Як подружитися з ProZorro і — навіщо

2020-05-05 13:30

ProZorro, як пояснює цей всеукраїнський додаток сам про себе, – це комплексний ІТ-продукт. Він дає можливість не тільки відслідковувати, на що витрачаються кошти у публічних закупівлях, а й дозволяє замовникам обирати найоптимальніше поєднання ціни та якості.

— Хто адмініструє цю систему і „доглядає”?

— Державне підприємство "ПРОЗОРРО". Його співробітники слідкують за тим, щоб система працювала без перебоїв, постійно ставала зручнішою для всіх користувачів і залучала якомога більше підприємців до участі в тендерах. 

ДП "Прозорро" тісно співпрацює з Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, адже останнє якраз відповідає загалом за всі напрямки реформи публічних закупівель.

Сама назва і продукту, й підприємства говорить про те, що все в цій системі має бути максимально прозоро й ефективно для учасників. Хоча, як кажуть, усіляке трапляється... Про це – далі.

— Хто бере участь у закупівлях?

— Замовники — державні та комунальні структури, які, закуповують потрібні речі для тих же шкіл, дитсадків, лікарень, ремонтів тощо. Всі закупівлі можна побачити на порталі prozorro.gov.ua або в модулі аналітики bi.prozorro.org. Замовник — визначає, на що необхідно витратити гроші, і проводить закупівлю. А ще він повинен пояснити, чому купує саме це і за цими характеристиками.

— Хто відгукукується на запит?

— Кожен охочий підприємець чи компанія можуть знайти цікавий тендер та запропонувати свої товари, послуги й роботи. Вони — постачальники, які беруть участь у тендерах і продають свій продукт державі. Це ринок для бізнесу будь-якого розміру. Відкритість публічних закупівель сприяє розвитку українського бізнесу, що продає замовнику свої. товари, роботи і послуги.

— Хто перевіряє добросовісність закупівель?

— Громадські організації — моніторять закупівлі через систему, щоб знайти проблему чи запобігти їй. Вони всі згуртовані на порталі Dozorro.

АМКУ і ДАСУ — державні органи, що здійснюють контроль та моніторинг публічних закупівель і вживають заходів при виявленні порушень. Хоча їх участь має бути більшою і більш узаконеною. Але ProZorro постійно удосконалюється.

Така преамбула для тих, хто досі „не в темі”.

А далі?

— Як нам відслідковувати публічні закупівлі?

— Будь хто може зайти на сайт prozorro.gov.ua. Реєстрація тут для звичайних користувачів не потрібна. Для зручності на сайті розміщено рядок пошуку з низкою фільтрів, до яких належать вартість, номер закупівлі, дата, замовник, регіон, статус тендерів і т.д. Наприклад, людина хоче знайти інформацію з закупівель та тендерів щодо коронавірусу в Чернігові.  Вона вибирає ключові слова — „COVID-19”, „Чернігів”. Нижче у пошуку бачимо результати. Наприклад, закупівля медичних матеріалів, проживання осіб у обсерваторі.

 

— А навіщо нам ProZorro і моніторинг?

— Ми — платники податків. Тож хіба нам не цікаво,куди витрачаються наші гроші, чи правильно влада ними розпоряджається. На порталі ProZorro можна дізнатися про всіх і про все: за скільки, що, у кого купують державні та комунальні структури. І проаналізувати попит, пропозиції та вибір. Адже тепер не так, як раніше, коли все було на папері, то й щось „вигадати” було простіше. 

— У  Чернігові нині майже всі зупинки нові. Та ще й із електронними табло руху громадського транспорту. У які суми це обійшлося місту?

—    Будь ласка. Ідіть за пошуковою „ниткою Аріадни”, яку ми дали вам вище. І ось результат.

 

— А які роботи й проєкти, котрі проводяться в місті Чернігівською міською радою, найдорожче коштують?

— Обираємо в пошуку регіон. Вводимо „Чернігівська міська рада”, „Чернігів”.  Отримуємо результати. Близько 20 тисяч. Найвартісніші серед них шукаємо так: „Вартість від 100 мільйонів”. Таких лише чотири. Що у нас так дорого коштує? Звісно, дороги.

 

— А можна промоніторити, коли у нас куплять нові тролейбуси?

— Легко. За допомогою платформи ProZorro можна подивитись, як відбувалася закупівля тролейбусів Чернігівським тролейбусним управлінням.

На сайті бачимо опубліковане 21 квітня 2020 року подання тендерних пропозицій для закупівлі експлуатованих в країнах ЄС тролейбусів. Там же знаходимо детальну інформацію про майбутнє проведення торгів. Як підготувати тендерну пропозицію, можна дізнатись за посиланнями в розділі "Подати пропозицію". 30 червня — початок аукціону.

 

До речі, можна подивитися процес закупівлі тролейбусів 2016 року (кількість учасників, фінансові пропозиції тощо). А тендер виграв наш автозавод!

Отож ProZorro — не тільки прозоре, а й дуже просте у користуванні. Тому дійте. Адже держава — це ми.
 

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13