якому буде доручено провести необхідні заходи, пов’язані зі знесенням багаторічної недобудови на Валу, з урахуванням однієї правки. Цією правкою додатково акцентували увагу на тому, що визначення та подальше залучення підрядної організації (за згодою виконавчої служби), яка буде виконувати роботи по приведенню відповідної земельної ділянки у придатний для використання стан шляхом знесення будівництва готельно-туристичного комплексу «Дворянське зібрання», відбуватиметься на конкурсній основі. За це рішення проголосували 37 депутатів міської ради. 

За рішенням Господарського суду Чернігівської області від 05.10.2018 по справі №927/470/18, яке набрало законної сили, ТОВ «Айва» зобов’язано привести земельну ділянку, площею 0,5447 га, розташовану за адресою: Чернігівська область, м. Чернігів, вул. Музейна, 6а (між будинками № 6 та №8) у придатний для використання стан шляхом знесення будівництва готельно-туристичного комплексу «Дворянське зібрання». Крім того, проведені всі виконавчі дії, спрямовані на виконання рішення суду, однак у боржника відсутні активи, на які можна звернути стягнення, відсутній керівник і товариство не здійснює господарську діяльність, тому виконання рішення суду можливо лише шляхом залучення органами ДВС до проведення виконавчих дій підрядної організації. 

Недобудова «Дворянського зібрання» на Валу стоїть досить довгий час, і, безперечно, турбувала багатьох мешканців нашого міста. І ось, нарешті, чернігівці дочекалися. Демонтажні роботи розпочалися. Роботи з демонтажу цього довгобуду проводитимуться за кошти з міського бюджету у рамках виконання Програми з відзначення державних та професійних свят, ювілейних дат, заохочення за заслуги перед містом Черніговом, здійснення представницьких та інших заходів на 2019 – 2023 роки. 

Заступник Чернігівського міського голови Олександр Ломако зазначив, що одним із пріоритетних завдань міського голови Владислава Атрошенка — дати лад недобудованому готельному комплексу на Валу. Адже навіть коли справа здається безнадійною, її треба вирішувати. Сам же забудовник, здавалося, тягнув час і намагався перепродати комусь цей об’єкт у зв’язку з тим, що у нього немає коштів його добудовувати. Але справа зрушена з місця. 

Людмила ПАРХОМЕНКО, Валентина НАУМЕНКО
Фото В. Кошмала та з відкритих джерел

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42