Володимир Зеленський підписав закон про ринок землі

2020-04-30 11:00

Це сталося у вівторок 28 квітня. Нагадаємо, що раніше, вночі 31 березня, Верховна Рада ухвалила цей закон у другому читанні. Однак, аби заблокувати його подальший рух – не допустити підписання спікером, а далі й Президентом – було внесено більше десяти законопроєктів про скасуванню закону щодо обігу земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Проте на позачерговому засідання 13 квітня парламентарі всі блокуючі постанови розглянули та відхилили. Тож закон про ринок землі після розблокування, відповідно до процедури, спочатку підписав голова Верховної Ради, а тепер і Президент України.

Нині в Україні на налічується понад 40 мільйонів гектарів сільськогосподарських угідь. А мораторій (заборона) на продаж землі був чинний із 2002 року. Відповідно для функціонування аграрного ринку був задіяний механізм оренди. За нинішнім же законодавством, починаючи з 1 липня 2021 року, купувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею до 100 гектарів зможуть виключно громадяни України. А вже з 1 січня 2024 року таку можливість отримають також юридичні особи, власниками підприємств мають бути українці. Так вони зможуть купувати до 10 тисяч гектарів землі. У законі й досі передбачено ряд заборон, та як довго вони діятимуть — ще покаже час. Так, наприклад, заборонено продаж державних і комунальних земель. Так само заборонено продаж землі іноземцям. Однак саме це питання планують винести на референдум. До чого неодноразово підводять під виглядом того, що тільки українці на всенародному голосуванні мають вирішувати, чи продавати землю у власність представникам інших держав. А таке формулювання та підхід уже самі по собі вказують на маніпуляцію. І слід ще пам’ятати, що Міжнародний валютний фонд (МВФ) називає земельну реформу однією з ключових умов продовження співпраці з Україною. Тобто відповідь на запитання, в чому саме зацікавлені іноземні інвестори, не має виглядати таємницею для громадян нашої країни.

Володимир Зеленський підписання документу гучно назвав «історичним моментом для всіх українців» і для себе особисто. І багато хто погодиться з тим, що цей момент справді історичний, та ось оцінка наслідків такого рішення може бути зовсім не позитивною. Адже ще на етапі, коли відповідний законопроєкт «протягували» в Раду, велика кількість народних депутатів, переважна більшість експертів, та, власне, самих аграріїв активно виступили проти відкриття ринку землі в такому вигляді, як він є зараз.

Думки та висловлювання на цю тему відомих особистостей і представників фермерства ми неодноразово наводили на шпальтах нашого видання. І головна їх суть полягає в тому, що закон абсолютно недопрацьований, що занадто великі площі землі дозволено купувати юридичним особам. І де гарантія, що вони не будуть лише формально оформлені на українців, а матимуть насправді власників – іноземців. Також викликає об’єктивні побоювання те, як нинішня влада нав’язує українцям референдум з відкритого продажу землі іноземцям у той час, коли у всіх розвинених країнах таке під дуже суворим наглядом держави та практично неможливе. Тож цей момент для України справді історичний, та ось чи не призведе це до негативних зрушень — коли українець не буде власником своєї землі – питання.

Степан РУДЕНКО
Фото з Інтернету

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42