Читаємо і любимо Чернігів... за абеткою

2020-04-26 18:33

Наше стародавнє місто креативне й розмаїте, а ще туристично дуже привабливе, отож абетка йому аж ніяк не завадить.

Швидше, навпаки. Чернігівцям додасть бажання досліджувати свій Чернігів-град не хаотично, а з любов’ю та гумором, і принагідно з дітворою ненудно вивчати абетку, відкриваючи цікаві куточки міста. А туристи систематизують Чернігів і швидше з ним стануть "на ти".

Адже наше місто не можна не полюбити вже з першого погляду, коли на київський трасі перед в’їздом до Чернігова раптом випливає козацька Катерининська церква...

А далі — дзвони й золоті маківки храмів, прадавній Вал, де восени чути, як падає золоте листя кленів та каштанів, а на Алеї Героїв веселковим маревом світяться вечірні фонтани. Сучасне тут так тісно переплітається з минулим... "Зелена Сцена" запрошує сучасних артистів, музикантів, поетів. А бабусі й дідусі щовечора на центральній алеї танцють сальсу і вальс...

 


1. «Атілос». Унікальне підприємство, котре "регулює рух та освітлює шлях". Так, тут випускають світлофори! А також системи керування дорожнім рухом, а ще – світильники, прожектори та системи керування освітленням. І навіть світлове  обладнання  для операційних. 

За 25 років роботи «Атілос» на чолі з директором Анатолієм Хрущем став найкрутішою "світлофорною"  компанією України та завоював зарубіжні ринки. Ось дуже красномовна цифра до фактів. 70% світлофорів на вулицях нашої країни — від «Атілоса».

 

2. Болдина гора. Унікальна пам’ятка садово-паркового мистецтва, цінний історико-архітектурний комплекс, оповитий таємницями і містичними легендами. Тут розташований один з найбільших архітектурних ансамблів України — Троїцько-Іллінський монастир. Головною спорудою якого є Троїцький собор, де покояться мощі двох Чернігівських чудотворців — святителя Феодосія та преподобного Лаврентія, а також мощі святителя Філарета, архієпископа Чернігівського. 

До Троїцько-Іллінського монастирського комплексу прилягає курганний могильник дохристиянських часів, один із найбільших в Україні некрополів ІХ-ХІ століть. За легендою, тут був похований знаменитий богатир Ілля Муромець. 

У товщі Болдиної гори розміщуються Антонієві печери, які заснував св. Антоній Печерський ще в середині ХІ століття. Вони з’єднані підземними переходами з Іллінською церквою. За словами деяких відвідувачів, у печерах іноді з’являється дух монаха. 

На Болдиній горі поховані український байкар і лірник Леонід Глібов; відомий український письменник Михайло Коцюбинський,  український фольклорист і етнограф Опанас Маркевич, письменник і громадський діяч Микола Вербицький. А на краю Болдиної гори розміщено Меморіал Слави і палає Вічний вогонь.  

 


3. Вал. Це найулюбленіший парк відпочинку чернігівців. І найперше місце, яке прагнуть побачити туристи. У XI сторіччі він був головним політичним і релігійним центром Чернігова — «стольного града» Чернігово-Сіверської землі, і могутньою для того часу фортецею. Нині тут розташовані два стародавні собори —  Спасо-Преображенський та Борисо-Глібський, Колегіум, історичний та художній музеї, 12 унікальних гармат, котрі мовби охороняють Чернігів. Тут можна пограти в теніс, випити кави, купити чернігівський сувенір. А ще сфотографуватися біля пам’ятників Шевченку, Пушкіну. І Мазепи, який, здається,  дивиться на невеличкий білосніжний будинок, що ховається в зелені дерев. Його називають будинком Мазепи… Начебто тут прихистив він свою кохану Мотрю Кочубей. А ще кажуть, у ніч перед Першою Пречистою поблизу цього будинку з’являється привид дівчини. Натякають, що то бродить довкола душа красуні Мотрі...

 

4. Грінченко. Видатний український письменник Борис Грінченко з 1894 жив у Чернігові. Тут він отримав посади в земстві. І  опікувався долею вчителів, створенням бібліотек, відкриттям шкіл. Та віддавався літературній творчості.  Також організував єдине в Східній Україні видавництво, що випускало недорогу популярну літературу. 

Грінченко був першим, хто так грунтовно зібрав фольклорні скарби Чернігівщини, видавши їх тритомною працею "Этнографические материалы, собранные в Черниговской и соседней с ней губерниях". 

І хоч свій знаменитий словник Борис Грінченко написав у столиці, але той немало прислужився нам для створення цієї абетки. 

 

5. Ґаздиня. Наша Марина Шило і справді усім ґаздиням ґаздиня. Адже вона виробник елітної сиров’яленої ковбаси, яку презентує  під ТМ «Тьотя Мотя».

 За 2 роки виробництво «Тьотя Мотя» переїхало з домашньої кухні у власний цех. На місяць встигають виготовити понад 300 кілограмів ковбаси. Зараз дуже модним і популярним стає крафтове виробництво. Покупці «Тьоті Моті» стверджують, що ці вироби вирізняються цікавим смаком, використанням натуральних спецій, а відтак клієнти готові платити за якість. 

 

6. Десна. Річка Десна, яку Довженко назвав "незайманою дівицею Десною",  — улюблене місце відпочику. В районі Чернігова багато гарних пляжів, а ще Десною курсує пароплав "Кавказ", який катає пасажирів, а вони милуються неповторними краєвидами. Недаремно й найпопулярініша футбольна команда Чернігова — теж "Десна". Сімнадцятого квітня цього року їй  виповнилося 60 літ. До речі, в 2018-му вона вперше опинилася у Прем’єр-Лізі – елітному дивізіоні українського футболу!

 

7. «Елегант» — фабрика, котра є законодавицею моди і шиє одяг для всієї Європи. Цьогоріч у червні підприємству — 100 років. На «Елегенті» працюють переважно жінки, а керує ними креативна, ініціативна директорка Наталія Романовська.

За радянських часів це підприємство спеціалізувалося на виготовленні чоловічого одягу й працювало чи не на весь Радянський Союз, а нині виконує замовлення з-за кордону. Сьогодні «Елегант» випускає чоловічий, жіночий та дитячий одяг. Підприємство відзначено знаком якості «Вища проба» і є лауреатом Міжнародного відкритого рейтингу популярності та якості «Золота фортуна», частим переможцем щорічного конкурсу «Підприємець року», запровадженого Чернігівською РТПП.  Якісна робота «Елеганту» і його колективу визнана у Польщі, Франції, Німеччині, Швеції та інших країнах Європи.

 

8. Єлецький монастир. Свято-Успенський Єлецький жіночий монастир — один із найстаріших монастирів України. За легендою, його засновано в XI столітті князем Святославом Ярославичем через появу на одній з ялин у цій місцевості ікони Божої Матері в 1060 році. У товщі гори під садибою монастиря сховані оспівані легендами великі підземелля. Відома легенда пов’язує їх початок з іменем Антонія Печерського. Сьогодні підземелля Єлецького монастиря являють комплекс закладених цеглою підземних камер і переходів, що розміщуються кількома ярусами. До них додається підземна галерея довжиною 70 метрів, яка з’єднує Успенський собор і Петропавлівську церкву. Навпроти монастиря — відомий курган «Чорна могила» (Х ст.), де, за легендою, покоїться прах князя Чорного, засновника Чернігова. 

 

9. «Житлобудсервіс» — на будівельному ринку Чернігова понад 20 років. Заснував його відомий будівельник Григорій Пузан. Продовжує справу батька дочка Олена Пузан. Компанія споруджує якісне житло з екологічних матеріалів і впевнено тримає марку фірми. Зведені «Житлобудсервісом» будинки за креативними й комфортними проєктами стали справжніми автографами у майбутнє. А головне, власники побудованих компанією квартир почуваються щасливими у добротних будинках, що споруджувалися фахівцями своєї справи. 

 

10. «Зелена Сцена». Це — культурно-соціальний проєкт у вигляді міні-фестивалю. Аполітична та неприбуткова творча платформа, що об’єднує в собі різні напрями мистецтва. Витоки міні-фестивалю «Зелена Сцена» потрібно вбачати у проведенні 2008 року музичного конкурсу "Слухай ЧЕ". Фестиваль об’єднав українську творчу молодь із різних напрямків — акторів, музикантів, художників, фотографів, поетів, майстрів хенд-мейду. У фестивалі беруть участь музичні колективи не лише з Чернігова, а й з інших міст України. Фестиваль «Зелена Сцена» відбувається з травня по вересень один раз на місяць, в самому центрі Чернігова (поруч з Красною площею, на Алеї Героїв). Вхід на всі заходи «Зеленої Сцени» безкоштовний. 

 

11. Индичка. У ресторані "Бібліотека" (креативна директорка Оксана Голубова) индичку не тільки пишуть по-новому, а й готують. Фірмова страва настільки апетитна, що її замовляють і на домашні банкети. 

А поруч у ресторані "Бон Амі" (яким теж опікується Оксана Голубова) готують фірмовий імбірний чай і продають по-новому — у віконечко. Чернігівці вважають цей напій протикоронавірусним, тож біля "Бон Амі" інколи довгенька черга, адже відстань між прихильниками чаю має бути 3 метри. А ми чекаємо, доки новий правопис прислухається до Грінченка. Тоді чай буде не імбирний, а имбирний. 

 

12. Ікони. Чудотворні ікони є в багатьох чернігівських храмах. Особливо у нас на Чернігівщині шанують Пресвяту Богородицю. Серед чудотворних образів добре відомі багатьом Троїце-Іллінська ікона Божої Матері (у 1662 році відбулася знаменна подія: протягом 8 днів Іллінська Богоматір плакала); ікона Єлецької Божої матері (Єлецький Успенський монастир) та чудотворна ікона Божої Матері «Святе Сімейство — «Трьох Радощів». Перші дві перебувають у Свято-Успенському Єлецькому жіночому монастирі, остання — у Свято-Покровському храмі. Чернігів здавна вважався осередком духовного життя. І понині сюди приїздить багато паломників не лише з України. Вони їдуть, щоби помолитися біля святинь та вклонитися мощам чернігівських святих. 

 

13. Їжа. Або їжа-променад. Є в Чернігові така частина вулиці, від Красної площі до Валу, де суцільні ресторани, кафе, та кав’ярні. "Буба" з грузинською кухнею; "Паста-Баста" — італійська смакота; "Шарлотка" — креативні десерти; варенична "Балувана Галя" — українська кухня; вишукані  ресторани "Бон Амі" та "Бібліотека", "Львівська майстерня шоколаду", піцерія "Челентано", трохи в бік поважний ресторан "Велюров", а на завершення — кафе-кондитерська "Абажур" із ідеальними десертами та ретро-інтер’єром, котре попереду у багатьох топ-рейтингах країни. Про цей "смачний променад" ведучий "Орла і Решки" сказав, що це настільки затишне, приємне і зворушливе, а ще смачне місце, де на вулиці смакують стравами мами з дітьми у візочках, збираються подруги і друзі, студенти і фінансисти. А навколо стільки світла, тепла, спілкування і смакоти! І цей затишний куточкок зовсім поруч із Києвом. 

 

14. Йоркширський  тер’єр. Найпопулярніший чотирилапий друг чернігівських панянок. Особливо це помітно під час карантину, коли вишукані дівчата та жінки вигулюють своїх улюбленців, одягнених за останньою модою, а декотрі тваринки навіть у масках.

Та що там казати, тільки у "Деснянській правді" двоє чудових кумедних йорків.

 

15. "Країна Мрій" — КМ-Медіа. Єдине в Україні мультимедійне видавництво, що використовує найсучасніши методи навчання. "Країна Мрій" — це директор Євген Халімон, його заступниця Лариса Почечун, головний редактор Тетяна Роєва та їх креативна команда. 

Вони починали в 2000-му з чорно-білих паперових посібників. Далі з’явилася "жива книга", де, окрім тексту, є інтерактивне  доповнення — відеоуроки або мультимедійні додатки.

Нині ж "Країна Мрій" вийшла на ще вищий рівень. Вони мають інтернет-платформу, на якій викладені електронні предмети-посібники.  Займається КМ-Медіа і з інклюзивною освітою, і з Новою українською школою, а також має програми для старшокласників. 

Наразі, під час карантину, вони охопили дистанційне навчання школярів, спростивши життя педагогам і батькам, адже підключили до своєї платформи  тисячі шкіл у всій Україні. І задумайтеся — благодійно!

 

16. Літак. У Чернігові є пам’ятник-літак МіГ-21. Він стоїть при в’їзді на колишню територію льотного училища, яке виховало не тільки професійних льотчиків, а й багатьох космонавтів. Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою створений на базі Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків. Сьогодні ліцей — це сучасний загальноосвітній середній навчальний заклад, в якому створені всі умови для отримання патріотично налаштованими вихованцями якісної освіти та підготовки їх до навчання у вищих військових та цивільних навчальних закладах України.

 

17. Молодіжний центр. Розташовується він у самому центрі Чернігова біля Красної площі. Це пам’ятка архітектури — колишній кінотеатр імені Щорса. Директорка центру Ірина Сімонова написала проєкт реконструкції будівлі. І він наразі затверджується обласною радою і платформою Державного фонду регіонального розвитку. Відтак тут буде креативний молодіжний простір у вигляді  хабу соціального партнерства, підприємництва й інституційного розвитку з коворкінговими зонами, бізнес-інкубаторами й різними майданчиками для навчання й відпочинку. Чекаємо!

 

18. Ніна ЛЕМЕШ. Видатна українська біатлоністка, заслужена майстер спорту України, учасниця трьох Олімпійських ігор, багаторазова призерка чемпіонатів світу та Європи з біатлону. Після завершення спортивної кар’єри Ніна Петрівна Лемеш брала активну участь у діяльності НОК України. Працювала коментатором біатлонних змагань на каналі Спорт-1. Активна учасниця Чернігівського клубу прихильників біатлону імені Андрія Дерезимлі. Призерка Всеукраїнської премії «Золота десятка українського біатлону», що проводилась на честь 45-річчя Федерації біатлону України. Нещодавно Ніну Лемеш призначили заступницею міністра молоді та спорту України. З чим ми її і вітаємо. 

 

19. «ОКМИ ТУР». Туристична компанія, якій варто довірити свій відпочинок. Адже тут працюють професіонали, які турбуються про комфортні та безпечні подорожі своїх туристів. На українському тревел-ринку команда «ОКМИ ТУР» уже 15 років. І сьогодні це впевнена в собі компанія, яка надає широкий спектр туристичних послуг. Секрет її успіху полягає в креативності керівника та самому колективі компанії. Він молодий, енергійний, професійний, постійно вчиться і розвивається. А ще секрет успіху в тому, що це сімейний бізнес. Оксана та Михайло працюють у тандемі і злагоджено розвивають його. Саме тому їхнє туристичне агентство — одне з кращих на ринку. А ліпшої назви для компанії сімейного бізнесу і не знайти! Вона утворилася з перших літер імен   чоловіка і дружини: Оксана та Михайло.

 

20. Пункт тимчасової перетримки тварин. Він же Ветеринарно-стерилізаційний центр «Крок до тварин». Сюди потрапляють чотирилапі безхатьки з нелегкою долею. Тут завжди можна обрати собі чотирилапого друга, дізнатися цікаву та корисну інформацію про котів і собак, їх утримання, догляд, відповідальне ставлення, про те, як надати допомогу тварині, що потрапила в біду, і що можна зробити самостійно до того, як буде надано допомогу професійну. В пріоритеті робота з безпритульними тваринами, але послуги домашнім тваринам також надаються. ВСЦ — це місце, куди можна прийти на екскурсію і дізнатись багато нового (по п’ятницях, за попередньою домовленістю, безкоштовно), де можна поспілкуватися з тваринами, якщо не маєте змоги взяти когось для проживання вдома, це місце де завжди є можливість використати свої волонтерські пориви і де завжди раді тим, хто любить тварин.

 

 21. «РозУмка». Студія дитячого розвитку та англійської мови, де працюють чудові педагоги і психологи. А керують нею чудові педагоги й сестри Анна Пушкар та Юлія Жданова. Девіз команди фахівців — «Чим раніше, тим краще!». «РозУмка» здобула першу в місті ліцензію на право надання освітніх послуг у сфері дошкільної освіти, видану приватному закладу. Завдяки авторським методикам та сучасним досвідченим педагогам навчання у студії відбуваються цікаво й захопливо. Діти, у тому числі й немовлята, яким нема ще й року, залюбки відвідують загально розвиваючі заняття, дошкільнята охоче готуються до школи. Разом із «РозУмкою» маленькі чернігівці відкривають світ англійської, німецької та польської мови. А ще тут можна отримати консультацію логопеда, дефектолога, психолога. Із користю проходять такі  цікаві курси, як «Читання та ейдетика», «Мозковий штурм», «Шахи». Дітлахи також можуть ознайомитися із таким цікавим напрямком образотворчого мистецтва, як пісочна анімація. А щоб дитячі свята не минули сумно та безслідно, «РозУмка» охоче допоможе в їх організації. 

 

22. Сало. Скажете, сало є скрізь. Але в Чернігові воно особливе. На базарах продавці вам розкажуть, чим годують свинок, аби сальце було кращим від англійського бекону. А ще дадуть вам сто рецептів засолювання, запікання, копчення тощо. Але й це ще не все. Хто приїздить у Чернігв, той підсідає на сало. От наприклад, є в місті  італійський ресторан "Альфонсо". Його власник та шеф-кухар —  найсправжнісійнький італієць, котрому найвибагливіші гурмани на батькіщині аплодували. 

А знаєте, який у "Альфонсо" привіт від кухаря? Сало з хріном на найчорнющому житньому хлібі! Отож.

 

23. Танк. На честь визволення Чернігова від німецько-фашистських загарбників на Кругу встановлено пам'ятний знак, що     
являє собою танк Т-34 на високому бетонному постаменті. На фасадній частині постамента — текст із переліком частин і з'єднань, удостоєних найменування "чернігівських". 

Пам'ятник встановлено на площі Перемоги 8 травня 1968 року.

Незабаром переможні травневі свята. І люди віддадуть шану цій бойовій машині, у подібній до якої воювали й кіногерої минулих поколінь — "чотири танкісти і пес". 

 

24. Укрпошта. Філія  «Укрпошти» на теренах Чернігівщини та Чернігова стрімко розвивається. Очолює її директорка філії Чернігівська дирекція АТ «Укрпошта» Олена Дорошенко. Відтак сьогодні тут додаються нові послуги, з’являються нові партнери та інтернет-платформи  для співпраці, як то посилки за кордон у новому форматі, замовлення товарів для клієнтів через Інтернет. А в період карантину пошта доставляє товари додому просто до квартири. Так само бере участь у благодійних проєктах. 

 

25. Філармонійний центр. Культурний осередок міста й регіону. Тут працюють відомі не тільки в Україні колективи — академічний симфонічний оркустр "Філармонія", академічний ансамбль пісні і танцю "Сіверські клейноди", академічний камерний хор імені Д.Бортнянського, академічний народний хор, капела бандуристів імені О. Вересая, духовий оркестр; колектив концертних виконавців, серед яких народна артистка України Лариса Роговець, заслужені артисти Володимир Гришин, Сергій  Сулімовський, Геннадій Дем’янчук. 

Якщо хтось мріє про класичну музику — вам сюди. Про народні пісні й танці — вам теж сюди. Про мистецтво — ви на правильному шляху. 

 

26. Хрустицька Олена. Відома молода чернігівська дизайнерка, учениця видатного українського модельєра Андре Тана. Олена була переможницею конкурсу молодих дизайнерів одягу «New Fashion Zone». Вона — власниця майстерні-шоурум «By Lena Xrystizkaya». Олена створює ексклюзивний жіночий одяг, який носять не лише в Чернігові, а й за його межами. Також бере участь у різних благодійних проєктах. На сторінках газети «Деснянська правда» у спеціальній рубриці вона розповідає про модні тенденції, щоби наші читачі завжди були у тренді. 

 

27. Цвіт. Ой, того цвіту по всьому Чернігову! Наразі цвітуть голландські тюльпані на Алеї Героїв, рожеві сакури — і не тільки в центрі міста. Вперше зацвіли катальпи у вуличних вазонах, а ще — магнолії. Незабаром прийде пора бузку й півоній, каштанів. А далі — троянди, такі вже вишукані. Ближче до осені місто окуповують мальви, айстри, чорнобривці. І — хризантеми.
А наразі насолоджуйтесь, бо ж сади цвітуть. Абрикоси й алича вже готуються до плодів, а нині буяють груші, вишні та сливи. А як зацвітуть яблоні — то душа співатиме. Бо Чернігів — місто старовинних одноповерхових будинків, де біля кожного — садочок. А у дворах багатоповерхівок — так само сади цвітуть.

 

28. "Чернігівська політехніка". Національний університет "Чернігівська політехніка" (ректор Сергій Шкарлет) – так  віднедавна називається технологічний університет. Він став класичним і цьогоріч святкуватиме 60-річчя. Новий статус пов’язаний із тим, що це  єдиний в області багатопрофільний навчально-науковий центр із системою безперервної освіти, що включає: довузівську підготовку, 2 коледжі, 6 навчально-наукових інститутів, центр перепідготовки та підвищення кваліфікації, аспірантуру та докторантуру. Матеріально-технічну базу університету складають 16 навчально-лабораторних корпусів, 6 гуртожитків, навчально-виробничі дільниці, спортивно-оздоровчі, культурно-просвітницькі та розважальні комплекси. Щорічний контингент студентів університету — більше 10 тис. осіб. В університеті плідно працюють більше 100 докторів наук і понад 300 кандидатів наук. 

Отож — щасливого плавання і — бути на гребені хвилі!

 


29. Шевченко. Чернігівський пам'ятник Тарасові Шевченку — великому українському поетові, письменникові й мислителю, розташований на Валу. Автор пам'ятника — народний художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Володимир Чепелик.

Чернігів і Тараса Шевченка пов'язує кількаразове перебування поета в місті, зокрема й на гостині у приятеля Андрія Лизогуба. Вперше Шевченко проїжджав через Чернігів у травні 1843 року, прямуючи з Петербурга в Україну.

Найбільший креатив пам’ятника, що молодий (!) Тарас Шевченко ніби присів на лавицю й замислився. Поруч із ним так люблять посидіти й сфотографуватися й чернігівці, й гості міста. 

 

30. Щедрівки. Щедрують (колядують, засівають) у Чернігові майже всі.  Але творчо й професійно варто виділити фольклорний гурт "Калита". Ольга Коцур, його учасниця, говорить: "Чим відрізняється Чернігівська область — це нашим діалектом. Саме архаїчністю. Ми ж бо стародавня Київська Русь. У нас зараз у репертуарі багато щедрівок і колядок. Але є ще й купальські, весільні пісні". Так, це наша автентичність, наша прадавня душа... То ж щедруймо, співаймо собі й людям на радість!

 

31. ФестивалЬ. Із м’якого знаку слова не починаються, але ним закінчуються. Отож фестиваль у нас є і не один. Джазовий — на нього приїздять звідусіль. Класичної музики — у філармонійному центрі. "Слов’янські театральні зустрічі" та моновистав — у академічному музично-драматичному театрі імені Тараса Шевченка. "Грудневі театральні вечори" — у Молодіжному театрі. А ще є у нас креативний фестиваль "Сіверські вікинги". Крім видовищних поєдинків, у програмі заходу – турнір лучників, конкурс історичного костюму, ярмарок, майстер-класи, фолк-рок-концерт, кінне та яскраве вогняне шоу й багато іншого.

 

32. Юшка із судака з білими грибами та пшоном. Цим рецептом поділився з нами шеф-кухар ресторану «RiverSide» В’ячеслав  ПОПКОВ. Експерт ресторанної премії «Сіль», учасник проєкту «Дні української кухні», почесний член Асоціації шеф-кухарів України. Гриби, картопля та пшоно, говорить  В’ячеслав, — це саме ті продукти, які властиві нашому регіону.  

Інгредієнти:

Філе судака — 650 г
Картопля — 350 г
Морква — 200 г
Цибуля ріпчаста — 250 г
Рибний бульйон — 2,5 л
Пшоно — 50 г
Помідори — 200 г
Лавровий лист — 5 шт.
Перець духмяний — 10 г
Корінь петрушки — 10 г
Сіль — 10 г
Кріп — 10 г
Гриби білі (сухі) — 25 г
Горілка — 75 г

Спосіб приготування: Філе риби нарізати невеликими шматочками, картоплю та моркву нарізати невеликими скибками, цибулю — напівкільцями. В підготованому прозорому рибному бульйоні (заздалегідь приготованому на кісточках) відварити овочі. Додати корінь петрушки, разом із філе риби додати промите пшоно, сухі білі гриби та помідори, нарізані скибочками без шкірки, та насіння. Потім додати спеції. І наприкінці — подрібнений кріп та горілку. Подавати юшку з невеличкими пиріжками з дріжджового тіста. 

 

33. Ялівщина. Регіональний ландшафтний парк «Ялівщина» є одним із найулюбленіших місць відпочинку жителів Чернігова в різні пори року. Парк має велике значення як осередок збереженої природи в міській зоні, відіграє значну гідрологічну, біологічну та екологічну роль. Є особливо цінним для підтримування біо- і ландшафтного розмаїття міста. Розташований у межах Чернігова, в історичній місцевості Ялівщина. Площа —  168,7 га. 

Мальовничий лісопарк розкинувся на пагорбах лівобережжя річки Стрижень (притока Десни). І хоча Чернігів — зелене місто, але саме Ялівщина залишається зеленими легенями Чернігова.

Підготували Людмила ПАРХОМЕНКО та Валентина НАУМЕНКО
Фото з Інтернету

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13