Депутати за — добровільне об’єднання ОТГ та повернення газорозподільчих систем у властність громад

2020-05-28 11:04

22 травня відбулася друга частина двадцять третьої сесії Чернігівської обласної ради сьомого скликання. Нагадаємо: розділити на два засідання сесію довелося через те, що при розгляді першої частини були довгі обговорення і це призвело до певних технічних проблем (як-то розрядження планшетів для голосування). Головними цього разу стали питання, що стосувалися права добровільного об’єднання ОТГ, повернення газорозподільчих мереж громадам  та кілька звернень до вищих органів державної влади.

Відкриваючи засідання сесії, очільник Чернігівської обласної ради Ігор Вдовенко зазначив, що в ході її першого пленарного засідання вже було затверджено більшість запланованих рішень. І наразі вони вже працюють на розвиток економіки та господарську сферу Чернігівщини. А ті проєкти, до котрих у депутатів були зауваження, допрацьовані та надійшли на повторне обговорення на додачу до  нормативних документів, які лишилися в порядку денному діючої сесії.

Серед перших депутати розглянули комплект проєктів, пов’язаних із управлінням комунальної власності сіл, селищ та міст Придесення. Затвердили Переліки об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, до складу яких увійшли відповідно з додатками до рішення: установи, заклади і підприємства; об’єкти нерухомого майна, а також транспортні засоби станом на 1 січня 2020 року.

Проте перед тим, як перейти безпосередньо до порядку денного, виникло питання суспільно-політичного спрямування, котре потребувало невідкладного реагування з боку народних обранців. У сесійній залі та біля будівлі Чернігівської обласної ради зібралося кілька десятків людей – представників Авдіївської та Шаболтасівської сільських громад Сосницького району. Вони приїхали до Чернігова звернутися до депутатів облради по допомогу у вирішенні проблеми – за складеним владою перспективним планом їх мають приєднати до Сосницької ОТГ. Проте представники цих громад у ході реформи місцевого самоврядування висловили добровільне бажання приєднатися до Понорницької ОТГ Коропського району. Одна з головних причин – відстань до Сосниці від зазначених сіл близько 40 кілометрів, до Понорни-ці ж – 7. Депутати, з огляду на звернення представників громад, прийняли відповідне рішення та звернення до влади України, в якому наголосили, що при створенні ОТГ, як це й передбачено чинним право-вим полем, головне – добровільний підхід.

Також у своєму зверненні до урядовців депутати облради закликали повторно розглянути Перспективний план формування ОТГ Чернігівщини із врахуванням усіх проблемних питань, які виникли в процесі об’єднання населених пунктів. Адже в нашій області з категоричними вимогами врахувати їх позиції, засновані на добровільності об’єднання громад, зверталися також Покошицька, Деснянська, Крисківська, Розльотівська сільради, Понорницька ОТГ Коропського району, Вихвостівська сільрада Городнянщини, Озерянська громада Варвинщини, жителі Хмільницької ОТГ Чернігівського району. Відповідно народні обранці не могли проігнорувати їхні звернення.

Серед рішень пленарного засідання обласна рада прийняла пропозиції про передачу структурних підрозділів некомерційного підприємства «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб» Чернігівської обласної ради - майнові комплекси колишніх Ніжинського та Прилуцького протитуберкульозних амбулаторно-поліклінічних центрів, які у зв’язку з реформуванням меди-чної галузі та різким зменшенням фінансування з 1 квітня 2020 року не використовуються, у власність Ніжинської та Прилуцької міських громад. Отож при згоді із цією депутатською пропозицією місцеві ради отримають у власність зазначену нерухомість.

Виникли у сесійній залі й суперечки. Так довгого обговорювалося питання про припинення юридичної особи – комунального закладу «Батуринська спеціальна школа» Чернігівської обласної ради шляхом завершення її діяльності. Одна з основних причин – значна незаповненість закладу вихованцями. Це рішення депутати прийняли та створили відповідну комісію з ліквідації. А от рішення «Про організацію господарської діяльності комунального некомерційного підприємства «Обласний дитячий санаторій «Пролісок» Чернігівської обласної ради та дитячого протитуберкульозного санаторію «Зелений гай» кому-нального некомерційного підприємства «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб» Чернігівської обласної ради» відхилили. Навіть після того, як воно було винесе-не на повторне голосування. Мотивуючи це необхідністю зберегти оздоровчі дитячі санаторні заклади області.

Серед важливих питань, що також мало на початку деякий спротив, був проєкт рішення «Про повернення під контроль місцевих громад газотранспортних мереж, які знаходились в оперативному управ-лінні газового монополіста». Загалом, депутати підтримали його, мотивуючи тим, що не можна віддавати олігархам матеріальні засоби, які створювалися за кошти місцевих підприємств, територіальних гро-мад і приватних власників. Проте, з якихось причин, газорозподільчі мережі опинилися у власності тих, хто хоче «нагрітися» абонентською платою за них, стягуючи кошти з тих, хто це все споруджував влас-ним коштом. Тож депутатський корпус Чернігівської обласної ради прийняв Звернення до всіх органів місцевого самоврядування щодо повернення «викрадених» у громад газорозподільчих мереж у їх кому-нальну власність. У документі вони рекомендують «...розпочати процес повернення газових мереж під контроль місцевих громад... з метою недопущення будь-яких зловживань з боку влади та олігархів». Це й було закріплено вищезгаданим рішенням.

Також у ході другого засідання сесії було прийнято низку звернень Чернігівської обласної ради до вищих органів державної влади з важливих як для Чернігівщини, так і для і всієї України питань. Вони стосувалися ринку землі й того, що головні рішення про це має приймати народ України, тарифів на послуги з розподілу природного газу, зменшення розміру грошової застави для кандидатів у міські голови в містах із кількістю виборців понад 90 тисяч та виборчих списків партій до місцевих рад тощо.

Окремо відмітимо ще три звернення Чернігівської обласної ради, прийняті на цьому засіданні. Це:

- Звернення до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-Міністра України, народних депутатів України, обраних від Чернігівщини, щодо недопущення дефолту в Україні (депутати Че-рнігівської обласної ради переконливо закликають керівництво країни до консолідації усіх демократичних сил із метою прийняття чітких, скоординованих та ефективних рішень для подальшого запобігання нагнітання соціальної напруги в суспільстві та унеможливлення розвитку держави за сценарієм дефолту...);
- Звернення до Київського міського голови Кличка В.В. щодо присвоєння імені Героя України Левка Лук’яненка одній із вулиць у Києві;
- Звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України та Національної служби здоров’я України щодо проблемних питань рефо-рмування сфери охорони здоров’я Чернігівської області (відповідно до укладених із Національною службою здоров’я України договорів, протягом квітня-грудня 2020 року заклади охорони здоров’я області за надані медичні послуги можуть отримати 1366,0 млн грн, із яких обласні установи – 528,3 млн грн. Проте цих коштів катастрофічно не вистачатиме для повноцінної роботи. В області очікується до кінця року вивільнення більше півтори тисячі медичних та півтисячі немедичних працівників...).

Підсумовуючи друге засідання травневої сесії, депутат Чернігівської обласної ради Валерій Куліч зазначив:

«Важливо, що депутати підтримали всі основні питання. І про подальше функціонування медичних закладів, і про укладання контрактів із головними лікарями. Про  присутність представників громадсько-сті на сесії скажу так: на сьогоднішній день обласну раду позбавили права приймати рішення стосовно децентралізації. Тому й виникають подібні питання. Адже з Києва не видно, які місцеві проблеми у нас є, що відбувається насправді, й тому важко врахувати думку людей при прийнятті рішень. Отож ми  й прийняли звернення, аби була проведена зустріч в Мінрегіоні на рівні міністра з громадами. Адже важливо, щоби в Києві почули думку безпосередньо тих людей, яких хочуть приєднати до тієї чи іншої громади. Тому ця сесія була, як на мене, особливо важливою.

А враховуючи, що ми вже наближаємося до місцевих виборів, зазначу: вона пройшла доволі спокійно».

У роботі другого пленарного засідання взяли участь голова обласної державної адміністрації Андрій Прокопенко, перший заступник голови обласної ради Валентин Мельничук, заступник голови обласної ради Арсен Дідур, заступники голови облдержадміністрації, керівники органів представницької та виконавчої влади Чернігівщини, представники громадськості та журналісти.

За матеріалами сесії підготував Степан РУДЕНКО
Фото з сайту Чернігівської обласної ради

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42