Туберкульоз. Як і де лікуватимуться хворі?

2020-05-12 06:41

 Крім пандемії на коронавірус суспільство хвилює чимало інших злободенних  проблем. І однією з таких є реформування протитуберкульозних закладів. Зокрема, нашого КНП «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб» Чернігівської обласної ради, де наразі лікуються хворі на туберкульоз. Ми поспілкувалися з директором медичного центру, депутатом Чернігівської обласної ради Миколою Дейкуном, аби отримати відповіді на запитання, котрі цікавлять нас та читачів нашого сайту й сторінки у Фейсбуці та які дуже хвилюють громадськість не тільки нашого регіону.

—  Миколо Петровичу, закриють чи ні наш обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб, де нині лікуються хворі на туберкульоз?

— Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб не закриватимуть. Він і надалі працюватиме. І поки що залишається працювати як самостійний заклад. Але в подальшому реорганізація відбудеться. 

— Чи звільнятимуть медичних працівників?

— Відбудуться певні скорочення. Я слідкую за ситуацією в Україні. Зокрема, у Запоріжжі всіх фтизіатрів звільняють по районах, у Кропивницькому взагалі нема фінансування на протитуберкульозні заклади. У нас відбудеться чергове скорочення в середині травня. 
 
—  Скільки людей буде скорочено? 

— Можливо, скорочення буде аналогічним тому, що було в березні. 31 березня відбулося звільнення понад 200 працівників. Нове скорочення вплине на госпіталізацію. Відповідно буде значно менше можливостей для госпіталізації хворих. При цьому хворі самі будуть визначати, у кого вони лікуватимуться: чи у сімейних лікарів, чи їх вестимуть фахівці центру.
         
—  Люди хвилюються через імовірний спалах туберкульозу в Україні найближчим часом. Яка наразі ситуація із захворюваністю на туберкульоз?

— Загалом, ситуація з епідемією туберкульозу нині, як і в минулому та позаминулому роках, дуже складна. Хворих ми лікуватимемо, але новий Протокол надання медичної допомоги хворим на туберкульоз не передбачає контрольованого лікування, як було до цього. Людина сама себе повинна контролювати. Якщо хворий хоче жити — має лікуватися.

—  Суспільство хвилює, що хворі вільно ходитимуть містом, їздитимуть громадським транспортом і наражатимуть на небезпеку інших. Хто і як лікуватиме хворих після закриття протитуберкульозних закладів і скорочення в них медперсоналу? 

— Нема мережі, яка контролюватиме хворих на туберкульоз. Національна служба здоров’я України і медична реформа передбачають, що хворими на ВІЛ і туберкульоз займатимуться сімейні лікарі. Ліки видаватимуться хворим на руки одразу на один чи два місяці.  З одного боку це правильно, але, враховуючи менталітет наших людей і кількість хворих на туберкульоз, — робити це зарано. Ми б’ємо на сполох, бо туберкульоз —  інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. І ми як фахівці  турбуємося про суспільство. 

— Людей також хвилює, як лікуватимуться без протитуберкульозних закладів  хворі  в  районах? Адже так чи інакше обласний центр і районні центри області взаємопов’язані між собою і тісно взаємодіють. 

— Протитуберкульозні служби до кінця не знають, як усе відбуватиметься на практиці. Кому і як передавати препарати? Щодо Чернігівської області. У Прилуках, Ніжині замість протитуберкульозних амбулаторно-поліклінічних відділень ми залишимо тільки по одному кабінету, де працюватимуть лише дві людини — лікар-координатор і медична сестра. 

— Що входить в їхні обов’язки?  

— Вони оглядатимуть хворих на туберкульоз по місту та району і видаватимуть хворим ліки. Але алгоритм роботи ми ще відпрацьовуємо. 

—  Чи достатнє нині фінансування обласного медичного центру соціально значущих та небезпечних хвороб? 

— Влада області розуміє всі проблеми епідемічної ситуації та проблеми закладу і пообіцяла, що всіляко буде допомагати. Під час зустрічі з керівництвом області, що відбулася 1 квітня, була проголошена попередня домовленість про дофінансування за рахунок коштів обласного бюджету Чернігівського обласного медичного центру соціально значущих та небезпечних хвороб, окремих напрямків роботи, які недостатньо або зовсім не фінансуються за рахунок НСЗУ. Зокрема це стосується харчування хворих у стаціонарі, хоспісного відділення, бактеріологічної лабораторії та протитуберкульозного дитячого санаторію, — пояснив Микола Дейкун.    
 
Отож наразі питання протитуберкульозних закладів залишаються відкритими. Реорганізація відбудеться, але що з того вийде — наразі точно невідомо. У Чернігові поки що все залишається без змін. Але хвороба нікуди не поділася і не пішла на спад. Тож тримаймо руку на пульсі. 

Підготувала Валентина НАУМЕНКО
Фото з Інтернету

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21