30 травня – свято поліграфістів!

2020-05-30 07:29

Найближчої суботи, 30 травня, Україна у 21-й раз відзначить День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. Напередодні цього свята кореспонденти «Деснянської правди» не стали ходити далеко… адже ми працюємо в одній будівлі (проспект Перемоги, 62) з із кращим друкарським підприємством нашої області – поліграфічно-видавничим комплексом «Десна». 

Історії рядки і літери...

«Десна» веде свою історію від друкарні Чернігівського губернського правління, що була відкрита ще у 1807-му році. В радянські часи вона звалася друкарнею ім. 9 січня та Кірова, а у 90-ті роки минулого століття  носила назву «Редакційно-видавничий комплекс «Деснянська правда» (тому й наша газета певним чином причетна до свята). 

Майже всі працівники друкарні трудяться тут більше 10, а то й понад 20 чи 30 років. І за цей період встигли стати однією родиною, коли один за всіх і всі за одного. Співробітники розповідають, що вони разом відпочивають, їздять на екскурсії, тут щороку безкоштовно возять на море дітей працівників видавництва.  Отож між собою дружать уже й діти, і навіть онуки...

За словами начальника виробництва Володимира Назарука, багато хто прийшов на роботу, коли друкарня розміщувалася не в цій  сучасній просторій будівлі, а в порівняно невеликому приміщенні на проспекті Миру. У 1987-му вона переїхала на проспект Перемоги, й колектив почав «обживати»  приміщення й територію навколо. Пам’ятають, зокрема, як «Зеленгосп» саджав перед будівлею блакитні ялинки – тоді вони були маленькими – не більше 50 сантиметрів. Тому, коли чотири з них на початку цього року пересаджували, усі хвилювалися, аби прижилися на новому місці. А все тому, що, без перебільшення, тут у працівників справді другий дім.

Співробітники зі стажем пригадуть, що у 80-х роках минулого століття для того, аби  зробити навіть афішку, всі літери і газетні заголовки набиралися вручну: люди напам’ять знали,  де лежать усі до одної літери, де розміщується шрифт із нахилом (курсив) , де — без нього, де лежить іноземна абетка, де — українська Усього було дуже багато. За однією літерою бігали в один кут, за іншою – в інший. А газетні рядки набиралися на лінотипі — спеціальному обладнанні. І це все, врешті-решт, складене докупи, зв’язувалося шпагатом та відправлялося в машину. Після того, як надрукується один примірник, його правив коректор, при  правці складач шилом витягував непотрібні літери, додавав правильні. А газетний рядок із правкою переливався лінотипістом заново. Бувало, береш у руку, а він іще гарячий... 

Комп’ютери у видавництві з’явилися десь у 90-х, тоді й пішов у забуття ручний набір. За 5 хвилин тепер тут можуть надрукувати великий наклад газети на  сучасній рулонній офсетній  машині Ronald. Машина сама складає газети, інша запаковує – тепер все по-іншому, так само, як і якість друку. Тому минулі друкарські часи — це вже історія...

Сучасність: друк vs коронавірус

А про те, як сьогодні живе видавництво, ми поговорили з директором ПАТ „Поліграфічно-видавничий комплекс «Десна» Миколою Вербовим

— Чи є традиції святкування Дня працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження? 

 — Завжди була традиція: ми ходили на базу на річці Десна і там святкували. Адже наш колектив дуже дружний, кожен вболіває за колег. На жаль, цьго року, у зв’язку з коронавірусом, відпочинку на природі не вийде… 

— Наскільки серйозно карантин вдарив по вашому підприємству? 

— Ми залежні від рекламників, газетарів – у них зменшилися  продажі, й у нас десь на 60 відсотків впало виробництво. Щоби зберегти колектив, перейшли на 3-денний робочий тиждень. Хто міг – пішов у планові відпустки. Розуміємо, що треба, незважаючи на карантин та коронавірус, не втратити фахівців, котрі справжні професіонали своєї справи. 

— Якщо 22 червня Уряд зніме карантинні обмеження, скільки часу вам буде потрібно для відновлення підприємства? 

— Відновимося в залежності від того, як буде відновлюватися вся економіка. Якщо підприємства не будуть працювати, не буде друку – а в нас не буде роботи. Ми залежимо від замовників. Дай Бог, щоб економіка хоча б на 70 відсотків відновилася до кінця року. Тоді, сподіваюся, запрацюємо більш-менш на повну. Плануємо з 1 червня переходити на 4-денний робочий тиждень та потроху виходити з цієї ситуації. 

— Як розповідають, багато хто працює у вас тривалий час. Що тримає  людей у друкарні? 

— Основний наш „золотий запас”, великі професіонали – ті, хто працює 20-30 років. Колектив склався. Підприємство підтримує людей. У нас повний соцпакет, намагаємося щороку надавати матеріальну допомогу. Жінкам на 8 березня — завжди премія, до дня поліграфіста – теж. Хоча й розуміємо, що, напевно, допомога не в тому обсязі, як хотілося б нам і людям, але намагаємося… 

— У 90-х комплекс мав назву «Редакційно-видавничий комплекс «Деснянська правда». Чи відчуваєте якійсь зв’язок із нашою газетою? 

— В якості партнера. У нас зараз суто партнерські відносини, як і з рештою газет. Намагаємося з вами дружити (усміхається, - прим.). 

— У 21-й раз Україна відзначатиме День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. Щоб ви побажали не тільки вашим працівникам, а й, узагалі, колегам? 

— Як зараз прийнято казати: бажаю всім температури 36.6, відмінного здоров’я, задоволення від роботи (адже якщо тобі подобається твоя робота – це вже 30% щастя) та щоб сім’ї були міцні й здорові! 

Напередодні свята поліграфічно-видавничий комплекс «Десна» відзначає кращих друкарів: Миколу Прядка, Сергія Федусенка, Дмитра Буренка, Сергія Колесника, Станіслава Селезньова та Миколу Руденка, а також кращих працівниць виробництва: Аллу Власенко, Раїсу Плющ, Ольгу Зейналову,Тетяну Шевцову, Тетяну Юрченко та Олену Павленко. 

«Деснянська правда» приєднується до привітань та бажає поліграфістам Чернігівщини  надрукувати ще не тільки не один мільйон газет, але й тисячі цікавих українських книжок!  

Підготував Сергій КАРАСЬ
Фото автора та надане респондентом

Інші новини:


Про добрий слід в історії – прадавній і сучасний

У центрі Вороньків мешканців та гостей села зустрічає храм УПЦ. Отець Мирослав (Партатус), настоятель Покровської церкви у Вороньках, тут із 2004 року.

2021-08-02 10:36