«Цвіт папороті» й подарунок Святого Миколая напередодні Купальської ночі

2019-07-11 11:50

Улітку, коли традиційні школи на канікулах, у Чернігові відкрилася літературна школа. І стала для нашої області відкриттям року.

Аналоги в Україні існують. Найбільш відома літературна школа в Карпатах, що має літнє та зимове відділення. Була подібна практика в Черкасах. Є такі школи й за кордоном – як дитячі,так і орієнтовані на різновікову групу слухачів. Сьогодні все більше людей у світі цікавляться, як навчитися писати так, аби їхні творіння були цікавими й читабельним.

Якщо зірки запалюють,то це комусь потрібно. Людина, що запалила зірку Чернігівської літературної школи «Цвіт папороті», авторка ідеї й координаторка проекту – Людмила Зіневич. Пані Людмила знана в Чернігові та за його межами як координаторка волонтерських проектів «Безкоштовні курси української мови», «Лагідна українізація», «Мандрівний народний університет». Вона – кандидатка філологічних наук, завідувачка обласної дитячої бібліотеки ім. М. Коцюбинського.

Допомогу в організації цього культурного свята слова пані Людмилі надали обласна організація Національної спілки письменників України, волонтерський рух «Безкоштовні курси української мови».

Неможливою була би робота «Цвіту папороті» без підтримки Українського культурного фонду й Управління культури і туризму Чернігівської міської ради.

Людмила Зіневич розповіла про організацію навчання в літературній школі «Цвіт папороті».

– Задум був давній, а організаційні заходи почалися за два тижні до відкриття, коли ми дізналися, що отримали грант від Українського культурного фонду. Назва виникла відразу, коли визначилися з датою проведення заходу.

Програма «Цвіту папороті» розрахована на осіб творчих, у яких уже є доробки літературних творів, також – на аматорів, котрі тільки роблять перші кроки в літературі. Це корисно для всіх, хто має справу зі словом і хоче майстерно ним володіти.
Слухачем могла стати будь-яка особа, що відчуває бажання творити й писати, заповнила анкету і зареєструвалася на участь у проекті.

Учнями «Цвіту папороті» стали люди, частина яких є постійними слухачами «Безкоштовних курсів української мови». Частина побачила оголошення у Фейсбуці. Деякі є учасниками літературних студій. Ми все зробили для того, щоб участь для слухачів та учнів була безкоштовною. У порівнянні із внеском слухача цьогорічної літньої Карпатської літшколи, організатором якої є Літ­освіта, – 9000 гривень, – це більш ніж привабливо. 

Задля реалізації задуму й забезпечення фінансової частини було написано проект, що отримав грант від Українського культурного фонду. Але досі ми отримали тільки третю частину траншу, який виділено на нашу літературну школу. Більшість запрошених нами викладачів працювала на волонтерських засадах . Решту коштів організатори обіцяють надіслати після закінчення проекту – за умови, якщо він набуде популярності. 

Що запам’яталося та сподобалося за час навчання, дізнаюся безпосередньо у випускників «Цвіту папороті».

Учнівський склад досить строкатий за віковим цензом, а от щодо гендерного, то тут традиційно переважають жінки. Якщо ви відвідуєте театри, літературні вечори, культурно-масові заходи, то знаєте, що там теж більшість аудиторії – жінки. 

Ганна Демиденко, вчителька, на заслуженому відпочинку. В Чернігові живе два роки, але в літературне життя області занурилась одразу, бо має любов до поезії та збірку власних творів. Від навчання у жінки – найпозитивніші емоції. 

Серед учнів і відома чернігівська майстриня Олександра Дідович, у якої за плечима великий досвід педагогічного стажу і не менший – творчого натхнення. Вона не лише створює ляльки-мотанки, розписує вази, але й любить роботу зі словом. Говорить, що під час навчання сподобалося все.

Наймолодшим серед слухачів був учень Чернігівського ліцею №22 Ілля Полішко. Його привели сюди плани написати книгу. Хлопець – активний учасник навчального процесу, вражає неабиякою ерудицією та начитаністю. Впевнений, що досвід, набутий за тиждень навчання в літшколі, стане у пригоді не лише на уроках мови та літератури.

Ще один представник сильної статі серед слухачів – Олександр Білогура. Сашко – студент філологічного факультету НУ «Чернігівський колегіум».

– Про «Цвіт папороті» дізнався від організаторів, бо захоплююсь і займаюсь літературою, нагороджений дипломом як лауреат конкурсу «Книга року – 2018» у номінації «Дебютна збірка». Моя книга називається «Час-точки душі».

Серед учнів «Цвіту папороті» – люди різних професій, дотичних до літературного ремесла і далеких від нього. Із вдячністю всі згадують лекції та майстер-класи українських письменників – Галини Пагутяк, Ірини Старовойт, Володимира Даниленка.

Вразили слухачів своєю сучасністю літературознавці Наталія Нікітіна, Тамара Андрійчук. Корисні та практичні поради отримали від режисера Сергія Архипчука та відомого популяризатора історії Чернігова Сергія Лепявка. Особливою окрасою навчання стали поради й виступи очільниці обласної організації Націо­нальної спілки письменників України Ганни Арсенич-Баран та її сина – поета-барда Івана Барана.

Мені пощастило стати учасницею майстер-класу від чудової письменниці Валентини Мастєрової. Було цікаво, пізнавально, а головне – корисно, бо набула практичних навичок. 

Перед майстер-класом пані Валентини слово взяла господиня проекту Людмила Зіневич та розповіла, що взимку з мережі Фейсбук дізналася, що письменниця загадувала Святому Миколаю на його свято подарунок – словник Б. Грінченка. Але Миколай на те і святий, щоби робити саме неочікувані подарунки, особливо гарним людям. Тому пані Людмила як справжня фея передала пані Валентині омріяний подарунок. Це було казково та зворушливо. І як не вірити після цього в людську доброту й силу бажання?

Навчальна програма була насиченою: лекційно-практичні заняття, майстер-класи, екскурсії до Седнева, Сосницького музею О. Довженка, Білої Церкви, Черніговом. Участь у фестивалі «Арт Панорама» в Білій Церкві відкрила нові обрії перед учасниками літшколи. Це була чудова нагода інших послухати і себе показати.

Увечері напередодні Івана Купала учні «Цвіту папороті» не зрадили давніх традицій і теж приєдналися до святкувань у міському парку. Словесні дуелі,читання власних творів, пошуки квітки папороті створили незабутню феєричну атмосферу. 
7 липня в музеї-садибі М. Коцюбинського було останнє заняття літшколи. Завершальним акордом тижневої роботи стало вручення сертифікатів слухачів «Цвіту папороті» за підтримки Українського культурного фонду.

Найкращі роботи випускників «Цвіту папороті» будуть презентовані збіркою творів. Ця подія відбудеться 19 вересня, в день народження Михайла Коцюбинського, у стінах музею-садиби письменника. Організатори мають багато подібних проектів, зокрема для міського бюджету участі. Та для того, щоби вони стали реальністю, потрібна підтримка громадськості, а це буде можливо, якщо жителі міста не залишатимуться байдужими до українського слова. Адже спочатку було слово...

Оксана ШУРИГА

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42