Арешт генерал-майора СБУ за державну зраду: думки експертів розійшлися

2020-04-24 10:35

В Україні затримано генерал-майора СБУ Валерія Шайтанова, який працював на ФСБ Росії. На сайті СБУ повідомляється, що Шайтанова підозрюють у державній зраді та вчиненні терористичних актів – зокрема, у плануванні вбивства добровольця Адама Осмаєва. Ресурс «Промуй Україну» запитав експертів про те, наскільки важливим є цей арешт на тлі військового конфлікту з Росією.

Віктор Чумак, колишній в.о. генпрокурора України, колишній головний військовий прокурор України:

"Якщо відбулося таке затримання, це говорить про те, що в принципі спецслужби працюють, конттрозвідка займається своєю справою, якимось чином справляється. У звіті контррозвідки за минулий рік ідеться про більш як 30 проваджень стосовно українських громадян, котрих обвинуватили в державній зраді. Плюс відкрито 7-8 справ про шпигунство з боку іноземних громадян. Тож контррозвідка працює.

Інше питання, що ми не можемо оцінити рівень, скільки в нас на сьогодні працює іноземних агентів. Росія достатньо активно веде гібридну війну. Ми бачимо викриття російських агентів у всьому світі, тож можна сказати, що триває дуже активна робота. Викриваються так звані агенти, які займаються розвідувальною діяльністю. Ці агенти, як правило, мають мережу людей, що  займаються терористичною, диверсійною діяльністю і таке інше. Тобто, виконавці. Потім іде розкриття всієї мережі, але вона буде по-іншому називатися, й ці агенти по-іншому кваліфікуватимуться у кримінальних провадженнях.

Не скажу, що в нас зовсім усе погано з контррозвідкою, але й не можу дати оцінку, наскільки вона ефективно протидіє Росії. Війна завжди вимагає таких дій, війна інспірує такі дії з боку агресора, з боку інших. Ви ж не забувайте, що своїх людей, які працюють на тому боці, ми називаємо розвідниками, а тих, хто працює у нас, — шпигунами. Тому ви зрозумійте, що у принципі й наші люди там. Сьогодні було повідомлення про те, що росіяни затримали якусь українську мережу в Криму. Це, так би мовити, у відповідь на затримання Шайтанова йде відповідна спецоперація в росіян. Щоби було на кого міняти, було кого пропонувати й таке інше".

Олеся Яхно, політолог:

"Затримання такого високопоставленого урядовця, генерал-майора, який відповідав за чималу кількість операцій в Україні, свідчить про високопрофесійну роботу української розвідки. Шайтанова підозрюють у державній зраді та терористичних актах. Це переконливо говорить нам, що жодного бажання миру у Російської Федерації немає.

Фактично, це один із доказів того, що війна продовжується за трьома напрямками. Перш за все – воєнні дії на Донбасі. Друге – інформаційна кампанія. Зокрема, нещодавно СБУ повідомила, що було заблоковано багато акаунтів у соціальних мережах, з яких розповсюджувалася фейкова інформація про коронавірус. Третім напрямком, звісно, є спецоперації. І розкриття агента такого рівня, передусім, свідчить про ведення гібридної війни проти України".

Юрій Саух, політичний експерт:

"Подія має великий резонанс. Яким чином у цій інституції з`явився такий глибинний кріт? Можна припустити, що все це є частиною боротьби у силових відомствах. Разом із тим, Шайтанова давно «вели», а також є інформація, що він справді  зустрічався з представниками ФСБ у Європі. Однак, чому його розсекретили саме зараз, під час кризи у державі та суспільстві? Як варіант – це може бути технологією «відвертання уваги» аудиторії від більш серйозних проблем у країні. Остаточні висновки дасть розслідування справи".

Микола Спірідонов, експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики:

"У мене поки більше запитань, ніж відповідей. Можливо, нам всім поки що  надали неповну інформацію. Розмова Шайтанова з куратором виглядає  примітивною. Невже генерал спецслужби і його російський «колега» можуть так недолуго діяти? Також сумніви викликає ціль – убити Адама Осмаєва. Навіщо? Яку загрозу він представляє і чому його має вбивати генерал, а не інші? Отож чекаємо додаткової інформації від компетентних органів".

Юрій Подорожній, політтехнолог:

"Не можу сказати, що затриманий генерал є однозначно розвідником. Я би  дочекався рішення суду. Оскільки відео та аудіо мене остаточно не переконали. Така розмова могла би виникнути й у звичайному житті, не пов`язаному із розвідкою. Тим паче, сьогодні техніка дозволяє монтувати що завгодно. Ми бачили вже чимало скандалів, які розсипалися без відповідних доказів, немов картковий будинок".

Наталя ТОЛУБ, за матеріалами Promote Ukraine (Брюссель-Київ), для ДП
 

Інші новини:


Красивий бізнес, який не здався, першим відкрився після активної фази бойових дій, навчає своїх та надихає жінок Чернігова

П’ять років тому відкрився відомий чернігівський магазин жіночого одягу, взуття та аксесуарів "KriStal" (проспект Перемоги, 119А). За цей час його вподобало багато чернігівок (і не тільки!). І ось воно, свято першого ювілею. На ньому побували давні й нові друзі, прихильниці магазину, бізнес-пані й панянки, котрі постійно приходять сюди за стильними речами, привітним та професійним обслуговуванням, консультаціями й обов’язково – за гарним настроєм.

2022-08-16 08:55