Шашки: спорт «для карантину»

2020-05-25 08:31

У період карантину, який хоч й послаблений, але не закінчений, крім усього іншого, страждає спорт, адже довгий час навіть професійні спортсмени не могли проводити колективні тренування, а про змагання ж поки що зовсім доводиться забути. Й це при тому, що попит на заняття спортом збільшився, адже у людей з’явилося більше вільного часу… 

В цих умовах на допомогу можуть прийти шашки, бо в них можна грати, наприклад,  в Інтернеті... Про заняття спортом онлайн, спортивну династію та про те, як так вийшло, що на перші змагання він потрапив ще до того, як пішов у перший клас, ми порозмовляли з людиною, котра представляє нашу область у національному рейтингу Федерації шашок України – Олегом Солошиним

Спочатку на змагання – потім у перший клас

Розкажіть трохи про себе: як прийшли у спорт та яких успіхів досягли в шашках? 

Перший свій турнір я провів ще в дошкільному віці (ті змагання майже не пам’ятаю, адже був іще маленьким): знайомі розповіли мамі (вона тоді ще сама грала), що будуть дитячі змагання у Дніпропетровську (в той час ми жили там). Потім, коли переїхали в Чернігівську область, шашки закинули. Повернувся у спорт я, напевно, десь у 7-му класі й після цього 4 рази вигравав першості Чернігівської області з шашок-64 серед юнаків, виступав на чемпіонаті України з шашок-100 в Харкові (я, на той час, другорозрядник, посів 9 місце з 32 учасників, 16 із яких були кандидатами в майстри спорту!). Був у збірній Чернігівської області в турнірі Чернігів-Гомель-Брянськ…

Це те, що запам’яталося, як і дебютні пастки, які мені показувала мама ще в ранньому дитинстві. А так… було багато різних турнірів: вдома купа медалей, кубків і грамот…

У 2016-му році ви стали «бронзовим» призером чемпіонату Козелецького району з шашок, представляючи невеличке село Лихолітки. Це ваша мала Батьківщина чи досі там живете? 

Там живуть мої батьки з братом, і жив я – з 2000 по 2017 роки: останні 3 роки живу в Києві, але в Лихолітки досить часто приїжджаю до рідних. 

Лихолітки – чудове село з шикарними краєвидами, розташоване поруч із райцентром Козельцем. Я там виріс, тому спогадів багато. Проте село жодним чином не дотичне до шашок: всі мої заняття спортом залежали від мами, адже саме вона  була моїм тренером…

За вашими словами, Ви – з шашистської династії, а ваша мама у 1993 році виграла «золото» першості України (причому, однією з перших, після проголошення Незалежності) з шашок серед дівчат. Розкажіть про династію та про ту першість (адже, виходить, оскільки ви народилися 1993 року, під час змагань, то мамі трохи «допомагали»)…

Мама, разом зі своїм братом Андрієм Бойком (він – майстер спорту), займалися шашками ще з раннього віку, брали участь у різних змаганнях (у ті часи увага до шашок була набагато більшою)…

Не знаю стосовно чемпіонату України, а ось на першості світу серед дівчат (яка відбувалася в 1993-му в Нідерландах) точно «допомагав»: мама тоді зайняла 5 місце!

У шашок дуже багато різновидів, але, наскільки я розумію, основні — це «російські» (або «шашкі-64») та «міжнародні» (або «шашкі-100»). Чим вони відрізняються та в скільки різновидів шашок доводилося грати вам? 

В «шашки-64» грають на дошці 8 на 8 (вона також для шахів, - прим.). Відповідно, в «шашки-100» – на дошці 10на10. Є три основні різновиди правил, які відрізняють російські шашки від міжнародних. Я ж грав і в ті, і в ті...

Ще у 2011-му році в Чернігові відбувався чемпіонат України з шашок-64, тобто Чернігівщина була шашковим центром України. Але сайт Чернігівської обласної федерації шашок не оновлюється з квітня 2019-го року, а в національному рейтингу шашистів України є лише 15 представників Чернігівської області (для прикладу, Сумщина представлена 23 спортсменами). Шашки на Чернігівщині ще живі? Який зараз стан вашого виду спорту? 

Ну, як ви, напевно, знаєте: якщо в місті відбувається чемпіонат, це ще не означає, що місто можна назвати спортивним центром... Наскільки я знаю, в Чернігові вже дуже багато років не проходять жодні турніри. Тому я не здивований, що сайт не оновлюється. Та й, у принципі, шашки як вид спорту, на превеликий жаль, зараз, без применшень, у жалюгідному стані. Я вже давно не чув про різні турніри. Чому?.. Можливо, фінансових ресурсів ніхто не виділяє, а, можливо, просто ніхто не хоче цим займатися. 

Шашки та «Google»

Напевно одне з найбільш популярних питань, які ставлять шашистам: шашки – це «шахи для бідних»? Наскільки ваш вид спорту кращий чи гірший за шахи та чому ви обрали саме його? 

Це те ж саме, що порівнювати футбол і баскетбол: шашки і шахи – зовсім різні види спорту. Якщо порівнювати міжнародні шашки, то, за цікавістю розвитку позицій, вони нічим не поступаються шахам. А багатоходові ударні комбінації в шашках-100 роблять їх цікавішими та більш видовищними за шахи!

Думається, друге за популярністю питання: «А шашки – це спорт узагалі?» Що б ви на це відповіли та наскільки потрібна фізична підготовка для гри у шашки? 

Якщо шахи – спорт, то чому шашки не мають бути спортом?.. Звичайно, потрібно готуватися до турнірів: вивчати позиції, вирішувати багато комбінацій, читати відповідну літературу... Тому підготовка до змагань і тренування займають багато часу. А фізична підготовка... я знаю багато випадків, коли партії тривали по 9 годин. Чи потрібна підготовка для такої тривалої і розважливої гри? На мою думку, відповідь очевидна.

Лише нещодавно, 11 травня, Уряд дозволив відвідувати спортивні майданчики, до цього ж два місяці займатися спортом, фактично, не виходило (адже навіть на вулицю не можна вийти без маски, а, наприклад, бігати в ній – украй важко). Тож шашки стали однією з небагатьох спортивних активностей, які українці могли собі дозволити. Як ви вважаєте, чи збільшило це потік людей, які прийшли у ваш спорт? 

Навіть і не знаю... Лише від вас почув, що хтось почав грати під час карантину... А так... люди часто грали і вдома з дітьми, і у дворах зі знайомими, так що тут, я думаю, шашки не поступаються за популярністю шахам…

Чи граєте ви в шашки в Інтернеті? Чи брали участь у якихось змаганнях під час карантину та де б порадили починати грати новачкам? 

Раніше багато грав в Інтернеті. Зараз же у мене дружина, син... Отож поки не до Інтернет-змагань...

Де грати? Дуже багато додатків, спільнот у соцмережах, де проводять різні турніри. Як то кажуть: «Google» у допомогу (посміхається, - прим.).

Наскільки у шашок в Україні є перспектива? Та які найближчі спортивні плани у вас? 

Я вже давно не брав участі в турнірах, та й уже відзначав і те, що турнірів зараз мало і, взагалі, про ситуацію з шашками в нашому регіоні... Головна перевага шашок: вони дозволяють вибудовувати стратегію, а це потім можна застосовувати й у житті для того, щоби прораховувати та аналізувати різні ситуації. Тож грайте у шашки! 

Під час нашої розмови ми ще точно не знаємо, чи продовжить Уряд карантин після 22-го травня. Й, тим не менш, що б Ви побажали нашим читачам: як не «погаснути» за час сидіння вдома та як провести цей період із користю? 

Я взагалі не розумію людей, які «затухають» на карантині. Я можу працювати у віддаленому режимі, проводити більше часу з сім’єю і бути щасливим. Головне, щоб кожен міг займатися улюбленою справою і, трохи, спортом – аби після карантину не вийти на вулицю із зайвими кілограмами. Розвивайте себе! Адже до карантину багато хто скаржився на дефіцит часу: немає часу почитати книгу, подивитися серіал, пограти в шашки, шахи, накачати прес... Карантин дав усім більше часу, а як і хто їм скористався – побачимо після закінчення карантинних заходів. Так що головне: живіть і радійте!

ДОВІДКА «ДЕСНЯНСЬКОЇ ПРАВДИ»: 

Олег Солошин. Шашист, неодноразовий переможець першостей Чернігівщини серед юнаків. Місце народження: Харків. Зріст: 181 см. Вік: 26 років. Улюблена книга: «Багатий тато, Бідний тато» (Роберта Кійосакі та Шерон Лехтер). Улюблене місце на Козелеччині: батьківський дім. 

Спілкувався Сєргєй Карась
Фото з особистого архіву Олега Солошина

Інші новини:


Красивий бізнес, який не здався, першим відкрився після активної фази бойових дій, навчає своїх та надихає жінок Чернігова

П’ять років тому відкрився відомий чернігівський магазин жіночого одягу, взуття та аксесуарів "KriStal" (проспект Перемоги, 119А). За цей час його вподобало багато чернігівок (і не тільки!). І ось воно, свято першого ювілею. На ньому побували давні й нові друзі, прихильниці магазину, бізнес-пані й панянки, котрі постійно приходять сюди за стильними речами, привітним та професійним обслуговуванням, консультаціями й обов’язково – за гарним настроєм.

2022-08-16 08:55