Друга хвиля медичної реформи

2020-04-28 07:22

З 1 квітня стартувала перша в Україні Програма медичних гарантій. Вона передбачає перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно. Лікарні спеціалізованої медичної допомоги фінансуватимуться вже за новим принципом. Якщо раніше рахували кількість персоналу та ліжок, то тепер  — кількість наданих пацієнтам послуг. Кожна така послуга (пакет) має свою ціну, яка оплачується державою.

Пакет — це чітко визначений перелік медичних послуг, а також лікарські засоби, необхідні для надання певного виду медичної допомоги. Скористатися ним може кожен громадянин України, а також особи, прирівняні до громадянства. Аби отримати доступ до безоплатних послуг, пацієнт повинен мати направлення від сімейного лікаря/педіатра або лікуючого лікаря.

Направлення не потрібне до гінеколога, психіатра, стоматолога і нарколога. Екстрена медична допомога надається безоплатно кожному й незалежно від наявності декларації.

Пояснюємо, як це повинно було працювати в області

Та, на превеликий жаль, мушу сказати — поки що ключовим є словосполучення «повинно було б». Бо запланованих благ у повному обсязі ми не отримаємо. Чому? Доречно сказати, що вірити тим політиканам, які й досі ніяк не можуть заспокоїтися через медичну реформу (за висновками експертів), єдину найуспішнішу в нашій країні) — не варто. Практично, всі вони тісно пов’язані з медичним бізнесом і втратили шалені кошти, які вони на нас із вами заробляли. Впевнений стовідсотково, що якби нинішня влада країни не звільнила Уляну Супрун із посади міністра охорони здоров’я — ситуація була би набагато кращою! Не вірите словам? Тоді повірте простим цифрам.

Відповідно до законодавства, на реалізацію програми медичних гарантій щорічно повинні виділятися кошти в розмірі не менш ніж 5% валового внутрішнього продукту. Але попередній Уряд пана Гончарука заклав у бюджет на 2020 рік витрати на програму медичних гарантій — 72 мільярди гривень (утричі нижче за гарантовану законом норму) та ще й примудрився наприкінці року призупинити державну програму централізованої закупівлі ліків. Тобто наші хворі недоотримали безкоштовних ліків на 7,7 мільярда гривень ще минулого року.  

Новий Уряд став для медицини ще гіршим! І хоча опозиційним силам у ВР вдалося частково повернути кошти на медицину — їх стало ще менше! Загалом на забезпечення всеукраїнської Програми медичних гарантій із держбюджету виділено 70,4 мільярда гривень. Зокрема з них — близько 18,7 мільярда отримає первинна ланка. 4,7 мільярда — центри екстреної медичної допомоги. Все інші мільярди — на лікарні. 

Саме через таку недолугість і нефаховість наших урядовців лікарням Чернігівщини для нормальної роботи до кінця року не вистачає майже 300 мільйонів гривень! Навіть, якщо допоможуть власники (засновники) комунальних некомерційних підприємств: обласна, міські та районні ради дофінансуванням — до кінця року надійде не більше 100 мільйонів. Зрозуміло, це не вирішує питання. Вже нині бачимо, що в районних лікарнях регулярно не вистачає тільки на зарплату й енергоносії  41 мільйон. А на обласному рівні на зарплату і енергоносії — 125 мільйонів гривень. 

Крім того, враховуючи особливості нашої області (малу густоту населення та віддаленість населених пунктів) — потрібно термінове оснащення екстреної медичної допомоги автомобілями. А цей парк, практично, роками не оновлювався. І лише завдяки зусиллям Уляни Супрун 2019 року  обласний автопарк «швидких» поповнився 56 машинами. А ось звідки взяти хоча б іще стільки автівок поточного року? Дуже сумнівно, що на це знайдуться благодійники.

Ви певно знаєте, що «куратором» Чернігівщини став Благодійний фонд Сергія Тигіпка, який уже витратив на допомогу області в боротьбі з епідемією коронавірусу більше 9-ти мільйонів гривень. І буде допомагати й надалі. Але ж пандемія не має жодного відношення до медичної реформи. 

І наостанок. Що все це значить для простої людини? Кожна копійка в лікарнях віднині рахується. Лікарня не буде місцем, де можна просто полежати. Так звані «готельні» послуги (проживання, прання постільної білизни, харчування) Нацслужба здоров’я не оплачує. Платитиме пацієнт? Швидше за все — так. Якщо не профінансує хтось, крім Нацслужби...
Керманичі області та лікувальних закладів рахували й аналізували ситуацію. Радилися, де можна знайти кошти на рівні області. Як лікарням можна заробляти. А також підготували пропозиції, щоби  направити їх Міністерству охорони здоров’я та Національній службі здоров’я України.

Але чи справдяться їхні й наші з вами надії та очікування? Хотілося би  вірити. Але, правду кажучи, — дуже вже сумнівно. Хіба що і цей Уряд доволі швидко відправлять у відставку та затвердять ті зміни до держбюджету, які повернуть потрібне нам фінансування медреформи. Тобто  Чернігівщина отримає не 1,336 мільярда гривень на медицину, а майже п’ять мільярдів. І тоді ми матимемо реальний позитив для кожного мешканця області. 

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42