Бути чи не бути медичній реформі?

2020-05-21 08:25

Україні у спадок дісталася насправді далеко не найкраща медична система. Бо за Союзу була медицина для „білих” і для інших. Партійна еліта й наближені до неї користувалися послугами дещо інакшими. Навіть у Чернігові була така лікарня (нині там розташовується кардіологічний центр). 

Хоча наші медичні фахівці, лікарі, „люди в білих халатах”, були великими професіоналами і рятували пацієнтів усілякими засобами. Власне, ця медична система теж запрацювала в уже незалежній державі, як могла, але з часом стала фінансуватися все гірше (близько 70-ти відсотків від потреби). Тим більше, що, коли «залізна завіса» щезла, медики побачили на власні очі свою „мрію” — якою є справжня медицина за кордоном.

Згодом тема необхідності реформування української медицини ставала все більш популярною, про неї говорили всі, кому тільки не було ліньки, — на жаль, окрім тих, що були при владі. Які вже зробили для себе коханих «Феофанію», а також почали обслуговуватися в закордонних клініках. А як там лікується вдома наш пересічний люд — їм було байдуже. Тому на практиці, окрім пустопорожніх обіцянок, населення країни від влади нічого путнього додатково не отримувало — оздоблювалося та лікувалося, фактично, за свої кревні гривні. І щороку нам усім це ставало все дорожче й дорожче. Адже на теренах медицини вже не тільки з’явилася, а й стала потужною силою медична «мафія», яка заробляла на здоров’ї українців щорічно неміряні гроші — мільярди доларів.

І тут — здрастуйте, «я ваша тьотя»! Українською медициною стала опікуватися Уляна Супрун. Реально — «залізна леді». Незважаючи на запеклий спротив «мафії», вона не тільки розробила справжню радикальну медичну реформу, а й почала втілювати її в життя. Перший етап — за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» — навіть критики визнали успішним. І той же принцип повинен був реалізовуватися й на вторинній і третинній ланці, починаючи з 1-го квітня. Чому цього не сталося? Повторюся — через катастрофічні помилки нової влади. Спочатку попередній Уряд Гончарука втричі зменшив фінансування Національній службі здоров’я у рамках Програми медичних гарантій. А нинішні урядовці, змінивши попередній державний бюджет, — додали лише кілька мільярдів! На сльози! Адже загалом виділили на майже 150 мільярдів гривень менше від запланованого на реформування. Фактично — забезпечили своєю нефаховістю провал реформи! А вже цього місяця стало ще гірше!

Поясню докладніше. Згідно з реформою — лікарні стали автономними одиницями, які напряму уклали фінансові договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) у рамках Програми медичних гарантій. Відповідно до реформи, у квітні було запущено Програму медичних гарантій, яка складається з 27 пакетів послуг. Це — хірургічні операції, пологи, допомога при інсульті та інфаркті тощо. Кожну послугу, яку надає медзаклад, оплачує НСЗУ.

У 2020 році на програму медгарантій держава виділила 72 млрд грн, які були розподілені залежно від спроможностей медзакладів. Тобто лікарні із більшою кількістю спеціалізованих послуг мають фінансуватися краще. У деяких випадках удвічі, порівняно з минулим роком. Водночас медичні заклади, які не змогли оптимізуватись чи перепрофілюватись, отримали з 1 квітня менше грошей.

«Є три типи медичних установ. Перший — сильні фінансово і з погляду медичного оснащення, які виграли від медреформи. Другий — слабші, зокрема й тому, що керівник лікарні — далеко не завжди хороший менеджер. І третій — це медустанови-утриманці, які постраждали заслужено», – вважає очільниця НСЗУ Оксана Мовчан. За її словами, до старту реформи НСЗУ пропонувала областям розробити плани розвитку лікарень, які опинились під загрозою недофінансування. Зокрема, оцінити, скільки інвестицій може додати місцева влада.

Але вже у грудні розпочалася епідемія коронавірусу, яка в січні переросла в пандемію. До якої були абсолютно не готові тодішні урядовці й замість того, аби щось робити, — лише чухали потилицю, каталися самокатами коридорами своїх міністерств, займалися йогою на столах. Тобто просто панікували та втрачали безцінний час своєю безвідповідальністю. А про другий етап реформи тим більше забули!

Під кінець квітня у ЗМІ (особливо на телебаченні) почали з’являтись різноманітні історії лікарів, які отримали меншу зарплату чи опинились під загрозою скорочення через медреформу. Зрозуміло, як поширення таких матеріалів, так і всілякі акції протесту щедро фінансувалися медичною „мафією”.

За даними аудиту Міністерства охорони здоров’я (МОЗ), дефіцит фінансування наразі мають 984 лікарні з 1747, які уклали договір з НСЗУ. Численні звернення лікарів у соцмережах та страйки лікарень змусили втрутитись у ситуацію Президента. Увечері 4 травня він заявив, що лікарі з усієї України просять його про допомогу через старт другого етапу реформи.
«Через новий механізм фінансування може бути звільнено близько 50 тисяч медиків та закрито 332 лікарні. Майже 1000 лікарень отримають значно менше грошей, ніж торік. Під загрозою опинились екстрена медична допомога, багатопрофільні лікарні, онкоцентри, госпіталі ветеранів, більшість дитячих лікарень, психіатрична та туберкульозна служби», – заявив Володимир Зеленський і закликав міністра охорони здоров’я, голову профільного комітету ВР та головного санітарного лікаря невідкладно запропонувати шляхи вирішення цих питань. «Нам потрібне не згортання реформи, а її покращення. Визнання помилок та їхнє виправлення», – додав Глава держави.

МОЗ уже збирається додати кошти медичним закладам, які опинились під загрозою закриття чи скорочення штату. У відомстві також заявляють, що збільшать зарплати медикам. При цьому міністр охорони здоров’я Максим Степанов наголошує, що не збирається згортати реформу. «Навпаки, її треба реалізовувати, але суттєво змінивши, враховуючи українські реалії та виправивши допущені при її плануванні помилки. Вже цьогоріч усі медичні заклади мають отримати фінансування не менше, ніж торік. Потрібне підвищення зарплат лікарям та середньому медичному персоналові другої та третьої ланки — а це понад 400 тисяч медиків», – зазначив пан Степанов.

За його словами, головним закупівельником медичних послуг залишиться НСЗУ. При цьому з 1 червня за Державною програмою медичних гарантій будуть додатково профінансовані первинна та екстрена медичні допомоги, гострі інфаркт міокарда та інсульт у стаціонарі, а також 4 пакети для лікування COVID -19.

Щоб розробити справедливі тарифи на медичні послуги, з 11 травня також почнеться детальна експертиза всієї медичної інфраструктури. Визначатимуть спроможність та ефективність госпітальної мережі, а також розроблятимуть державні стандарти надання медичної допомоги. Крім того, щоб підвищити зарплати 435 тисячам медиків, з 1 липня буде додатково виділено 11 млрд грн з держбюджету. Понад те парламентський Комітет здоров’я нації наполягає на збільшенні фінансування системи охорони здоров’я у 2021 році вдвічі, до 6% ВВП. Загалом, у МОЗ запевняють, що медична реформа у зміненому вигляді зробить медичні послуги більш доступними та якісними.

З цього приводу можна поміркувати. Бо все це насправді дещо схоже саме на скасування медичної реформи. Адже нагадує день учорашнгій: щоби гроші, як і раніше, ходили за головлікарями, а не за пацієнтами. До того ж корупція в медицині вбиває і в прямому, й переносному сенсах. Наразі скасовуються системні зміни. А значить, медицина залишиться неефективною. І тільки ось дуже серйозне й сумне запитання: як багато з людей, що дарують зараз овації за скасування медреформи, можуть піти з життя найближчими роками через те, що українська медицина не зміниться?..

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42